latinica  ћирилица
18/02/2020 |  19:39 ⇒ 19/02/2020 | 07:10 | Autor: RTRS

Komšić prećutao imenovanje novog stranog sudije

Predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić prećutao je drugoj dvojici članova Predsjedništva da je u novembru dobio pismo od predsjednika Evropskog suda za ljudska prava Linos-Aleksandra Sicilianosa u kojem se traži mišljenje Predsjedništva o imenovanju stranog sudije u Ustavni sud BiH. U Kabinetu srpskog člana Predsjedništva RTRS-u je rečeno da su tek u januaru saznali za imenovanje Angelike Nusberger, ali ne od Komšića. Kako saznajemo, Milorad Dodik insistiraće da se na sutrašnjoj sjednici Predsjedništva raspravlja o prećutkivanju važne prepiske sa predsjednikom Evropskog suda za ljudska prava u jeku zahtjeva Srpske da strane sudije odu iz Ustavnog suda.

Željko Komšić grubo se poigrao sa ovlaštenjima i državom u koju se kune. Po svemu sudeći, svjesno je sakrio službeno pismo iz Strazbura i poziv predsjednika Evropskog suda za ljudska prava da se Predsjedništvo izjasni o kandidatu za sudiju US BiH Angeliki Nusberger.

Konsultovanje sa Predsjedništvom je ustavna obaveza, baš kao što poslovnik i dobre prakse nalažu da predsjedavajući o tome obavjesti druga dva člana, kažu u Kabinetu srpskog člana Predsjedništva.
 
-Komšić je sakrio dopis koji uopšte nije bezazlen i jako je bitan. Prvi put, u ovako aktuelnoj situaciji, to prećutano. Komšić je odgovorio predsjedniku Evropsko suda da će razgovarati i konsultovati se sa svojim kolegamo DŽaferovićem i Dodikom, ali on to nije uradio - rekao je šef Kabineta srpskog člana Predsjedništva BiH Danijel Dragičević.

Za skandalozan potez Željka Komšića saznalo se tek krajem januara, kada je predsjednik predsjednik Evropskog suda obavijestio kolegu Zlatka Kneževića u Ustavnom sudu BiH o imenovanju Angelike Nusberger jer, kako je naveo u dopisu, nije bilo prigovora. Dakle, Komšić je više od dva mjeseca tajio od druga dva člana Predsjedništva pismo iz Srazbura i time onemogućio da Predsjedništvo eventualno prigovori na izbor Nusbergerove.

- To će da bude jedno od prvih pitanja na sutrašnjoj sjednici Predsjedništva. Zašto je to uradio, mi ne možemo da kažemo. Da li je to bila namjera, slučajnost, nebitno šta, suština je jasna a to je da članovi Predsjedništva nisu bili upoznati o inicijativi predsjednika Evropskog suda - dodao je Dragičević.

Ranije je bilo situacija da Predsjedništvo nije dalo saglasnost za imenovanje stranih sudija, da nisu imali komentar ili prosto nisu odgovorili predsjedniku Evropskog suda za ljudska prava, ali su uvijek bili informisani. Željko Komšić je napravio presedan, sakrio je ključnu informaciju od kolega u Predsjedništvu.

- Ovim smo došli u jednu apsurdnu situaciju. Ako se u tročlanom Predsjedništvu, gdje su svi ravnopravni, ne može razgovarati i dogovarati o svim pitanjama već kriju informacije jedan od drugog ili trećeg, onda to zaista govori kakva je BiH generalno - kaže predsjedavajući Kluba Srba u Domu naroda PS BiH Sredoje Nović.

Konsultacije sa članovima Predsjedništva u vezi imenovanja stranih sudija, a ne sa jednim članom, su ustavna obaveza. Kako se Predsjedništvo o tome nije izjašnjavalo, zbog Komštićeve opstrukcije otvara se pitanje ustavnosti imenovanja sudije Angelike Nusbergfer.

Sonja Karadžić Јovičević, potpredsjednbik NSRS, kaže da treba razmotriti opciju da Republika Srpska pokrene tužbu zbog ovog neustavnog imenovanja.

- S obzirom da ove godine ističu mandati dvoje sudija, a trećeg iduće godine, ovo bi moglo biti idealno vrijeme za donošenje Zakona o Ustavnom sudu BiH kojim bi se strane sudije konačno zamijenile domaćim sudijama - rekla je ona.

Kabinet hrvatskog člana Predsjedništva nije se zvanično oglašavao. Nezvanično, Željko Komšić, bijesan što je informacija o njegovoj neustavnoj akciji dospjela do druga dva člana Predsjedništva i javnosti, sada traži krivca i prijeti disciplinskim prijavama zaposlenim u Sekretarijatu Predsjedništva.