latinica  ћирилица
17/04/2018 |  12:59 ⇒ 14:21 | Autor: SRNA

Dom naroda PS BiH: Odgođeno izjašnjavanje o izmjenama Izbornog zakona

Delegati Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH odgodili su danas, na prijedlog Kluba hrvatskog naroda, izjašnjavanje o zahtjevu Predstavničkog doma za razmatranje po hitnom postupku Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Izbornog zakona BiH, kojim se predviđa skeniranje glasačkih listića u svrhu utvrđivanja rezultata izbora.
Dom naroda - Foto: RTRS
Dom narodaFoto: RTRS

Šef Kuba hrvatskog naroda Ljilja Zovko /HDZ/ predložila je prethodno da Dom naroda donese odluku o odgađanju izjašnjenja za razmatranje po hitnom postupku, te da se zaduže Centralna izborna komisija BiH, IDDEEA BiH, Savjet ministara i Agencija za javne nabavke da daju mišljenje o ovom zakon, što je i prihvaćeno.

Zovko je rekla da bi sve ovo trebalo uraditi do naredne sjednice, najkasnije do 26. aprila.

Šef Kluba srpskog naroda Sredoje Nović /SNSD/ istakao je da je Agencija za zaštitu ličnih podataka BiH mnogo ranije saopštila da pomenute izmjene nisu u skladu sa evropskim standardima zaštite ličnih podataka građana jer krše pravo na privatnost, ali da neko nije želio da reaguje na vrijeme.

On je naglasio da su nedavno održani sastanci međunarodnih mentora i lidera nekih domaćih političkih partija o izmjenama Izbornog zakona BiH bili obična farsa.

- Ko će prihvatiti i snositi odgovornost za sprovođenje ovog zakona? Koja institucija, koja agencija? - pita Nović.

On je rekao da Dom naroda treba da sačeka mišljenje nadležnih institucija, odnosno da podržava zaključke Kluba hrvatskog naroda.

Šef Kluba bošnjačkog naroda Halid Genjac /SDA/ smatra da ovaj zakon nudi dobra rješenja, koja će omogućiti da se konačno zaustave neregularnosti u radu biračkih odbora.

- Klub Bošnjaka će podržati razmatranje ovog zakona po hitnoj proceduri - poručio je Genjac.

Delegat Mario Karamatić /HSS/ podržao je stavove koje je iznijela Zovko, ističući da Klub Hrvata ne želi da ruši ovaj zakon, nego samo da prolongira njegovo usvajanje dok se ne dobiju mišljenja nadležnih institucija.

Delegat Nebojša Radmanović /SNSD/, govoreći o izmjenama Izbornog zakona BiH, naveo je da Savjet ministara "spava" sve vrijeme, pa da zbog toga Dom naroda mora da vodi računa o interesima naroda u BiH.

Radmanović je istakao prijedlog Kluba srpskog naroda da se o ovom zakonu raspravlja u redovnoj proceduri.

On kaže da su priče o izbornim krađama "jalovi pokušaji malih stranaka da skrenu pažnju javnosti".

- Velike stranke nemaju šta da ukradu od malih stranaka, zar ne? SNSD, kao velika stranka, nema šta da ukrade od, na primjer, Narodne stranke Ognjena Tadića - istakao je Radmanović.

Tadić je rekao da se, kada je riječ o krađi glasova, ne radi o građanima, nego o strankama. On je naveo da građanima treba omogućiti da slobodno izraze svoju izbornu volju.

Delegat Martin Raguž /HDZ 1990/ smatra da su tehničke izmjene Izbornog zakona nužne i potrebne, te da podržava stavove Kluba hrvatskog naroda.

Dragutin Rodić /DNS/ rekao je da je ovo komplikovano pitanje koje zahtijeva ozbiljan pristup.

