latinica  ћирилица
20/06/2018 |  19:00 ⇒ 21/06/2018 | 07:30 | Autor: RTRS

U Predstavničkom domu burno o migrantskoj krizi

O migrantskoj krizi u BiH burno u bh. parlamentu. Prijetnje i optužbe, pozivi na hapšenja i na ostavku ministra Dragana Mektića. Pritisnut poslaničkim pitanjima, na koja nije imao adekvatne odgovore, Mektić je čak pokušao i da "pobjegne" iz skupštinske sale. U namjeri je zaustavljen, ali samo nakratko. Sve je "prepustio" zamjeniku Miji Krešiću.

Poslanik HDZ BiH Nikola Lovrinović podsjetio je Mektića na ranije tvrdnje da je bezbjednosna situacija u BiH dobra.

- Gospodine ministre, govorili ste prije pola godine da je bezbjednosna situacija dobra, a sad kažete da ne možete nadzirati ništa. Pa nemojte tako gospodine ministre, dajte čujte i nas, nemojte izlaziti - rekao je Lovrinović.

"Beskompromisnog" borca za demokratiju i pravni sistem u BiH, Dragana Mektića, razljutio je između ostalog, zahtjev poslanika, prvo HDZ-a BiH, a kasnije i nekih drugih klubova da dokaže postojanje navodne odluke Savjeta ministara o premještaju migranata iz parka kod sarajevske Vijećnice u centar Salakovac kod Mostara. Navode o samovolji i selektivnosti u odlučivanju nije demantovao! Postojanje sporne odluke nije dokumentovao.

Na optužbe da je samo prije koji mjesec, javnost bez pokrića, uvjeravao kako je BiH spremna za prijem migranata, nije odgovorio! Ministarstvo kojim rukovodi, za više od mjesec dana nije čak uspjelo ili nije htjelo, da sačini i poslanicima dostavi traženu informaciju o stanju u oblasti migracija!

Nije Mektić odgovorio ni na pitanje gdje je "nestalo" 4.000 migranata, kad susjedne zemlje prelazak iz BiH ne dozvoljavaju- jer je prije koji dan tvrdio da ih je u BiH ušlo oko 6.500, a danas da ih u BiH ima oko 2.000! Umjesto odgovora na brojna postavljena pitanja, a prije nego je skupštinsku salu ipak napustio, raspravu je ocijenio "nacionalističkom" i u prepoznatljivom maniru "zavapio" kako Ministarstvo i bezbjednosne službe nemaju kapaciteta da se nose sa problemom koji eskalira.

- Imamo krizu za koju ne snosimo nikakvu odgovornost i koja će dugo trajati, a Savjet ministara je do sada izdvojio samo 75.000 maraka, a znate koliko na dnevnoj bazi koštaju migranti - rekao je.

Opravdanje za poroznu granicu Mektić je tražio i u nepopunjenim bezbjednosnim agencijama kojima, tek sada sa sjetio, nedostaje kadar. "Izračunao" je da će 60 danas angažovanih policajaca iz MUP-a Republike Srpske, dnevno, kroz dnevnice, smještaj i ishranu, budžet BiH koštati enormnih 85.000 KM. Јe li Mektić cjenovnik pravio na osnovu deviznih dnevnica i hotelskih kapaciteta u bjelosvjetskim destinacijama, ostala je nepoznanica.

Poslanik DF-a Maja Gasal Vražalica pitala je Mektića i zbog čega nije smijenio direktore agencija koji su se prethodnih mjeseci više bavili vlastitim reizborom nego problemom migracija.

A SDP-ov Saša Magazinović podsjetio da je još prije osam mjeseci bezuspješno upozoravao o propusnosti granica i o nekontrolisanom prelazima.

I poslanici HDZ-a priupitali su Mektića zbog čega sada ne traži smjene lokalne vlasti u Bihaću i Velikoj Kladuši, kao što je to onomad, kako kažu bez ingerencija, tražio u Hercegovačko-neretvanskom kantonu. Zajedno s poslanicima SBB-a, "sugerisali" su Mektiću da zbog svih propusta u radu podnese ostavku.

I dok su čak i Mektićeve stranačke kolege iz SDS-a mudro ćutale, u Mektićevu odbranu stao je jedino Šefik DŽaferović, zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma /SDA/. I to samo branivši njegove ranije istupe o hapšenju rukovodstva Hercegovačko-neretvanskog kantona, nakon incidenta sa migrantima na Ivan sedlu.

- To je bio najgublji atak na instituicje BiH. Neka se dobro presaberu oni koji su to zabranili - istakao je DŽaferović.

Replicirala je Borjana Krišto, pitavši "šta rade institucije kad je već DŽaferović postao vrhovni tumač Ustava?".

I dok su iz SBB-a podsjećali na prijeteće glasove austrijskih zvaničnika kako će u BiH, Srbiji i Albaniji biti uspostavljeni sabirni centri za migrante, SNSD-ova Dušanka Majkić je naglasak stavila na to kako je zbog migrantske krize u Njemačkoj poljuljana koalicija, a u BiH se, eto, tek vode rasprave bez konkretnih zaključaka.

Staša Košarac upozorio je na podatke bezbjednosnih službi kako krizom u BiH upravljaju zapadne države posredstvom raznih nevladinih organizacija, i zapitao gdje je "nestalo" milion i po evra pomoći Evropske unije.

Umjesto Mektića, koji se nije vratio u skupštinsku salu nakon jedne od pauza, o obećanim a ne prispjelim evropskim evrima, odgovorio je zamjenik Mijo Krešić, rekavši da nisu uplaćeni na račune institucija BiH.

Višečasovna žučna rasprava okončana je bez konkretnih mjera, osim ko zna koji put ponovljenog zaključka, da se od Ministarstva bezbjednosti ponovo zatraži cjelovita analiza o stanju u oblasti migracija. Nakon što bude sačinjena ili, praksa uči - ako uopšte bude sačinjena, o njoj će poslanici ponovo raspravljati. A do tada migranti će, valjda, slobodno jezditi teritorijom BiH.