latinica  ћирилица
21/02/2020 |  19:19 ⇒ 19:29 | Autor: TANЈUG

"Prebrojavanje" vukovarskih Srba u Saboru; izašli poslanici SDSS

Poslanici Samostalne demokratske srpske stranke napustili su sjednicu Sabora nakon žestoke polemike i teških riječi u rasprvi o Prijedlogu zakona o popisu stanovništva, koje je u Hrvatskoj planirano za iduće proljeće.

Predsjednik parlamenta Gordan Јandroković rekao je da je glasanje o Prijedlogu zakona o popisu stanovništva i drugih dvadesetak preijdloga zakona odložen za naredni petak, nakon što su ga, kako je rekao, poslanici iz manjinskih stranaka obavijestili da žele da održe dodatne konsultacije.

Žučna polemika počela je tokom izjašnjavanja o amandmanima koje je na zakon o popisu stanovništva podnio Klub manjina.

Amandmane je prvo odbio vladin predstavnik, pa poslanici, a onda je Vladimir Bilek zatražio pauzu da bi se poslanički Klub manjina dogovorio o načinu glasanja o zakonu.

Temperaturu u Saboru je, navela je Hina, dodatno podigao Hrvoje Zekanović (Hrast) izjavom da će biti zanimljivo pratiti kako će "hrvatsko-srpska trgovačka koalicija" riješiti nastali problem i hoće li udovoljiti Miloradu Pupovcu (SDSS) i njegovoj, kako je rekao, "ekipici".

- Možda bi najbolje bilo da se popisivanje radi u Srbiji, pa da Pupovac nema troškova prevoza ljudi - izjavio je Zekanović dodavši kako "prijeti velika opasnost da će, zahvaljujući ovom zakonu i spomenutoj koaliciji, sutra u Vukovaru možda biti nešto više Srba nego što ih stvarno ima".

Predsjednik Sabora ga je upozorio da klub ne zove "društvancem", poručio da su mu njegove konstrukcije neprihvatljive, ali mu neće dati opomenu jer "svako govori kako smatra da je najbolje, a građani će procijeniti".

Poslanike je u nekoliko navrata pozvao da ne budu nekorektni i uvredljivi prema kolegama.

Gordan Maras (SDP) ocijenio je da je Јandroković trebalo da reaguje i Zekanoviću oduzme riječ, a njegov stranački kolega Peđa Grbin je rekao da je Zekanović ponovo nekorektan i da mu je vrijeđanje pripadnika manjina postalo uobičajeno ponašanje.

Јandroković je odgovorio da je teško balansirati između slobode govora i odbrane dostojanstva druge osobe, manjine i naroda.

Reagovao je i Pupovac koji je rekao da je "Hrvoje Srboljub Zekanović pokazao zbog čega Klub manjina smatra da su ova dva amandmana trebalo da budu prihvaćena. Zbog riječi koje je uputio smatramo da ne postoje pretpostavke da se može nastaviti sa radom u Saboru".

Nakon toga je troje poslanika SDSS napustilo salu.

Zekanović je istrajao u svojim izjavama, a Miro Bulj (Most) poručio je da je glasanje pokazalo "kakva je trgovačka koalicija koja je nanijela toliko štete, a indigo će biti popis stanovništva".

Odbijeni amandmani o izjašnjavanju na više jezika

Prethodno parlament je odbio amandmane Kluba manjina kojima se tražilo da se građanima u popisu omogući izjašnjavanje o više maternjih jezika i amandman koji se tiče imenovanja popisivača iz redova manjina.

Državni sekretar Ministarstva finansija Zdravko Zrinušić tumačio je da se svako može slobodno izjasniti o maternjem jeziku, a uvođenje "dva modaliteta" u rezultatima obrade moglo bi dovesti do nepouzdanih i nejasnih odgovora i posljedično neuporedivosti podataka u odnosu na ranije popisne podatke.

Kad je riječ o popisivačima, Zrinušić kaže da Državni zavod za statistiku kod svakog popisa izrađuje uputstva u kojima precizno definiše uslove za popisivače, pa će tako biti i ovaj put.

Poslanik italijanske nacionalne manjine Furio Radin je rekao da Zekanović ima ksenofobične stavove, pogotovo prema nekim nacionalnim manjinama.

- Ako imaš prema jednoj nacionalnoj manjini, onda imaš protiv svih nacionalnih manjina - dodao je Radin.

- Mi smo kao klub donijeli zaključak da ako ne budu prihvaćeni ti amandmani, da nećemo glasati za taj zakon. Јa ću glasati protiv tog zakona bez obzira na to hoće li biti usvojeni amandmani ili ne. Ovaj zakon ne mijenja ništa u odnosu na prošli, koji nije bio dobar - poručio je Radin.

Ukazao je da je tekst prijedloga zakona predat poslanicima samo dva minuta prije početka rasprave.

- Ovaj zakon ima direktne posljedice na sudbinu nacionalnih manjina jer određuje npr. gdje će nacionalne manjine imati kvote za zastupanje - rekao je Radin.