latinica  ћирилица
17/09/2014 |  16:51 | Autor: RTRS

BL: Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda

Na regionalnoj deponiji u banjalučkom naselju Ramići danas je pušteno u rad postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda, projekat vrijedan oko 550.000 evra, koji je finansiran grant sredstvima IPA fonda.
Regionalna deponiji u Ramićima gdje je pušteno u rad postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. - Foto: SRNA
Regionalna deponiji u Ramićima gdje je pušteno u rad postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda.Foto: SRNA

Postrojenje su pustili u rad ministarka za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić, gradonačelnik Banjaluke Slobodan Gavranović i direktor preduzeća "Dep-ot" Novo Grujić.

Golićeva je istakla da ovo postrojenje predstavlja najsavremeniju opremu na području BiH, te podsjetila da je od 2004. godine, kada je počela izgradnja deponije u Ramićima, utrošeno šest miliona evra i da je preostalo još oko dva miliona evra da bi se ovaj projekat završio.

"Ovim uređajem otprilike se prečisti od 70 do 75 odsto otpadnih voda do stepena čistoće da se može ispustiti u površinske vode, a licencirani stručnjaci i proizvođači opreme tvrde da je efikasnost uređaja 99,99 odsto, što ćemo kontrolnim mehanizmima i utvrditi", rekla je Golićeva.

Ona je podsjetila da komunalni otpad na deponiji Ramići odlaže osam opština, ističući da je sljedeći korak na deponiji izgradnja reciklažnog centra.

"Otpad je sirovina, a preduzeća koja vrše razdvajanje i reciklažu otpada su vrlo profitabilna u cijelom okruženju. Da bi taj projekat zaživio na samoj deponiji moramo raditi na svijesti građana, a u opštinama gdje se prikuplja otpad treba razvijati svijest o razdvajanju svih vrsta otpada", rekla je Golićeva.

Gavranović je istakao značaj postrojenja za pročišćavanje procjednih voda, navodeći da su se ovim projektom vodotoci zaštitili od podzemnih voda i svih šteta koje one mogu da nanesu. Rekao je da grad, kao većinski vlasnik preduzeća "Dep-ot", razmišlja da napravi reciklažni centar, da bi se kapacitet deponije smanjio i da bi se odlagalo samo ono smeće koje se u ekonomskom smislu može iskoristiti. Prema njegovim riječima, razmatrana je i mogućnost izgradnje spalionice, poput one u Milanu, da bi se na taj način riješilo pitanje i električne energije, ali i toplotne energije za grad Banjaluku.

Grujić je rekao da su puštanjem u rad ovog postrojenja ispunjeni svi parametri za ispuštanje otpadnih voda u površinske vodotokove, a koji su definisani ekološkom dozvolom. On je istakao da je postrojenje za prečišćavanje namijenjeno za prečišćavanje otpadnih voda koje nastaju na deponiji. Grujić je pozvao stanovništvo koje ima zemljište pored deponije da iskoristi prečišćenu vodu i izgradi jedan ribnjak, u kojem bi se mogao gajiti šaran.