latinica  ћирилица
19/07/2019 |  09:54 ⇒ 09:57 | Autor: SRNA

Dačić: Srpsko kulturno i vjersko nasljeđe žrtva nacionalističke ideologije

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić rekao je u Vašingtonu da su pripadnici srpskog naroda, crkva i hrišćansko kulturno-istorijsko nasljeđe na Kosovu i Metohiji žrtve nacionalističke ideologije stvaranja homogenog etničkog, kulturnog i vjerskog prostora.
Dačić na Ministarskoj konferenciji (Foto: MSP Srbije) -
Dačić na Ministarskoj konferenciji (Foto: MSP Srbije)

- Posebno od juna 1999 godine, ugroženi su gotovo svi elementi opstanka srpske zajednice - ljudi, materijalna i nematerijalna kulturna baština, crkve i manastiri, uz uništavanje i druge vidove devastacije verskih, kulturnih, istorijskih tragova slovenstva i pravoslavlja, uključujući verbalne i fizičke napade, pa i ubistva sveštenika Srpske pravoslavne crkve - rekao je Dačić na Ministarskoj konferenciji o vjerskim slobodama.

On je istakao da su od četiri izuzetna vjerska objekta koja se nalaze na Listi svjetske baštine Uneska u opasnosti - Pećka patrijaršija, manastir Visoki Dečani, manastir Gračanica i Bogorodica Ljeviška, opstala samo tri jer su bili pod punom fizičkom zaštitom NATO snaga u vrijeme organizovanih talasa etničkih pogroma, saopšteno je iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

- Mora se shvatiti da objekti SPC na Kosovu i Metohiji nisu muzeji niti spomenici - oni su dio koncepta žive crkve koja je uvek dostupna i na usluzi vjernicima, hramom, sveštenstvom i monaštvom. Isto tako, posejte raseljenog srpskog stanovništva svojim crkvama i manastirima ne smeju se smatrati hodočašćem. To nisu posjete stranaca, već dolasci vjernika da se pomole, da zapale sveće, da obiđu grobove predaka i bližnjih - naveo je Dačić.

On je ukazao da posljednji izvještaj Stejt departmenta o religijskim slobodama na Kosovu i Metohiji potvrđuje kršenja prava vjernika SPC.

- Zbog svega navedenog je za unapređenje verskih sloboda u pokrajini potrebno promeniti pristup i odustati od dvostrukih standarda, negiranja, minimiziranja i relativizovanja kontinuirane diskriminacije od većinske zajednice i njenih institucija, što bi trebalo da prate sistematski napori za oživotvorenje prava da Srbi na Kosovu i Metohiji slobodno i neometano ispovjedaju svoju vjeru - naveo je Dačić.

Dačić je rekao da je Srbija sekularna država koja prepoznaje sedam tradicionalnih vjerskih zajednica i u kojoj, prema odredbama Zakona o vjerskim slobodama, djeluje 28 aktivnih vjerskih zajednica.

On je istakao da je Srbija u punoj mjeri posvećena realizaciji slobode vjere i uvjerenja u svim domenima života.

- Takva situacija, nažalost, nije prisutna u našoj južnoj pokrajini, Kosovu i Metohiji, koja je počev od 1999. godine pod administrativnom upravom UN. U tom smislu, nema nikakvih pozitivnih vijesti u odnosu na moje obraćanje ovom skupu od prošle godine - zaključio je Dačić