latinica  ћирилица
06/12/2018 |  13:56 ⇒ 18:19 | Autor: SRNA

Programom socijalizacije u ovoj godini obuhvaćeno 1.664 djece

Vlada Republike Srpske usvojila je danas u Banjaluci informaciju o realizovanom projektu "Socijalizacija djece Republike Srpske - 2018", kojim je u ovoj godini obuhvaćeno 1.664 djece sa pratećim odraslim licima - 172 vaspitača, 156 članova stručnog tima i 108 roditelja.
Sjednica Vlade (Foto:Vlada RS) -
Sjednica Vlade (Foto:Vlada RS)

Ovaj projekat realizovan je od 20. maja do 21. septembra u 14 smjena, u omladinskom hostelu "Užice" u Bečićima, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

"Programske aktivnosti projekta su prilagođene uzrasnim, razvojnim karakteristikama i individualnim specifičnostima djece. Zdravstvena zaštita, kao jedan od najznačajnijih segmenata u realizaciji projekta, a prvenstveno u bezbjednosti učesnika, ima posebno mjesto u pripremi i samoj realizaciji", navodi se u saopštenju.

Za realizaciju projekta "Socijalizacija djece Republike Srpske - 2018", budžetom Fonda za dječiju zaštitu za 2018. godinu predviđeno je 1.100.000 KM, a utrošeno 1.071.599 KM.

"Realizacija ovog projekta planirana je budžetom i programom rada Fonda za dječiju zaštitu i za 2019. godinu, u periodu od maja do septembra. Fond već 17. godinu zaredom realizuje pravo na zadovoljavanje razvojnih potreba djece, učešćem djece u projektu", dodaje se u saopštenju.

Tokom svih tih godina realizacije, u projektu je učestvovalo više od 30.200 lica, od kojih oko 25.000 djece najosjetljivijih kategorija iz svih gradova i opština Srpske, a obuhvaćena su djeca čije je odrastanje osujećeno nepovoljnim porodičnim, socijalnim i materijalnim uslovima, zdravstvenim i razvojnim problemima.

"Oni zajedno sa talentovanom djecom i istaknutim sportistima na inkluzivnom principu, provode osam ili deset dana u odmaralištu na moru. Uzrasna dob djece - učesnika je od šest do 15, godina, za lica sa smetnjama u razvoju do 17 godina i izuzetno starija lica sa teškim oštećenjima", navodi se u saopštenju.

Vlada Republike Srpske usvojila je Informaciju o realizaciji aktivnosti predviđenih Akcionim planom za sprovođenje Strategije podsticanja stranih ulaganja u Republiku Srpsku za period od 2016 do 2020. godine, u kojoj se konstatuje da je u sva tri ključna operativna cilja ostvaren značajan napredak.

Ti ciljevi su poboljšanje konkurentnosti i unapređenje poslovnog okruženja, jačanje institucionalnih kapaciteta i razvoj partnerskih odnosa i aktivnosti promocije za ciljane sektore i ciljana tržišta, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

"Poboljšanje konkurentnosti i unapređenje poslovnog okruženja ostvareno je putem započetih aktivnosti u vezi sa uvođenjem e-građevinskih dozvola, e-registracijom poslovnih subjekata, stečajem i likvidacijom. Republika Srpska, prema rangiranju serviza `Fajnenšel tajmsa` pod imenom `FDI Intelligence`, izabrana je kao jedna od 10 malih regija budućnosti za 2018/2019. godinu, za strategiju stranih ulaganja", navodi se u saopštenju.

Za operativni cilj jačanje institucionalnih kapaciteta i razvoj partnerskih odnosa učinjen značajan napredak, kako na lokalnom tako i na republičkom nivou.

"Ministarstvo za ekonomske odnose i regionalnu saradnju formiralo je Saradničku mrežu u kojoj je do 2017. godine uključeno 27 jedinica lokalne samouprave. Kroz mrežu se sistemski organizuju obuke kako s ciljem privlačenja, tako i zadržavanja investitora, zajednički se posjećuju firme i rješavaju otvorena pitanja", ističe se u saopštenju.

