latinica  ћирилица
31/07/2014 |  12:03 | Autor: Agencije

Argentina bankrotirala drugi put za 13 godina

Vlasti Argentine nisu uspjele da se dogovore s američkim fondovima o restrukturalizaciji duga zemlje, što faktički znači bankrot Argentine, izjavio je posrednik u pregovorima Daniel Polak, a prenosi AP.

Nakon susreta, ministar ekonomije Argentine Aksel Kisilof rekao je da vlasti neće sa "lešinarskim fondovima" da potpisuju sporazume koji mogu da ugroze budućnost Argentinaca. "Građani zemlje mogu da budu mirni, jer sutra će biti 'običan dan'", rekao je on.

Istovremeno je rejting agencija "Standard i Purs" argentinskim obveznicama dodijelila rejting "selektivni bankrot".
Fondovi Eliot kepital menadžment i Aurelius kepital menadžment, koji potražuju isplatu dugova, još nisu komentarisali ishod pregovora.

Godine 2001. Argentina je već imala bankrot. Tada vlasti zemlje nisu bile u stanju da otplate dug od 95 milijardi dolara. Buenos Ajres se tada dogovorio o restrukturalizaciji duga sa 93 odsto vlasnika obveznica. Prema sporazumu kreditori su zamijenili stare obveznice za nove sa 75 do 79 odsto vrednosti. Grupa investitora, među kojima Eliot kepital menadžment i Aurelius kepital menadžment, nije pristala na takve uslove restrukturalizacije i oni su podnijeli tužbu.

U julu 2012. sud u SAD je presudio da Argentina mora da plati 1,3 milijarde dolara, koje potražuju fondovi koji nisu pristali na restrukturalizaciju. Sud je blokirao transfer sredstava drugim vlasnicima obveznica sve dok se vlasti ne dogovore sa investitorima koji su podnijeli tužbu.

Vlasti Argentine ne žele da plate po rješenju suda jer strahuju da će to pokrenuti lavinu sličnih potraživanja drugih povjerilaca, koji nisu učestvovali u restrukturalizaciji duga prije deset godina. Krajem jula ove godine američki sud je odbio da da Argentini više vremena za pregovore.

Argentinska privreda, koja se nalazi u recesiji, pati od nestabilnost domaće valute, kao i od veoma velike inflacije, koja po nekim procjenama dostiže 40 odsto. Po mišljenju stručnjaka, sadašnji bankrot potkopaće povjerenje u privredu, što će dovesti do još većeg pritiska na nacionalnu valutu pezos, a takođe će izazvati ubrzanje inflacije, uticati na poskupljenje uvozne robe i pogoršati situaciju s nezaposlenošću.

Pored toga, bankrot će znatno smanjiti devizne rezerve Argentine, koje sada iznose oko 29,7 milijardi dolara, što je među najnižim u regionu.