latinica  ћирилица
14/05/2018 |  16:33 ⇒ 22:36 | Autor: RTRS

Tegeltija: Vlada ulaže 120 miliona KM vlastitih sredstava u kapitalne projekte

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija u intervjuu za portal InfoBijeljina izjavio je da je Republika Srpska finansijski stabilna i da redovno servisira sve svoje obaveze, te da su priče opozicionih političkih partija o finansijskom krahu Srpske netačne.
Zoran Tegeltija (foto:nfobijeljina.com) -
Zoran Tegeltija (foto:nfobijeljina.com)

Pred sutrašnju posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će se raspravljati o rebalansu budžeta, ministar Tegeltija je najavio da će najveći dio novca od rasta prihoda koji je Srpska ostvarila u prethodnom period, biti usmjeren u kapitalne projekte koji će doprinijeti stvaranju boljeg poslovnog ambijenta, stvaranju novih radnih mjesta a time i sprečavanju odlaska mladih.

U posljednjih nekoliko godina neprestano slušamo da je Republike Srpska pred finansijskim kolapsom, da se konstantno zadužujemo i da nam je ekonomija na izdisaju, da nam prijeti tzv. “Grčki scenario“. Kakva je uistinu trenutna ekonomska situacija u Republici Srpskoj?

U periodu od 2014. godine, kada smo bili suočeni sa posljedicama katastrofalnih poplava, do danas Republika Srpska je u potpunosti uspjela da izvrši fiskalnu konsolidaciju javnih finansija.

Polazeći od činjenice da Republika Srpska već 13 kvartala zaredom ima pozitivan trend i kontinuitet u rastu BDP-a, možemo reći da smo zadovoljni pozitivnim kretanjima, posebno industrijskom proizvodnjnom i rastom broja zaposlenih, što je osnovna pretpostavka za naš privredni razvoj. Ti podaci se reflektuju na zaposlenost što nam daje ohrabrenje. Sa krajem 2017. bilo je više od 260.000 zaposlenih, a naš stav je da zaposlenost bude najvažnije opredjeljenje koje mi u ovom trenutku želimo da imamo.

Prema podacima kojima raspolažemo, rast BDP-a u 2016. iznosio je 3,5% i bio je najveći u regionu. Naša očekivanja i naš cilj je da do 2020. godine dostignemo stopu rasta od 5% jer je to, po nama, nivo rasta u kome se može osjetiti bolji životni standard građana.

Budući da je u toku fiskalne godine došlo do promjene u strukturi budžetskih sredstava i izdataka, Ministarstvo finansija je pokrenulo proceduru izrade i donošenja Rebalansa Budžeta Republike Srpske za 2018. godinu.

Da li to znači da podaci iz interpelacija, o kojima danas više niko i ne govori, a koje je iznosila opozicija tokom sjednice Narodne skupštine, nisu tačni?

Interpelacije opozicije predstavljale su samo nastavak neuspješnih i veoma loših pokušaja skretanja pažnje sa njihovih unutrašnjih problema, a pokazalo se da nisu naišle ni na odobravanje šire javnosti.

Podsjetiću, priča o interpelacijama počela je onog trenutka kada su pojedinci počeli da napuštaju te političke partije i da govore o problemima unutar istih.

Јoš jedan vrlo važan razlog zašto su opoziciji trebale interpelacije jeste i pokušaj da se skrene pažnje sa onoga što se dešava u Sarajevu, tačnije sa onoga što predstavnici tzv. SzP-a rade u Sarajevu, a sve što rade, nažalost, rade na štetu Republike Srpske - bilo finasijski, bezbjednosno, bilo da je vezano za spoljnu politiku.

Sa našeg aspetka, pokazalo se da je Vlada bila u pravu kada nije željela da učestvuje u ovom igrokazu koji je pripremila opozicija.

Sprovođenje mjera definisanih Reformskom agendum, a koje za cilj, kako ste i Vi često isticali, imaju za cilj unapređenje privrednog i poslovnog ambijenta u Srpskoj, u jednom momentu su došle pod znak pitanja. Tvrdili ste da opozicija koja vrši vlast na nivou BiH, blokira sredstva za te namjene. S druge strane, opozicija je svoje postupke branila riječima da je Srpska prezadužena i da su građani Srpske u dužničkom ropstvu. Јesmo li prezaduženi?