Prijedlogom zakona, koji je Predstavnički dom usvojio na inicijativu grupe poslanika SDP-a, SBB-a i DF-a, predviđa se i uvođenje video-nadzora u prostorijama gdje se glasa. U obrazloženju predloženog zakona navodi se da ručno brojanje glasova, uz sporan kredibilitet i stručnost, otvara širok spektar manipulacija, čime se dovode u pitanje iskazana volja birača, pravičnost izbornih rezultata, a time i samih izbora.

Dom naroda nije danas prihvatio zahtjev delegata Kluba hrvatskog naroda da po hitnom postupku bude razmatran Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o krivičnom postupku BiH.

Usvojene izmjene Zakona o platama u institucijama BiH

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas bez rasprave Zakon o izmjeni Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH. Ovim zakonskim prijedlogom predviđa se izjednačavanje platnih razreda za članove Komisije za razmatranje žalbi sa drugim zaposlenim u institucijama BiH koji rade poslove iste složenosti i za koje je potrebna ista stručna sprema.

Bez rasprave je usvojen Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o vazduhoplovstvu BiH koji propisuje da generalni direktor Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH i njegovi zamjenici ubuduće ne budu državni službenici, nego imenovana lica.

Zbog neprisustva predlagača, za narednu sjednicu je odgođeno razmatranje u prvom čitanju Prijedloga zakona o izmjeni i dopunama Zakona o nezavisnim i nadzornim tijelima policijske strukture BiH kojim se detaljnije pojašnjava izbor policijskih službenika u Odbor za žalbe policijskih službenika, koji je predložio Savjet ministara.

Nije prihvaćen zahtjev Ustavnopravne komisije Doma naroda za produženje roka za dostavljanje mišljenja ili obustavu zakonodavnog postupka o Prijedlogu zakona o dopunama Zakona o komunikacijama u prvom čitanju, čime je za njega obustavljen zakonodavni postupak.

Usvojen Prijedlog izmjena Zakona o službi u Oružanim snagama BiH

Dom naroda Parlamentarne skupštine BiH usvojio je danas bez rasprave, Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o službi u Oružanim snagama BiH, u prvom čitanju.

Podršku Doma naroda dobio je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju u institucijama BiH, takođe u prvom čitanju.

Delegat Dragutin Rodić /DNS/ pitao je da li je ovaj zakon u istovjetnom tekstu upućen i u Predstavnički dom, gdje je obustavljen zakonodavni postupak, na šta mu je predsjedavajući Doma naroda Ognjen Tadić odgovorio da se ovaj zakon u skladu sa Poslovnikom nalazi u proceduri u ovom domu.

Dom naroda prihvatio je i izvještaj o radu parlamentarnog vojnog povjerenika, izvještaj o sprovedenoj reviziji učinka o temi "Efikasnost pripreme projekata reforme javne uprave u BiH", izvještaj o sprovedenoj reviziji učinka o temi "Praćenje realizacije preporuka revizije učinka", kao i izvještaj o radu Komisije za izbor i praćenje rada Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije za prošlu godinu.

"Zeleno svjetlo" Doma naroda dobio je i izvještaj o radu Privremene istražne komisije Doma naroda za pribavljanje informacija o spoljnopolitičkom statusu BiH.

Delegat Nebojša Radmanović /SNSD/ koji, iako je član, ali nije učestvovao u radu ove komisije, smatra da ovo tijelo nije uradilo posao koji je od njega tražen, zbog čega nije podržao ovaj izvještaj.

Podršku delegata dobili su i izvještaj o radu Nezavisnog odbora parlamenta BiH, kao nezavisnog tijela policijske strukture BiH, kao i Plan rada ovog odbora.

Dom naroda dao je saglasnost za razrješenje zamjenika direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH Dragana Anđelića sa ove funkcije, kao i saglasnost za ratifikaciju niza međunarodnih sporazuma.

Delegat Mario Karamatić /HSS/ predložio je zaključak u vezi sa finansijskim poslovanjem i izvještajima Spoljnotrgovinske komore BiH da u ovu instituciju budu upućeni nadležni kontrolni organi, kao i da bude izvršena revizija finansijskog poslovanja Komore, što je Dom naroda i prihvatio, nakon čega je završen rad 37. sjednice.