latinica  ћирилица
23/01/2016 |  20:01 ⇒ 20:08 | Autor: Agencije

Zbog čega bi trebalo češće da jedete pasulj

Kuvan, prebranac, u salati ili nekoj drugoj varijanti pasulj je uvijek dobar izbor.
Pasulj - Foto: ilustracija
PasuljFoto: ilustracija

Pasulj spada u porodicu mahunarki, a iz Amerike je u Evropu stigao u 16. vijeku zajedno s krompirom i kukuruzom. Ukoliko niste tokom ljeta zamrznuli mladi pasulj, tokom zime možete lako kupiti onaj suvi.

Kako prenosi Hina, Organizacija za ishranu i poljoprivredu Ujedinjenih naroda proglasila je 2016. Međunarodnom godinom mahunarki kako bi se podigla svijest o važnosti i snazi proteina i zdravstvenim koristima svih vrsta pasulja i graška, podstakla njihova proizvodnja i trgovina i nove i pametne upotrebe.

Mahunarke - poput slanutka, graška, pasulja i sočiva trebalo bi da budu sastavni dio zdrave ishrane jer sadrže velike količine aminokiselina i bjelančevina biljnog porijekla, pomažu u prevenciji i držanju pod kontrolom hroničnih bolesti kao što su rak, dijabetes i koronarne bolesti, pomažu u borbi protiv gojaznosti i pozitivno utiču na okolinu jer sadrže brojne elemente koji poboljšavaju plodnost tla.

Dakle, pasulj je odličan izvor bjelančevina, ali ima jako malo masti i zapravo nema zasićene masti i holesterol. Bogat je vlaknima, proteinima i antioksidantima, zbog čega snižava holesterol, reguliše nivo šećera u krvi i proizvodnju inzulina s obzirom na nizak glikemijski indeks i složene ugljene hidrate koji se polako probavljaju. Јedna porcija će vam osigurati oko 20 posto dnevnih potreba za vlaknima.

Da ga češće uvrstite u dnevnu ishranu, podstaćiće vas i njegova hranjivost jer sadrži lecitin i kalijum, kalcijum, gvožđe, fosfor, magnezijum, cink i natrijum, odličan je izvor folne kiseline, vitamina B6, K, riboflavina (B2) i B3.

Više je istraživanja potvrdilo da pasulj ima blagotvorno djelovanje na zdravlje i preventivno djeluje protiv nekih oblika karcinoma, posebno raka debelog crijeva.

Istraživanje na Univerzitetu Harvard potvrdilo je da na primjer žene koje konzumiraju pasulj najmanje dva puta nedjeljno imaju 24 posto manje izgleda da razviju rak dojke, srčane bolesti, dijabetes tipa 2, visoki krvni pritisak ili rak debelog crijeva. Važno je napomenuti da ne sadrži gluten pa ga mogu jesti i oboljeli od glutenske enteropatije odnosno celijakije.

Kupovina, čuvanje i kuvanje

Bez obzira da li kupujete pasulj na meru ili već zapakovan, obratite pažnju na to da nema vlage, da su zrna cijela i da nema takozvanih žiški. Čuvajte ga na suvom i hladnom mjestu, zatvorenog ili poklopljenog u posudi.

Upravo ga je zato važno pregledati prije kuvanja i pranja i ukloniti sve sitne nečistoće. Za razliku od mladog pasulja, suvi je uvijek potrebno prethodno namočiti u činiji s vodom, najčešće preko noći.

Zahvaljujući njegovom blagom i neutralnom ukusu, od pasulja se prave čak i torte, a lako ga je kombinovati s drugim povrćem ili mesom, kako ko voli.