Reformska agenda je putokaz kojim zemlja treba da ide na reformskom putu, što je Republika Srpska prva ispoštovala, za razliku od ostalih nivoa vlasti. Riječ je o programu koji je sveobuhvatan i predstavlja niz mjera, koje su ključne za unapređenje kvaliteta života.

Kada govorimo o zaduženosti, Republika Srpska spada u red nisko zaduženih zemalja i koliko god u javnosti koristili pogrešne podatke i koliko god se opozicija trudila da to predstavi na apsolutno pogrešan način - ne govore istinu.

Republika Srpska nema nikakvih problema sa servisiranjem svojih obaveza a naši kreditni potencijali, što je važno istaći, usmjereni su na kapitalna ulaganja. Prošle godine smo investirali gotovo 100 miliona kreditnih sredstava u zdravstvo, projekte energetske efikasnosti, sistem zaštite od poplava, sisteme za navodnjavanje...

To su investiranja koja se vraćaju Republici Srpskoj. Ne postoji nijedna država u svijetu koja ne koristi sredstva međunarodnih finansijskih institucija. Naše pozajmljivanje je ispravno jer je naše investiranje dominantno u kapitalne projekte, a sredstva koja pozajmljujemo su prije svega investiciona sredstva.

Na kraju 2017. godine nivo javnog duga Republika Srpska će se kretati na nivou od 41% BDP-a. Ove godine ćemo vratiti manje od tog iznosa (900 miliona rata) ali moramo znati da unutar tog iznosa postoji značajan dio sredstava,tzv. indirektni dug, koji servisiraju javna preduzeća iz svojih prihoda, a ta sredstva se pojavljuju unutar budžeta Republike Srpske.

Ove godine nemamo emisiju trezorskih zapisa i odlučili smo da sa njima ne idemo do kraja godine, jer nemamo poteškoća u vezi sa likvidnošću. Smatramo da je mnogo bolje da naše zaduženje iz kratkoročnog preusmjerimo u dugoročno, zbog čega smo Narodnoj skupštini Republike Srpske predložili da se struktura zaduživanja promijeni.

Saglasnost oko budžeta za ovu godinu postigli ste sa svim socijalnim partnerima i to vrlo brzo. Vlada Srpske je usvojila i rebalans budžeta koji će sutra biti razmatran i naposebnoj sjednici Narodne skupštine. Najavili ste da će rebalansom biti povećan budžet. Na šta će konkretno biti usmjeren taj novac?

Gotovo svaku mjeru smo ispregovarali sa socijalnim partnerima, dobro smo slušali poslovnu zajednicu, radničku populaciju, odnosno sindikat, šta kažu socijalne kategoriije.

Imali smo veliki izazov 2016. godine kada smo preveli penzije na trezorsku isplatu. Bio je to šok koji nas je pratio nekoliko mjeseci, ali je sasvim sigurno da je to najodgovornija mjera koja je prema penzionerima napravljena od postanka Republike Srpske.

Što se tiče rebalansa budžeta, osnov za rebalans budžeta predstavlja rast izvornih prihoda od 74 miliona KM, od čega 55,3 miliona KM čine poreski prihodi, a 18,4 miliona KM neporeski prihodi.

Od 55,3 miliona KM poreskih prihoda, 19,3 miliona KM odnosi se na porez na dohodak i dobit, 16,2 miliona KM se odnosi na indirektne poreze i 19,4 miliona KM na doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje. Ima još određenih prihoda.

Vlada je ove godine ranije počela rebalans budžeta zbog toga što su prihodi veći od planiranih, te da bi svi projekti mogli biti realizovani na vrijeme.

Najveći dio rebalansa budžeta, odnosno rasta prihoda, od oko 56 miliona KM biće namijenjen za kapitalna ulaganja, od čega 11 miliona KM za poljoprivredu, a 45,3 miliona KM za kapitalna ulaganja unutar budžeta, o čemu će Vlada donositi pojedinačne odluke. Deset miliona KM planirano je za Fond penzijskog i invalidskog osiguranja, 12 miliona KM za Univerzitetski klinički centar Republike Srpske, te 8,7 miliona KM za dodatne troškove prevoza koji su nastali kao posljedica odluke Ustavnog suda.

Na račun Vlade, pa evo i na Vaš račun, stižu optužbe da Vlada ne ulaže ravnomjerno u razvj svih lokalnih zajednica, a da posebno loš odnos ima prema lokalnim zajednicama u kojima je opozicija na vlasti. Kako to komentarišete?

