latinica  ћирилица
SVILEN KONAC | 29/07/2014 | 14:56

O biberu, nezaobilaznom začinu u našoj ishrani

Potiče iz Јugoistočne i Јužne Azije, tačnije iz južne Indije, a koristi se u tamošnjim kuhinjama već četiri milenijuma. Biber je najpoznatiji začin na svijetu i u ukupnoj svjetskoj trgovini začinima na njega otpada 20 odsto. Najveći svjetski proizvođač je Vijetnam, sa 34 odsto ukupne proizvodnje, a slijede Indija, Brazil, Indonezija, Malezija, Šri Lanka, Kina i Tajland....

 

Crni biber je začin koji se, uz so, najčešće koristi za supe, čorbe, predjela, salate, jela od mesa i povrća, zimnicu. Јedino su poslastice „osigurane” da ovaj začin neće biti korišćen prilikom njihovog spremanja. Ljutina bibera potiče od piperina, kojeg u zrnu ima između 4,6 i 9,7 odsto, dok je kod bijelog bibera taj procenat nešto veći. Aroma potiče od rutondona, koji može da se nađe i u drugim začinima: majoranu, origanu, ruzmarinu, bosiljku. Piperin, aktivna supstanca bibera, podiže nivo apsorpcije selena, vitamina Be, beta karotena i drugih nutrijenata i ubrzava energetski metabolizam u tijelu.
Postoji nekoliko varijanti bibera: bijeli, crni, zeleni, crveni. Bijeli ima nešto blažu aromu od crnog bibera, a smatra se i da je zdraviji. Ostale varijante nisu različite vrste bibera, sve je to isti piper nigrum: oljušten (bijeli), ubran kao potpuno zreo ili kao nezreo plod.
Baš kao što je to slučaj s drugim začinima, i biber ima veliku primjenu u kulinarstvu i u tradicionalnoj, narodnoj medicini. Za crni biber se kaže da je djelotvoran protiv zatvora, dijareje, uhobolje, gangrene, kile, problema sa srcem i varenjem, ujeda insekata, nesanice, bolova u zglobovima, zubobolje i problema s jetrom i plućima. Savremena medicina ovakva tumačenja ne priznaje, ali postoje indikacije da biber ima izvjesnih ljekovitih osobina. Piperin, aktivna supstanca iz bibera, podiže nivo apsorpcije selena, vitamina Be, beta karotena, kao i drugih važnih nutrijenata. Piperin podstiče termogenezu lipida, ubrzava energetski metabolizam u tijelu i pojačava proizvodnju serotonina i endorfina u mozgu.
Zbog iritirajućeg uticaja na crijeva, ne bi trebalo da ga koriste pacijenti koji su imali operacije na organima za varenje i osobe sa čirom. Biber je sastavni dio mnogih jela i veoma je važno da li se upotrebljava dok je svjež. Vremenom gubi aromu, pa ga je najbolje čuvati u hermetički zatvorenim teglicama, zaštićenog od uticaja svjetlosti, čime će se duže održati. Samljeven, brzo gubi aromu, pa ga je najbolje mljeti neposredno prije upotrebe.