Popović: Haški tribunal ostvario politiku nekažnjivosti zločina nad Srbima
Popovićeva je istakla da su oslobađajuće presude Ramušu Haradinaju za zločine na Kosovu i Metohiji, Naseru Oriću za zločine u Podrinju i Anti Gotovini za zločine u Hrvatskoj "legat Mehanizma, kojim je osnažena politika nekažnjivosti".
Na sjednici u Njujorku, na kojoj je predstavljen šestomjesečni izvještaj o radu Mehanizma za međunarodne krivične tribunale, Popovićeva je ukazala da je u dijelu izvještaja koji govori o pitanjima Srebrenice i srebreničke deklaracije riječ o neuspjelom pokušaju da se nametne krivica i odgovornost Srbima i Srbiji.
Popovićeva je ukazala na praksu pravosudnih organa Hrvatske da kroz sprovođenje politike krivičnog gonjenja vrše dodatni pritisak na Srbe da se isele iz Hrvatske ili da se spriječi njihov povratak.
Ona je istakla da je selekcija u sprovođenju istraga i podizanju optužnica isključivo prema nacionalnom kriterijumu neprihvatljiva, dodajući da su u Hrvatskoj optuženi dominantno Srbi, da se suđenja sprovode u odsustvu i da politički koncept "domovinskog rata" negira zločine prema Srbima.
- Slično je i u BiH - izjavila je Popovićeva.
Ona je navela da se odbijanjem prijevremenog ili uslovnog otpusta osuđenih za ratne zločine krše njihova prava na ravnopravan tretman i zanemaruje pravo i praksa država u kojima izdržavaju zatvorske kazne.
Popovićeva je dodala da je pooštravanje uslova za prijevremeni ili uslovni otpust ustanovljeno kao rezultat nastojanja Tužilaštva koje treba da ima ograničenu ulogu u odlučivanju o ovim pitanjima, saopšteno je iz Ministarstva pravde Srbije.
Ona je ukazala i na činjenicu da se Ministarstvo pravde više puta obraćalo predsjednici Tribunala povodom uslova izdržavanja zatvorskih kazni u pojedinim državama koji su nehumani, imajući u vidu zdravstveno stanje i godine života osuđenih lica, ali da nije dobilo adekvatne odgovore.
Popovićeva je izrazila očekivanje da, nakon okončanja i posljednjeg postupka pred Mehanizmom, vršenje njegovih rezidualnih funkcija više neće služiti kao politički instrument.
Ona je rekla da očekuje od Mehanizma da postupa u skladu sa načelima Povelje UN, posebno načelima suvereniteta, teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti država, kao i nemiješanja u njihove unutrašnje i spoljne odnose.
Popovićeva je skrenula pažnju Savjetu bezbjednosti da je gonjenje za ratne zločine danas isključivo u nadležnosti nacionalnih pravosuđa, te da je Srbija spremna da preuzme suđenje u predmetu "Јojić i Radeta", na isti način na koji je ustupljen predmet "Šešelj i ostali".