latinica  ћирилица
22/09/2024 |  17:37 | Autor: SRNA

Obilježeno 108 godina od bitke na Kajmakčalanu, simbolu nepokolebljivog duha

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Srbije Nemanja Starović predvodio je državnu ceremoniju odavanja počasti i polaganja vijenaca povodom obeležavanja 108 godina od Bitke na Kajmakčalanu, prve velike pobjede reorganizovane srpske vojske u Prvom svjetskom ratu.
108 godišnjica bitke na Kajmakčalanu (Foto:TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE/ MARIJANA JANKOVIĆ/ bs) -
108 godišnjica bitke na Kajmakčalanu (Foto:TANJUG/ MINISTARSTVO ODBRANE/ MARIJANA JANKOVIĆ/ bs)

Starović je položio vijenac kod Spomen-kapele i kraj Spomen-kosturnice na Kajmakčalanu. Vijenac je položio i ministar odbrane Bratislav Gašić.

Starović je u obraćanju nakon polaganja vijenaca istakao da je na ovom mjestu branjena sloboda za koju su položeni životi, te da su srpski vojnici tada, kao i danas, znali da nema slobode bez svoje države, saopšteno je iz resornog ministarstva.

- Zavjet koji moramo da ispunimo je da danas čuvamo i branimo u miru našu jedinu otadžbinu, da je činimo snažnom i moćnom, modernom i prosperitetnom, a prije svega nezavisnom i suverenom, jer tako ćemo odužiti dug prema našim herojskim precima, jedino tako ćemo taj dar slobode moći da ostavimo našim potomcima - rekao je Starović.

On je naglasio da bi svaki pripadnik srpskog roda trebao bar jednom u životu da posjeti ovo sveto mjesto kako bi razumjeli srpske div-junake, njihovu hrabrost i odlučnost, koji su tih posljednjih dana septembra 1916. godine svakog dana nadirali ka ovim neosvojivim položajima i konačno odbacili neprijatelja i stupili na tlo Kraljevine Srbije.

Iz Ministarstva odbrane Srbije je saopšteno da je ministar Gašić u svom obraćanju istakao da je Kajmakčalan sveto mjesto i simbol junaštva, žrtve i nepokolebljive borbe srpskog naroda za slobodu.

- Ova planina natopljena krvlju predaka za nas predstavlja više od mjesta sjećanja. Ona je trajni spomenik časti i ponosa, ali i podsjećanje na cijenu koju smo kao narod platili za pravo da sami upravljamo svojom sudbinom - rekao je Gašić.

On je naveo da je bitka na Kajmakčalanu jedna od najvećih i najkrvavijih bitaka velike vojne operacije koja je odredila konačan tok Prvog svjetskog rata.

- Gotovo 5.000 naših vojnika položilo je tog poznog septembra 1916. godine život na ovim padinama, ne dočekavši da sa vrha Svetog Ilije ili "Kapije slobode", kako su ga nazivali, ponovo ugledaju srpsku zemlju. Istorijski podaci kažu da je u borbama još 2.000 njih nestalo, a da je čak 30.000 izbačeno iz stroja. Možemo li mi, njihovi potomci, više od vijeka kasnije, mišlju da obuhvatimo veličinu te žrtve? - upitao je Gašić.

On je rekao da je Kajmakčalan simbol nepokorivog duha koji ni najveće sile i najžešći neprijatelji nisu mogli da slome.

- Kajmakčalan je zavjet da se nikada ne poklekne pred zavojevačem koliko god moćan bio, da se nikada ne odustane od prava da budemo svoji na svome. Neka ovo mjesto ostane vječno u našim srcima i sjećanju. Neka nas uvijek podsjeća na ono najvrijednije što imamo – našu slobodu i čast. I neka nas obavezuje da, uprkos svim izazovima, ostanemo vjerni otadžbini, svom narodu i idealima koji su ovdje odbranjeni - poručio je Gašić.

Zauzimanje utvrđenog vrha Kajmakčalana, nadmorske visine 2.525 metara, koji su Srbi zvali "Kapija slobode", plaćeno je velikim žrtvama.