latinica  ћирилица
25/09/2018 |  17:47 ⇒ 18:33 | Autor: SRNA

SM BiH: Usvojen Strateški okvir za reformu javne uprave do 2022. godine

Savjet ministara usvojio je danas Strateški okvir za reformu javne uprave u BiH od 2018. do 2022. godine, uz prihvaćenu korekciju Ministarstva finansija i trezora s ciljem efikasnijeg korištenja finansijskih sredstava.
Savjet ministara - Foto: RTRS
Savjet ministaraFoto: RTRS

Ovim je ispunjen još jedan cilj iz revidiranog Akcionog plana za realizaciju reformske agende, saopšteno je iz Savjeta ministara.

Usvajanje Strateškog okvira za reformu javne uprave je obaveza proistekla iz procesa pridruživanja u okviru kojeg je Evropska komisija, putem strategije proširenja i izvještaja o napretku BiH, naglasila potrebu usvajanja strategije BiH reforme javne uprave.

Strateški okvir je zasnovan na ključnim principima javne uprave koje je razvila SIGMA na zahtjev Evropske komisije.

Ovaj strateški dokument definiše ciljeve Savjeta ministara, vlada entiteta i Brčko distrikta u oblasti reforme javne uprave.

Na ovaj način želi se uspostaviti racionalnija, koherentnija, efikasnija i odgovornija javna uprava na svakom nivou upravne vlasti.

Kancelarija koordinatora za reformu javne uprave će Savjetu ministara u roku, ne dužem od šest mjeseci, dostaviti Akcioni plan za sprovođenje ove strategije, navedeno je u saopštenju.

Savjet ministara utvrdio je i Prijedlog aneksa pet sporazuma zaključenog između BiH i Norveške o finansiranju projekata u korist pravosuđa i/ili sudova i tužilaštava u BiH.

Aneks pet Sporazuma predviđa obezbjeđivanje dodatnih finansijskih sredstava neophodnih za realizaciju planiranih projektnih aktivnosti s ciljem unapređenja kvaliteta pravosuđa u BiH.

S ciljem realizacije projekta "Unapređenje kvaliteta pravosuđa", Visoki sudski i tužilački savjet /VSTS/ je pripremio Aneks pet na ranije zaključeni sporazum između BiH i Norveške, čime se stvaraju preduslovi za nastavak projekta i dalje jačanje rada sudova i VSTS u BiH.

Projekat "Unapređenje kvaliteta pravosuđa" biće sproveden putem trilateralne saradnje sa sudskom administracijom Norveške i sudskim savjetom Holandije i u saradnji sa ciljanim sudovima u BiH.

Prijedlog aneksa biće dostavljen Predsjedništvu BiH u dalju proceduru, a za potpisnika BiH predložen je predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.

Savjet ministara prihvatio je prijedlog Ministarstva civilnih poslova da BiH na 58. Venecijanskom bijenalu savremene umjetnosti 2019. godine predstavlja projekt pod nazivom "Zenica-trilogija" umjetnice Danice Dakić.

Ministarstvo civilnih poslova, putem Ministarstva inostranih poslova, uputiće pismo upravi Venecijanskog bijenala, te iskazati interes za učešće BiH na Venecijanskom bijenalu savremene umjetnosti 2019. godine, koje će finansijski podržati i Savjet ministara.

U aktivnosti predstavljanja BiH na Venecijanskom bijenalu u punom kapacitetu biće uključena Ambasada BiH u Italiji.

Bijenale u Veneciji najstarija je i najprestižnija međunarodna izložba savremene umjetnosti u svijetu koja se održava svake druge godine.

Propao i drugi pokušaj OBA da poveća troškove reprezentacije

Savjet ministara drugi je put sa dnevnog reda skinuo inicijativu Obavještajno-bezbjednosne agencije BiH za izmjenu Pravilnika o korištenju sredstava reprezentacije kojim se predviđa povećanje troškova reprezentacije za rukovodstvo Agencije na 120.000 KM.

Iz dokumenata koji su u posjedu Srne, a koje je potpisao direktor OBA Osman Mehmedagić, vidi se da je on Savjetu ministara podnio inicijativu za donošenje pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o korištenju sredstava za reprezentaciju.

Ovaj Mehmedagićev prijedlog prethodno je podržao i Izvršni obavještajni odbor zaključkom donesenim na sjednici održanoj 18. jula, koji je, takođe, u posjedu Srne. Na čelu tog odbora je predsjedavajući Savjeta ministara Denis Zvizdić.