Formiran je i Savjet za strane investitore Republike Srpske, kao tijelo koje sačinjavaju strani investitori, ali i institucije republičkog i lokalnog nivoa, te Privredna komora Republike Srpske.

Tijelo je operativnog karaktera i iskustva Republike Srpske su usvojena i u Federaciji BiH, napominje se u saopštenju i naglašava da je unaprijeđena i saradnja sa predstavništvima Republike Srpske u inostranstvu.

Iz Vlade navode da su aktivnosti promocije za ciljane sektore i ciljana tržišta u potpunosti realizovane putem niza aktivnosti, te da su u protekle dvije godine uvedene, kao pilot projekti, neke od najsavremenih praksi u privlačenju stranih investitora.

"Neke od značajnih su organizovanje ciljanih kampanja privlačenja investitora u Njemačkoj i Austriji, a u saradnji sa Ministarstvom poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva. Ovo je rezultiralo pozitivnim efektima i povratnim posjetama potencijalnih investitora Republici Srpskoj", ističe se u saopštenju.

Objedinjena je i investiciona ponuda Republike Srpske, formiran je novi portal Јedinstvena kontakt tačka za poslovanje www.pscsrpska.vladars.net i osigurana su sredstva za redizajn portala namijenjenog stranim investitorima www.investsprska.net.

Vlada je usvojila i Informaciju o Programu postinvesticione podrške /aftercare/ i SDU u Republici Srpskoj u 2018. godini.

Strana ulaganja u Republiku Srpsku za 2017. godinu iznosila su 214,3 miliona KM, što predstavlja značajan porast u odnosu na 2016. godinu, kada su strana ulaganja iznosila 76,4 miliona KM, istakli su iz Vlade Republike Srpske.

Najveća ulaganja su u sektorima telekomunikacije, finansijske uslužne djelatnosti, osim osiguranja i penzijskih fondova i proizvodnja koksa i rafinisanih naftnih proizvoda, a najviše su ulagali Srbija, Rusija, Austrija, Italija i Slovenija.

U saopštenju se navodi da globalni tokovi stranih ulaganja u 2017. godini pokazuju pad od 23 odsto u odnosu na 2016. godinu.

Podaci za prvih šest mjeseci pokazuju dalji pad globalnih stranih ulaganja za 41 odsto, a slični trendovi zabilježeni su i kada je riječ o zemljama u tranziciji, dodaje se u saopštenju.

Program postinvesticione podrške investitorima podrazumijeva institucionalnu saradnju republičkog i lokalnog nivoa kroz formiranu saradničku mrežu za rad i postinvesticionu podršku investitorima, koju čine predstavnici Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju i imenovani koordinatori u jedinicama lokalne samouprave.

Vlada Republike Srpske dala je saglasnost na Plan utroška sredstava za šume za 2018. godinu, kojim se Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede sa pozicije subvencije nefinansijskim subjektima u oblasti šumarstva odobrava ukupno 1.900.000 KM.

Za aktivnosti u okviru proširene reprodukcije šuma biće izdvojeno 1.767.000 KM, za neplanirane mjere zaštite šuma koje mogu da prouzrokuju posljedice širih razmjera 95.000 KM, te za razvoj lovstva u Republici 38.000 KM.

Vlada Srpske usvojila je informaciju o sprovođenju u 2017. godini Strategije bezbjednosti saobraćaja na putevima Republike Srpske od 2013. do 2022. godine, u kojoj se konstatuje da, iako se broj saobraćajnih nezgoda povećao 2,8 odsto, ohrabruje podatak da je broj udesa sa poginulim i teško povrijeđenim licima manji u odnosu na 2016. godinu, kao i u odnosu na baznu, 2011. godinu.

"Iz navedenog proizilazi i da je žestina saobraćajnih nezgoda kao parametar koji karakteriše saobraćajne nezgode manji", saopšteno iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

U saopštenju se dodaje da je u 2017. godini smrtno stradalo 9,97 lica na 100.000 stanovnika, što je manje u odnosu na 2015. godinu.

"Republika Srpska je na osnovu smanjenog broja, prije svega, saobraćajnih nezgoda sa poginulim i teško povrijeđenim licima u toku 2017. godine, putem direktnih ili indirektnih troškova uštedjela 6.357.017 KM", navodi se u saopštenju.