Malić: Trampov operativac na suženom prostoru, Ukrajinu može samo da pusti niz vodu
Izabrani predsjednik SAD Donald Tramp razmatra mogućnost da imenuje bivšeg direktora obavještajnih službi Ričarda Grenela za specijalnog izaslanika za Ukrajinu. Ričard Grenel bi mogao da ima ključnu ulogu u naporima da se okonča sukob ako njegova kandidatura bude odobrena.
Prema izvorima Rojtersa, Tramp planira da postavi specijalnog izaslanika koji će se baviti samo rješavanjem ukrajinske krize. Odluka za sada nije donijeta, a Grenel je samo jedan od mogućih kandidata za specijalnog izaslanika za Ukrajinu.
Grenel – realistični Trampov operativac
Grenel je svojevremeno bio direktor svih američkih službi tako da vrlo dobro zna neke stvari, veoma dobro je obavješten, a o sukobu u Ukrajini davao je izjave koje su daleko realističnije od izjava koje su stizale iz Bijele kuće i Stejt departmenta, ističe Malić.
Tako da je povodom davanja dozvole Ukrajini da raketama "atakams" gađa teritoriju Rusije, Grenel izjavio da niko nije mogao da predvidi da će odlazeći američki predsjednik DŽozef Bajden dovesti do eskalacije rata u Ukrajini.
- Niko nije mogao da zamisli da će se to desiti tokom tranzicionog perioda. Ovo je kao da pokreće novi rat. Sve se sada mijenja – sve prethodne kalkulacije su pale u vodu i nevažeće su. Sve to zbog politike - naveo je Grenel na platformi Iks.
No one anticipated that Joe Biden would ESCALATE the war in Ukraine during the transition period.
— Richard Grenell (@RichardGrenell) November 17, 2024
This is as if he is launching a whole new war.
Everything has changed now - all previous calculations are null and void. And all for politics. https://t.co/7ktLb5jpO7
Sredinom jula predložio je da se u Ukrajini u okviru mirovnog sporazuma formiraju autonomne zone jer bi na taj način Ukrajina mogla da dobije mir i sačuva integritet svoje teritorije.
Međutim, Grenel je istakao da Ukrajinu ne bi trebalo primiti u NATO u skorije vrijeme, uprkos zahtjevima Volodimira Zelenskog.
- Što se tiče Grenelovog stava o Ukrajini, tu sam optimista. E sad, ja ne znam da li je uopšte izvodljivo da Amerikanci po onoj njihovoj teoriji da su veliki i moćni rješavaju taj sukob, jer smo vidjeli po postojećoj situaciji da taj neki ishod, mirovni ili ratni, diktiraju Rusi. A nadam se, znajući neke ljude koji poznaju Grenela i kako on razmišlja, da će on biti realista. I biće mi drago ako bude na toj poziciji umjesto da ga pošalju na Balkan, ali ne znamo na šta će to da izađe, tako da sam tu oprezni optimista - kaže Malić.
Sužen manevarski prostor – puštanje Ukrajine niz vodu
Malić dodaje da neće biti nekih velikih pregovora između Rusije i Ukrajine u kojima bi Grenel mogao biti posrednik jer je situacija takva da Rusi imaju svoje uslove koji će biti ili ispunjeni, ili će se sukob nastaviti.
- Јedino što bi Grenel mogao da uradi u toj situaciji je da kaže Ukrajincima:"Vi ćete da uradite to i to, ili vas puštamo niz vodu. Ili vas puštamo niz vodu svejedno". Nema tu nekog velikog manevarskog prostora, ni nekih velikih opcija, a mislim da je Grenel dovoljno realističan da to shvati. Kad bi Tramp imenovao nekog od starijih diplomata, republikanskih ili demokratskih, to bi već bio problem jer bi oni insistirali na tome da je Amerika velika sila. A Ruse to uopšte ne zanima. Rusi su svoje uslove ponudili još krajem 2021. kad su poslali Amerikancima svoj prijedlog sveopšteg bezbjednosnog sporazuma, a Amerikanci su rekli da ih to ne zanima, jer su velesila koja diktira pravila u sijvetu. E sada više to nisu, i što prije to shvate to će prije moći da se prilagode svjetskim okolnostima. Grenel i Tramp to neće reći javno, ali su u poziciji da nešto po tom pitanju urade jer imaju mandat - kaže Malić.
Međutim, ukoliko bi Tramp i Grenel odustali od toga i ponovo počeli da se "vrte u priči kako su Amerikanci najveći, najjači i najbolji", onda će biti u ozbiljnom problemu, dodaje Malić.
Srbija kao "deveta rupa na svirali"
Na pitanje zašto bi za Srbiju bilo bolje da je Grenel američki izaslanik za Ukrajinu a ne za Balkan, Malić odgovara da bi za nas bilo dobro kada bi se on bavio važnijim poslovima, a da mi budemo "deveta rupa na svirali" nove Trampove administracije.
- Јer, ako se ne bave nama, to znači da nam neće naštetiti. To je već godinama neki moj instinkt što se tiče Amerikanaca i naših prostora. Ako se bave nama to znači da nam se nešto zlo sprema. E sad, da li bih voleo da se to reši tako da Amerikanci naprave radikalni rez sa pređašnjom politikom, otpriznaju tzv. Kosovo i naprave bolje odnose sa Srbijom – to bi bilo lijepo. Ali, da li su Amerikanci u stanju da to urade - to još ne znam. Mi to još uvijek nismo od njih tražili, a trebalo bi - zaključio je Malić.