"Donošenjem tog pravilnika OBA bi bilo odobreno povećanje sredstava za reprezentaciju sa sadašnjih 60.000 KM na 120.000 KM. Važećim Pravilnikom Agenciji je odobreno 60.000 KM za potrebe reprezentacije na godišnjem nivou, što se pokazalo kao nedovoljno za troškove međunarodne saradnje OBA", napisao je Mehmedagić u inicijativi.

Mehmedagić to pravda "rastućim trendom saradnje" koji je, kako navodi, "pokazao da je iznos od 60.000 KM nedovoljan za finansiranje kontakata rukovodstva OBA i Kancelarije za saradnju sa partnerskim službama, međunarodnim organizacijama, te domaćim službama i institucijama".

On navodi da se "u uslovima globalizacije, terorizma, organizovanog kriminala i drugih vrsta prijetnji saradnja nameće kao potreba u ostvarivanju bezbjednosne politike svake pojedinačne zemlje, pa tako i BiH".

"Kako se saradnja odvija po principu reciprociteta, OBA samim tim preuzima na sebe određene troškove pri realizaciji tih aktivnosti /hotelski smještaj, troškovi putovanja, izrada materijala za sastanke, ugostiteljske usluge.../", tvrdi Mehmedagić.

Direktor OBA je čak naveo i da "OBA pri tome strogo vodi računa o racionalizaciji troškova", ali da, kako je napisao, "povećana međunarodna aktivnost uslovljena povećanim brojem prijetnji i izazova podrazumijeva saradnju sa sve većim brojem partnera, što dovodi do povećanih troškova OBA".

Pravilnikom o korištenju sredstava za reprezentaciju i do sada je bilo određeno da OBA od svih agencija BiH ima najveći budžet za reprezentaciju u iznosu od 60.000 KM.

Prema tom pravilniku, Direkcija za koordinaciju policijskih tijela, Agencija za istrage i zaštitu, Granična policija i Uprava za indirektno porezivanje BiH za reprezentaciju na raspolaganju imaju po 35.000 KM.

Najveće godišnje reprezentacije imaju Ministarstvo inostranih poslova 500.000 KM, Ministarstvo odbrane sa Oružanim snagama 330.000 KM i Predsjedništvo BiH 150.000 KM.

Ova inicijativa prvi put skinuta je sa dnevnog reda Savjeta ministra 11. septembra.

Smanjen broj migranata, nastavlja se pojačan nadzor granice

Savjet ministara upoznat je o informaciji Ministarstva bezbjednosti u oblasti migracija u BiH u vezi sa povećanim prilivom migranata, pri čemu je naglašeno da je smanjen njihov broj, da se nastavlja pojačan nadzor granice BiH i aktivnosti za smještaj migranata.

U informaciji se navodi da je Službi za poslove sa strancima od 1. januara do 23. septembra prijavljeno 15.116 ilegalnih migranata, a da je namjeru za azil izrazilo njih 14.101, dok su zahtjev za azil podnijela 1.103 migranta.

Najviše migranata došlo je iz Pakistana 5.163, iz Irana 2.196, Sirije 2.088, Avganistana 1.480 i Iraka 1.369.

Na prijedlog Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, usvojen je Okvirni akcioni plan o obrazovnim potrebama Roma/Romkinja u BiH za period od 2018. do 2022. godine kojim su definisana tri cilja i 15 mjera kojima se želi postići uvođenje romskog jezika u nastavu u BiH, te unaprijediti proces upoznavanja sa romskom istorijom i kulturom.

Odlučeno da Ministarstvo civilnih poslova, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice i Ministarstvo inostranih poslova BiH intenziviraju aktivnosti na unapređenju dopunskog obrazovanja djece iseljenika iz BiH u inostranstvu.

Ministarstvo inostranih poslova će uspostaviti registar dopunskih škola u inostranstvu i o preuzetim aktivnostima informisati Savjet ministara u narednih 60 dana.

Savjet ministara utvrdio je i uputiće Parlamentarnoj skupštini BiH na usvajanje prijedlog odluke o osnivanju ad hok komisije Parlamentarne skupštine za sprovođenje postupka imenovanja Savjeta Regulatorne agencije za komunikacije /RAK/ BiH.

Komisija broji šest članova, i to po jednog predstavnika Predstavničkog doma i Doma naroda parlamenta BiH, Ministarstva komunikacija i transporta, te tri udruženja iz BiH u ovoj oblasti.

Komisija će objaviti javni konkurs i nakon sprovedene procedure utvrditi listu 14 najuspješnijih kandidata koju će dostaviti Savjetu ministara BiH.

Savjet ministara dao je saglasnost za imenovanje majora Hajruma Garvina za pomoćnika vojnog atašea SAD u BiH.