latinica  ћирилица
25/10/2014 |  19:37 | Autor: Agencije

Sarajevo: Deklaracija za novi pristup integracijama

Panevropska unija BiH smatra da BiH, kao i zemlje jugoistočne Evrope, treba da što prije postane članica EU, navedeno je u Deklaraciji koju su danas u Sarajevu usvojili članovi Panevropske unije iz BiH, Hrvatske, Francuske, Mađarske, Njemačke, Slovenije, Srbije i Švajcarske.

"Cio region geografski, kulturološki i politički pripada evropskom kontekstu i potrebno ga je što prije integrisati u evropsku porodicu, i zbog samih zemalja, ali i EU. EU neće biti cijela bez zemalja jugoistočne Evrope", navodi se u Deklaraciji usvojenoj na Međunarodnoj konferenciji "BiH na prekretnici – Novi pristup evroatlantskim integracijama" u Sarajevu.

U Deklaraciji se navodi da će uključenjem zemalja regiona biti uspostavljen trajan mir, bezbjednost građana, stabilnost i ekonomski prosperitet na cijelom evropskom kontinentu.

Panevropska unija je u ovom dokumentu pozvala predstavnike političkih stranaka u BiH da što prije formiraju vlast na svim nivoima, te da se ozbiljno uhvate u koštac sa nagomilanim problemima koji opterećuju BiH.

"Apelujemo na sve političke aktere u BiH da ponovno otvore evropski put ove zemlje na način da uspostave efikasan mehanizam koordinacije i provedu odluku Evropskog suda za ljudska prava u slučaju `Sejdić-Finci`, kako bi BiH mogla podnijeti kredibilnu aplikaciju za članstvo u EU. Dobijanje statusa kandidata treba biti prioritetni cilj za novoformirane organe vlasti", navodi se u Deklaraciji.

Članovi Panevropske unije smatraju da je moralni uslov za ozdravljenje BiH ostvarivanje prava raseljenih, izbjeglih i obespravljenih u proteklom ratu, te prava mladih, uključujući obrazovanje.

"Izražavamo nadu da će novoizabrana Evropska komisija svojim radom i zalaganjem pomoći u procesu evropskih integracija BiH", navodi se u Deklaraciji.

Panevropska unija traži od EU da kroz oblike svog prisustva u BiH i od predstavnika međunarodne zajednice da pomognu i snažnije moderiraju u ispunjavanju uslova i rješavanje problema, te da vrše snažniji pritisak na domaće političke aktere da bi napokon počeli djelovati proevropski.

"Dejtonski model je iscrpio svoje mogućnosti. On produbljuje krizu, potencira razlike i onemogućuje afirmaciju zajedničkih vrijednosti. Neophodan je redizajn ustavnog uređenja usvajanjem evropskog demokratskog i pravnog nasljeđa. Na tom putu potrebne su sveobuhvatne reforme, a prioritet treba dati onima koje su navedene u Strategiji o daljem proširenju, odnosno posljednjem Izvještaju o napretku BiH", navodi se u Deklaraciji.

U ovom dokumentu se ističe da je potrebna i reforma smanjivanje velike administracije i državnog aparata koji guše razvoje zemlje, privrede i napretka, te podržavaju rad pravosudnih institucija BiH u borbi protiv kriminala i korupcije.

U organizaciji Panevropske unije BiH u Sarajevu je danas završen radni dio Međunarodne konferencija "BiH na prekretnici - Novi pristup evroatlantskim integracijama", koja je svečano u petak uveče otvorena u gradskoj Vijećnici, a danas nastavljena u Parlamentarnoj skupštini BiH.

Na Konferenciji je analizirana politička situacija u BiH, zemljama kandidatima za EU, ali i trenutna situacija u Uniji, odnosno, kakav je stav zemalja članica o daljem proširenju EU na zemlje jugoistočne Evrope.

Završni događaj Konferencije je sveta misa u sarajevskoj katedrali "Presvetog Srca Isusova", koju će sutra u 10.30 časova koju predvoditi banjalučki biskup Franjo Komarica, saopšteno je iz Panevropske unije BiH.

Konferenciju je organizovala Panevropska unija BiH, uz podršku Fondacije "Konrad Adenauer", Fondacije "Hans Šajdel" i Hrvatskog kulturnog društva "Napredak".