latinica  ћирилица
17/06/2015 |  20:57 | Autor: Dojče vele

Vijetnam u dilemi zbog pasa- ručak ili kućni ljubimac

Milioni pasa godišnje u Vijetnamu završe na tanjiru. No moda držanja pasa kao kućnih ljubimaca je razvila žučnu raspravu o tretiranju pasa. Vijetnam je podijeljen.
Psi u Vijetnamu (Foto: ACPA) -
Psi u Vijetnamu (Foto: ACPA)

Kontradikcije oko odnosa Vijetnamaca prema psima su najočitije u vijetnamskoj metropoli Hanoju. Tamo, na sjeveru zemlje, gdje je tradicija konzumiranja pasa najraširenija se istovremeno munjevitom brzinom razvija i novi dobrostojeći srednji sloj koji pse koristi kao statusne simbole. Pudlice i ostali rasni psi, često odjeveni u opremu poznatih kolekcionara tako šetaju s ponosnim vlasnicima ispred restorana na kojima stoje natpisi "thit ćo" koji jasno ukazuju na to da se ovdje nudi pseće meso.

Ilegalni uvoz iz Tajlanda

Za mnoge, pa tako i Tuana Bendixena, rukovodioca vijetnamske podružnice organizacije za zaštitu životinja Animals Asia Foundation, ovakav odnos prema psima nije ništa neobično. Za vijetnamske prilike. I porodice njegove supruge tako kod kuće drži psa ljubimca i istovremeno odlazi u restorane gđe se nudi pseće meso. I u tomu nisu usamljeni. Oko pet miliona pasa godišnje u Vijetnamu završi u loncu. Velikih farmi pasa u Vijetnamu nema, ali zato cvjeta ilegalna trgovina psima iz Tajlanda gdje se psi lutalice skupljaju upravo radi izvoza u Vijetnam. Psi se ilegalnim putem transportiraju u Vijetnam i tu zaštitnici životinja vide veliki problem. "Životinje pate na tom dugom putu, često preko ilegalnih prelaza", kaže Bendixen. On istovremeno opovrgava priče koje su prije nekoliko godina stizale iz susjedne Kine po kojima se pse prije klanja muči, navodno zbog toga jer od toga meso posebno meko. "Tako nešto se, prema našim saznanjima ne događa u Vijetnamu", kaže predsjednik Animals Asia Foundation. No to ne znači da je životinjama dobro. "Psi pate kao i druge životinje namijenjene klanju poput kokoši ili svinja", kaže Bendixen.

Psi u Vijetnamu

Protivnici konzumacije pasa u svojoj borbi posežu za jačim argumentima: ljudskim zdravljem. Konzumacija psećeg mesa u Vijetnamu nije ilegalna. No s obzirom na to da meso na tanjir dolazi potpuno neprovjerenim putevima, opasnost od zaraza je velika. Među prijetećim bolestima je i bjesnilo koje se nalazi na listi zaraza koje bi Udruženje južnoazijskih zemalja ASEAN htjelo iskorijeniti do 2020. Pozivajući se na ovu činjenicu, zaštitnici pasa su uspjeli smanjiti ilegalni uvoz iz Tajlanda. No potražnja je i dalje tu i sada umjesto iz Tajlanda, traženo meso dolazi s juga Vijetnama gdje ima pasa, ali se njihovo meso tradicionalno ne konzumira kao na sjeveru. Tematici konzumacije psećeg mesa posljednjih mjeseci se uvijek iznova okreću i državni mediji u ovoj socijalističkoj zemlji. Priče o jednoj djevojčici čijeg je psa ljubimca ujak jednog jutra jednostavno ubio i pripremio za porodičnu svečanost dijele vijetnamske korisnike društvenih mreža. Podjela se, kao i mnogo puta u istoriji zemlje, više-manje odvija na relaciji jug-sjever. I dok mnogo zapadnjačkiji jug konzumaciju pasa doživljava kao "varvarstvo", stanovnici sjevera svojim južnim sunarodnjacima predbacuju licemjerje. "Kokoši, patke i svinje su isto tako životinje", glasi slogan sjevernjaka.

Pseći gulaš i pseće groblje

I u restoranima koji su se specijalizirali za pseće meso u Hanoiju su čuli za kampanju. Nguen Kuang Tiep je vlasnik jednog velikog restorana sjeverozapadno od centra grada u blizini tzv. Zapadnih jezera i mauzoleja vijetnamskog vođe Ho Ši Mina. Tamo se psi kuvaju, peku, a specijalitet kuće je gulaš od psećeg mesa. Posebno u drugom dijelu mjeseca dolazi mnogo gostiju. Neki Vijetnamci vjeruju da konzumacija u tom razdoblju donosi sreću i uspjeh u poslu. Vlasnik ne računa s padom broja gostiju. "Konzumaciji psećeg mesa se protivi samo jedan manji dio stanovništva", primjećuje nezainteresirano vlasnik restorana.