latinica  ћирилица
22/12/2014 |  16:12 | Autor: vecernjenovosti

Zagreb traži dokaze od Srba iz Hrvatske

Srbi iz Hrvatske nalaze se pred još jednim problemom. Riječ je o njihovom pravu na prebivalište u ovoj državi.

Srbi iz Hrvatske nalaze se pred još jednim problemom. Riječ je o njihovom pravu na prebivališe u ovoj državi, koje mogu zadržati samo ukoliko se do 29. decembra prijave hrvatskim konzulatima i podnesu dokument kojim opravdavaju svoje odsustvo. To će im omogućiti pravo na prebevilište u narednih pet godina. Drugi način da zadrže prebivališe u Hrvatskoj jeste da u toj državi borave više od tri mjeseca godišnje, može u kontinuitetu, ali i ne mora.

Sve ovo propisuje hrvatski zakon o prebivalištu koji je usvojen još 2012. godine. Međutim, njegova primjena dva puta je odlagana - najprije do kraja 2013. godine, a zatim do kraja ove godine. Razlog odlaganja bili su silni problemi s kojima su se suočili izbjegli i prognani Srbi koji su htjeli da zadrže prebivališe u mjestima u kojima su rođeni. Srbi su dobar dio prošle zime proveli u redovima pred hrvatskim konzulatima, ali nisu uspjeli da završe posao: nije se znalo koja dokumenta tačno treba podnijeti, pa su Srbi nakon višesatnog čekanja u beskrajnim redovima vraćani po još neki papir, stari i nemoćni morali su lično da dođu u konzulate, odredbe zakona različito su tumačene...

- Rok za primjenu ovog zakona sada ističe 29. decembra, a on traži da svaki hrvatski državljanin dostavi dokaz zašto živi u inostranstvu, sa važećom hrvatskom ličnom kartom - kaže za "Novosti" Savo Štrbac, direktor Dokumentacionog centra "Veritas".

A razlozi i dokumenti koji ih "prate" mogu biti sljedeći:

* Ako je neko u postupku obnove svoje kuće treba da dostavi kopiju zahtjeva za obnovu.

* Ako je u postupku stambenog zbrinjavanja i on dostavlja kopiju zahtjeva za stambeno zbrinjavanje.

* Kao razlog može i biti i zaposlenje, pa građanin koji ima posao treba da dostavi potvrdu o zaposlenju sa potpisom vlasnika firme i ovjerenu pečatom. Ako vlasnik firme odbije da izda potvrdu o zaposlenju, onda treba dostaviti kopiju radne knjižice.

* Opravdanje za odsustvo iz Hrvatske mogu biti i školovanje ili liječenje, pa omladina koja je na školovanju treba da dostavi potvrdu iz škole ili sa fakulteta. Onaj ko se liječi treba da dostavi potvrdu iz bolnice.

* A ako je građanin nezaposlen, treba da dostavi izjavu da je izgubio posao i da ga izdržavaju roditelji ili bračni partner. Stara lica treba da napišu izjavu da nisu sposobna da žive samostalno zbog starosti ili bolesti i da ih izdržava neko od članova porodice.

- Hrvatski zakon o prebivalištu, inače, predviđa da iz evidencije budu izbrisani svi hrvatski državljani koji žive izvan zemlje, ukoliko se ne prijave. Znači, ko se nije sam odjavio ili podnio zahtjev za produženje, iz prebivališta će ga ispisivati policija po službenoj dužnosti. Te osobe će ostati i bez lične karte - kaže Štrbac.

Oni koji žele da se sami odjave mogu to učiniti u konzulatima. Ali, cijena nije mala. U hrvatskom konzulatu u Srbiji jedna odjava košta oko 36 evra, pa bi tako četvoročlana porodica iz Hrvatske koja želi da se odrekne prebivališta trebalo da plati skoro 150 evra. Međutim, na licu mjesta u Hrvatskoj ne plaća se ništa.