20/08/2014 |  21:58 | Autor: Nezavisne

Britancima tri zlata i novi svjetski rekod

Plivači Velike Britanije osvojili su tri zlatne medalje i oborili svjetski rekord na 4x100 metara mješovito u utorak naveče na Evropskom prvenstvu u Berlinu.

Kristof Voker Heborn, Adam Peti, DŽema Louv i Frančeska Halsal slavili su rezultatom 3:44.02 minuta i za sekund i po popravili svjetski rekord štafete Australije iz januara ove godine. Holandska štafeta je bila druga (3:45.93), a ruska treća (3:47.34).

Kristof Voker Heborn je osvojio zlato na 100 metara leđno (53.32). Svjetski prvak iz Šangaja DŽeremi Stravis bio je drugi (53.64), a Nijemac Јan-Filip Glania treći (54.15). Zlato na 100 metara prsno pripalo je Adamu Petiju (58,96), a slavio je ispred sunarodnika Rosa Murdoka (59,43).

Bronza je pripala Litvancu Giedriusu Titenisu (59.61). Odlična trka je viđena na 50 metara delfin u konkurenciji plivača. Zlato su podijelili Francuz Floren Manadu i Јauhen Čurkin iz Bjerlorusije (23 sekunde), dok je Ukrajinac Andrij Govorov, koji je skrenuo pažnju u kvalifikacijama obaranjem rekorda evropskih prvenstava (22.87), podijelio je treće mjesto s Britancem Bendžaminom Parudom (23.21). Šveđanka Sara Sjestrem je na 50 delfin odbranila titulu. U finalu je plivala 24.98 za deseto zlato s velikih takmičenja. Dankinja Žanet Otesen (25.54) i Britanka Frančeska Halsal (25.39) su bile iza nje.

Španjolka Duan da Roha Marse je bila najbrža na 200 metara leđno (2:09.37), a pobijedila je ispred Britanke Elizabet Simonds (2:09.66) i Ruskinje Darije Ustinove (2:09.79). Bh. plivačica Amina Kajtaz zauzela je juče 39, posljednje, mjesto u kvalifikacijama discipline 100 metara leđno, pošto je ovu dionicu isplivala za 1:07,92 minuta.