latinica  ћирилица
17/09/2014 |  07:59 | Autor: TANЈUG

Štrajk advokata u Srbiji

Advokati iz cijele Srbije danas su obustavili rad i tako paralisali rad gotovo kompletnog pravosuđa.
Ilustracija - Foto: ilustracija
IlustracijaFoto: ilustracija

To znači da advokati ne dolaze na suđenja, istrage, saslušanja u policiji ili tužilaštvu u slučajevima gdje je po zakonu neophodno prisustvo branioca, niti obavljaju druge pravne poslove, sem onih koji su vezani za rokove kao što je pisanje žalbi, ili vanrednih pravnih lijekova.

Beogradski advokati su zbog nezadovoljstva novim poreskim nametima za paušalni porez prošle srijede ponovo stupili u štrajk, a danas su im se, shodno odluci Skupštine Advokatske komore Srbije, pridružili svi advokati u Srbiji.

Advokatura je nezadovoljna povećanjem paušalnih poreskih nameta, kao i pojedinim odredbama Zakona o javnom bilježništvu.
Advokati u glavnom gradu štrajkovali su iz istih razloga 15 dana početkom ljeta zbog nezadovoljstva povećanjem poreskih obaveza 18. juna do 2. jula, a na tri dana su im se pridružili i advokati iz cijele Srbije.

Međutim, juče su nastavljeni razgovori predstavnika advokature, ministarstava finansija i pravde u okviru radne grupe povodom rješavanja problema paušalnog oporezivanja advokata.
Na sastanku je dogovoreno da advokati već danas dostave radnoj grupi  pismeni prijedlog za rješenje njihovog problema, a sljedeći sastanak zakazan je za ponedjeljak, 22. septembar.
Član radne grupe i predsjednik Advokatske komore Beograda Slobodan Šoškić rekao je da se prijedlog advokata, koji će biti predložen u pisanoj formi, odnosi na izmjenu odredbe Zakona o dohotku građana i izmjenu Uredbe ministarstva finansija sa retroaktvinim važenjem - od početka ove godine.

Advokati traže da porez plaćaju po rješenjima za 2013. godinu, jer onima koji paušalno plaćaju nameti su Uredbom ministarstva finansija višestruko povećani.
Oni traže da Ministarstva finansija stavi van snage poreska rješenja kojima su im nameti ove godine, kako tvrde, povećani za 40 odsto, a u nekim slučajevima i od 100 do 300 odsto.

Ova radna grupa koju čini šest članova, dva iz Advokatske komore Srbije, jedan iz Advokatske komore Beograda, a predstavnika ministarstva finansija i jedan ministarstva pravde, započela je svoj rad sredinom jula, koji je međutim bio u prekidu zbog ostavke ministra finansija Lazara Krstića i ljudi iz njegovog kabineta.