13/04/2014 |  14:04 | Autor: Agencije

London: Kipsang pobjednik maratona

Aktuelni svjetski rekorder Vilson Kipsang (32) pobjednik je Londonskog maratona. Slavio je u vremenu 2:04:27 što je novi rekord staze.
Zbog veoma zvučnih imena najavljenih učesnika, ovaj maraton je u medijima prozvan "trkom vijeka", a u tako jakoj konkurenciji najizdržljiviji je bio Kipsang. Iako nije istračao svjetski rekord, Kipsang je potvrdio da je trenutno najbolji svjetski maratonac. Drugi je bio Stenli Bivot (2:04:55), a treći Tsegaje Kebeda (2:06:30) koji je pobijedio u Londonu 2010. i 2013. godine. Dosadašnji rekorder staze Emanuel Mutai je završio na sedmom mjestu (2:08:18), dok je osmi bio debitant Mo Farah. Svjetski prvak i olimpijski pobjednik na 5000 i 10.000 metara je imao velike ambicije, ali s vremenom 2:08:21 nije uspio popraviti ni britanski rekord. Aktuelni svjetski prvak i olimpijski pobjednik u maratonu Stiven Kiprotič iz Ugande, bio tek dvanaesti (2:11:37). U konkurenciji maratonki prva je bila Kenijka Edna Kiplagat (2:20:21), ispred Florens Kiplagat (2:20:24). Svjetska rekorderka na 5000 metara i trostruka olimpijska pobjednica na dugim prugama Etiopljanka Tirunes Dibaba debitovala je u maratonu i osvojila odlično treće mjesto fantastičnim rezultatom - 2:20:35.