Ta priča apsolutno nije tačna. Opredjeljenje Vlade Srpske svih ovih godina je da ulaže u razvoj svih lokalnih zajednica u Srpskoj, bez obzira na političku strukturu koja čini vlast na lokalnom nivou.

Vlada Republika Srpska će u narednom periodu uložiti 120 miliona KM vlastitih sredstava u kapitalne projekte: 55 miliona KM sredstava iz klirinškog duga koji do sada nismo investirali ili utrošili, a procjenjuje se i da će imati oko 65 miliona KM vlastitih sredstava u budžet.

U opštini Pelagićevo sredstava su namijenjena za uređenje Trga "9. januar" i izgradnju spomen-kompleksa "Vaso Pelagić", u naselju Patkovača, opština Bijeljina, planirana je izgradnja fiskulturne sale u sklopu OŠ "Јovan Dučić", dok će u Zvorniku sredstava biti uložena u proširenje kapaciteta Opšte bolnice.

Sredstavima koje je izdvojila Vlada Srbije predviđeno je i finansiranje rekonstrukcije OŠ "Aleksa Šantić" u Osmacima i OŠ "Vuk Karadžić" u Bratuncu, izgradnja vodovodnog sistema u opštini Sokolac, kapele na Vojničkom groblju i vanjsko uređenje zgrade za alternativni smještaj na području ove opštine, te izgradnja spomen-obilježja Veljine u opštini Istočna Ilidža.

U opštini Višegrad planirana je izgradnja dječijeg igrališta i pomoćnog stadiona sa pristupnim saobraćajnicama i parking prostorom, u Novom Goraždu izgradnja kulturno-omladinskog centra, te pravoslavnog duhovnog centra u Mrkonjićima, rodnom mjestu Svetog Vasilija Ostroškog.

Konkretno, kada je riječ o Bijeljini – kakva je saradnja sa lokalnim vlastima i koliko je Vlada uložila u razvoj ove opštine?

Osim najavljenih kapitalnih projekata i sredstava javnih investicija, moramo znati da ćemo značajan dio sredstava uložiti u projekte sa Svjetskom bankom, od sistema zaštite od poplava do sistema za navodnjavanje.

U Semberiji će sa Svjetskom bankom /SB/ biti izgrađeno 30 km zaštitnog pojasa za odbranu Semberije od rijeke Drine. Nastaviće se izgradnja cijelog sistema zaštite od poplava sa Evropskom investicionom bankom /EBRD/, kao i sistem vodosnabdijevanja.

Činjenica je da je Republika Srpska postala veliko gradilište. Obezbijeđena je institucionalna i finansijska stabilnost. Ipak, bez obzira na pozitivne pokazatelje građani Srpske teško žive. Nažalost, tu činjenicu mnogi koriste. Šta je Vaša poruka?

Vlada Republike Srpske je u prethodnom periodu uspjela da poveća penzije, davanja boračkim i socijalnim kategorijama, a uvedena je i naknada za nezaposlene porodilje. Sarađujemo sa socijalnim partnerima. Sa Sindikatom i sa Unijom poslodavaca potpisali smo memorandume o saradnji. U predstojećem periodu prioritet nam je stvaranje boljeg ambijenta za poslovanje, stvaranje novih radnih mjesta i sprečavanje odlaska mladih.

Memorandumom o zajedničkim politikama za period 2018-2020. godina, koji je Vlada Republike Srpske potpisala u decembru sa Unijom udruženja poslodavaca Republike Srpske i pratećim Akcionim planom, konkretizovane su mjere svakog resora i institucije koje proizlaze iz ključnih dokumenata Reformske agende i Programa ekonomskih reformi.

Formiran je Implementacioni odbor Vlade i poslodavaca s ciljem praćenja realizacije definisanih mjera.

Analizirajući ključne oblasti koje su usmjerene na oporavak privrede, fiskalnu konsolidaciju možemo reći da smo zadovoljni dosadašnjom dinamikom sprovedenih mjera.

Za Program samozapošljavanja i razvoj preduzetništva kod mladih do 35 godina odobreno je 500.000 evra, a za realizaciju ovog programa zadužen je Zavod za zapošljavanje.

Dodajmo tome da će Republika Srpska kroz projekte sa Svjetskom bankom za podršku zapošljavanja obezbjediti 40 miliona KM, a ti projekti će prije svega biti usmjereni na realni sektor, čime će biti otvorena mogućnost za angažovanje većeg broja ljudi, većeg zamaha razvoju, što će kao krajnju svrhu imati poboljšanje uslova života.

Izvor: InfoBijeljina.com