latinica  ћирилица
23/01/2019 |  11:03 | Autor: SRNA

Karasik: Zbog ruskog novca, Zagrebu treba zatvoriti vrata

Ruski ekonomski uticaj u Hrvatskoj predstavlja razlog zbog kojeg treba spriječiti Zagreb da uđe u evrozonu, smatraju zapadni politički analitičari.
Zagreb, Hrvatska (Foto: Sputnik/Maksim Bogodvid) -
Zagreb, Hrvatska (Foto: Sputnik/Maksim Bogodvid)

Ulazak Hrvatske mogao bi da ugrozi ne samo stabilnost evrozone, već i budućnost same EU, tvrdi Teodor Karasik sa američkog Leksington instituta.

On je za "Evronjuz" naveo da su Rusi i ruski predsjednik Vladimir Putin spasili Hrvatsku da ne postane nova Grčka nakon afere "Agrokor".

Prihodi "Agrokora" iznose oko 15 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/ Hrvatske, a toliko London učestvuje u BDP-u Velike Britanije. Propast "Agrokora" mogla je da uništi hrvatsku ekonomiju.

Sa oko 60.000 zaposlenih u jugoistočnoj Evropi, te godišnjom prodajom od 6,5 milijardi evra, raspad ove kompanije mogao je da izazove domino-efekat finansijske nestabilnosti širom regije.

Zahvaljujući Putinu, to se nije dogodilo. Akcija spasavanja završila je sa odobravanjem da dvije ruske banke - Sberbanka i VTB - preuzmu 47 odsto udjela u "Agrokoru".

Tako je, navodi Karasik, Putin dobio posredan uticaj na hrvatsku ekonomiju, i na najveću kompaniju u bivšoj Јugoslaviji. Zatim je "Gasprom" iskoristio prorusku političku klimu i potpisao desetogodišnji ugovor o isporuci milijardu metara kubnih gasa Hrvatskoj svake godine.

Budući da je 70 odsto tržišta pokriveno, Hrvatska više nema potrebe za daljim uvozom. Hrvatska je tako odvraćena od izgradnje alternativne rute snabdijevanja gasom preko ostrva Krk, koju podržavaju SAD i EU, a koja je mogla da potkopa ruske energetske interese u Evropi.

Karasik ističe da je hrvatsko pravosuđe korumpirano i navodi afere koje su se dogodile tokom spasavanja "Agrokora".

Njega brine "jedva prikriveni ruski uticaj" i činjenica da je "Gasprom" ponudio da otkupi MOL-ov udio u hrvatskom gigantu INA, a slične ponude stizale su i iz "Rosnjefta".

"Hrvatski gambit" izgleda kao dio Putinove šire strategije korištenja energije kao oružja u zaokruživanju Evrope, smatra Karasik.

Neki ekonomski i portali za političku analitiku procjenjuju da je riječ o konstantnom strahu Zapada od bilo kakvog ruskog uticaja na Balkanu, pa se svaka ruska ekonomska investija posmatra kao politička igra.