latinica  ћирилица
15/04/2018 |  18:05 ⇒ 18:53 | Autor: sputniknews.com

Dronovi, haubice, puške... Šta stoji iza ratnog pokliča iz Sarajeva-"za ne daj bože"

Posljednje ratnohuškačke izjave Bakira Izetbegovića govore o predrasudama koje gaji prema sopstvenom narodu, jer Bošnjaci ne žele rat.
Haubica (foto: memeburn.com) -
Haubica (foto: memeburn.com)

Predstavnik bošnjačkog naroda u Predsjedništvu BiH podržao je premijera entiteta Federacija BiH u zaokruživanju proizvodnje bosanskohercegovačke namjenske industrije. Štaviše, Izetbegović je najavio da će se u BiH, pored puške koja se već proizvodi, proizvoditi i pokretna haubica, dronovi i zaokružiti proizvodnja svake vrste municije.

"Pravićemo to za tržište, ali i za ne daj bože", rekao je Izetbegović.

Ničega nelegitimnog nema u namjeri da se zaokruži proizvodnja u namjenskoj industriji, ali Izetbegović ne bi bio Izetbegović kada poenta onoga što govori ne bi zazvučala prijeteće. Upravo to "za ne daj bože" je problem.

Čitav posljednji mandat Izetbegović i njegovo okruženje prijete ratom, kaže stručnjak za bezbjednost DŽevad Galijašević. Radi se o ratnohuškačkoj izjavi koja je, prema Izetbegovićevom uvjerenju, korisna za njegovu predizbornu aktivnost, dodaje Galijašević.

"To govori kakvo on žalosno mišljenje ima o svome narodu. Bošnjaci nisu budale, Bošnjaci nisu ratnohuškački orijentisani, Bošnjaci ne misle na rat, ako on misli. Uz okolnost da zaista postoji šest velikih fabrika namjenske industrije u FBiH, da su te fabrike pod kontrolom federalne vlade, da nad njima nema adekvatnog odbrambenog i bezbjednosnog nadzora- jasno je da je ovo ozbiljna huškačka poruka", kaže Galijašević.

Kada se uzme u obzir, dodaje Galijašević, paralelni bezbjednosni i odbrambeni sistem koji čine paravojne i parapolicijske strukture pod kontrolom pojedinih islamskih zemalja, naravno da Izetbegović računa na njih, a njegovu prijetnju trebalo bi ozbiljno shvatiti.

"Ne može oružana sila, bilo ona u proizvodnji, bilo ona u nadzoru nad tom proizvodnjom, biti pod kontrolom nerelevantnog Ministarstva industrije. Ovdje nije riječ o bilo kakvoj industriji, nego o vojnoj industriji. Ona mora biti pod kontrolom vojske i odbrane, a to je ipak na zajedničkom nivou", kaže Galijašević.

Pored toga što je izjava ratnohuškačka, ona pokazuje predrasude koje Izetbegović ima prema Bošnjacima, koji, kako Galijašević kaže, ne žele rat i neće mu dati hiljadu glasova više jer je zaprijetio ratom.

Bakir Izetbegović nalazi se sve niže na političkoj ljestvici u bošnjačkom narodu, objašnjava banjalučki analitičar Anđelko Kozomara.

"On iz dana u dan gubi uticaj u svom narodu i mora da traži ratne pokliče, ne bi li se do oktobarskih izbora njegov rejting koliko-toliko popravio. Njegova politička sudbina je zaista neizvjesna jer je napravio čitavu listu uticajnih i moćnih ljudi koji ga više ne podržavaju. Smiješno je svakom poznavaocu prilika u BiH zvučala njegova pritajena prijetnja da će on prodavati oružje i deo ostaviti 'za ne daj bože'", kaže Kozomara.

Radi se, dodaje Kozomara, o zastarjeloj tehnologiji i malim količinama koje niko u svijetu ne bi kupio. Izetbegovićevu izjavu "za ne daj bože" ne treba shvatiti kao ozbiljnu prijetnju ako se radi o njegovom oružju. Međutim, on "za ne daj bože" ima podršku Zapada, smatra Kozomara.

Na Izetbegovićeve prijetnje reagovao je i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Bošnjački član Predsjedništva BiH šalje ratnohuškačke poruke i ide putem koji vodi konfliktu, rekao je on.

Izetbegovićevi snovi o ratu nemaju legitimitet, dodao je Dodik, jer da bi Oružane snage BiH bile upotrebljene, odluku mora da donese Predsjedništvo BiH. Ako bi pak Izetbegović želio da upotrebi policiju u FBiH, onda bi za to trebalo da traži saglasnost političkih predstavnika hrvatskog naroda, čiju podršku takođe nema, rekao je Dodik.

"Јedino RS ima legitimnu nadležnost nad nekom oružanom strukturom, a to je policija RS, koja je sačuvana uprkos naporima i projektu da nadležnost nad policijom pređe u ruke organa u Sarajevu", rekao je predsjednik Srpske.