latinica  ћирилица
19/09/2014 |  12:01 | Autor: RTRS

Dodik i Cvijanovićeva o posjeti Rusiji

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, i premijerka Željka Cvijanović u Palati Republike govorili su o efektima posjete Ruskoj Federaciji.

"Ovo je bio zvaničan sastanak koji je održan u Kremlju i imali smo priliku da zahvalimo predsjedniku Putinu za podršku Dejtonskom mirovnom sporazumu", rekao je Dodik i dodao da Ruska Federacija u kontinuitetu iskazuje privrženost Dejtonskom sporazumu kroz rad Savjeta za implementaciju mira i Savjeta bezbjednosti Ujedninjenih nacija.

"Imali smo priliku da zahvalimo predsjedniku Putinu na kontinuiranoj podršci koju nam Rusija pruža i kroz Savjet bezbjednosti UN-a i Savjet za implementaciju mira, što je od velikog značaja za Republiku Srpsku", rekao je Dodik.

On je dodao da je legitiman zahtjev da se u Republici Srpskoj održi referendum o samostalnosti i istakao da će do toga doći ako se u budućnosti ne bude poštovao izvorni Dejtonski sporazum i ako se nastavi prenos entitetskih nadležnosti na državni nivo.

Govoreći o poređenju referenduma u Škotskoj s mogućim referendumom o samostalnosti Srpske, Dodik je naveo da Srpska poštuje pisani Dejtonski sporazum.

"Mi tražimo da se vratimo na izvorni Dejtonski sporazum i ono što piše, a to znači da nam vrate otete nadležnosti", istakao je Dodik.

RS ne osporava izvorne nadležnosti BiH definisane Dejtonskim sporazumom, ali osporava, kako je rekao, "nasilje visokih predstavnika, njihovu aroganciju i otimanje nadležnosti RS i njihov prenos na Sarajevo".

Dodik je upozorio da će RS braniti svoj status i graditi ga dodatno, napomenuvši da on nikada nije vremenski locirao moguće održavanje referenduma o samostalnosti RS.

"Mi želimo dijalog, a ako dijaloga ne bude, RS će legitimisati svoje pravo da na referendumu odluči o svom statusu", poručio je Dodik.

Predsjednik Republike Srpske je dodao da uvažava rezultate referenduma u Škotskoj, dodavši da je samo izjašnjavanje građana Škotske o samostalnosti "nova politička praksa".

"Sam referendum sproveden u Škotskoj nije na ovaj način bio poznat u novijoj političkoj istoriji", rekao je Dodik i dodao da taj referendum "unosi neke nove realnosti".

On je dodao da je ova podrška važna prije svega zbog toga što su Visoki predstavnici u Savjetu bezbjednosti u svojim izvještajima o BiH uvijek iznosili neistine o Republici Srpskoj.

"Dobili smo potvrdu da će i na budućim sastancima Ruska Federacija uvažavati informacije koje dođu iz Srpske", naglasio je Dodik.

Prema Dodikovim riječima predsjednik Putin je dao apsolutnu podršku svim projektima i saradnji Republike Srpske i Ruske Federacije.

Rukovodstvo Srpske je sa Putinom nastailo razgovore i oko finansijske podrške, iako je, kako je rekao predsjednik Srpske, RS u specifičnim okolnostima u kojima nema međunarodni status, "a ako pozajmljujete novac od države onda to ima svoje procedure"

"Vlada Ruske Federacije je kroz rebalans budžeta predvidjela određene stavke za podršku kroz kreditni aranžman nama, i to je Vlada Ruske Federacije usvojila i uputila parlamentu, a putem jedne banke ćemo zatvoriti taj kredit i dogovoriti sa tom bankom. Tako nećemo biti izloženi neugodnostima i procedurama preko parlamenta Bosne i Hercegovine i svega onoga što doživljavamo kao veliku neugodnost", izjavio je Dodik i istakao da je ovo povoljan aranžman za RS i time će se osigurati dugoročna stabilnost budžeta.

Prema njegovim riječima, radi se o povoljnom aranžmanu za RS, kojim će dugoročno biti obezbijeđena stabilnost budžeta.

Dodik je pojasnio da se radi o velikom državnom kreditu Rusije, čiji bi iznos trebalo da bude između 500 i 700 miliona evra, dodavši da bi tim kreditom bio stabilizovan budžet i javni fondovi, kao i spriječeni problemi u isplati plata i penzija.

"Јedan dio tog kredita ići će na pokrivanje ranijih kreditnih obaveza, a skoro polovina tog iznosa biće namijenjena za dokapitalizaciju Investiciono-razvojne banke RS, kako bi se podržao realni privredni sektor", istakao je Dodik.

Navodeći da je RS tražila nisku kamatnu stopu kredita (dva do tri odsto), grejs period od godinu do dvije, kao i vraćanje kredita u periodu od deset do 15 godina, predsjednik RS je kazao da ruska strana "nije ni odbila ni potvrdila ove uslove".

"Ostaje da te uslove završimo sa bankom, koja će dobiti pravo da s nama pregovara o tom pitanju", naveo je Dodik.

Prema njegovim riječima, veliki ruski kredit omogućio bi RS srednjoročnu finansijsku stabilnost, kao i dodatni razvoj putem IRB RS.

"RS kreditnim aranžmanom sa Rusijom ne želi da ugrozi aranžmane koje ima sa MMF-om, ali želimo da izbjegnemo uslovljavanja", poručio je Dodik.

Ponovljeno je da je u Moskvi sa predstavnicima VTB banke dogovoren i "mali" kredit od 75 miliona evra.

"Zarubežnjeft po osnovu privatizacionog programa treba RS da uplati određena sredstva. Zarubežnjeft, koji ulaže velika investiciona sredstva u rekonstrukciju Rafinerije nafte Brod, predložio je da se da kreditna podrška putem VTB banke u kompletnom iznosu zaduženja koje ima Zarubežnjeft prema Republici Srpskoj", kazao je Dodik.

Prema njegovim riječima, garanciju za taj kredit daće "Zarubežnjeft", a ta kompanija plaćaće i kamatu na kredit. Јoš je istaknuto da RS putem partnerstva sa Rusijom želi da obezbijedi svoju energetsku budućnost.

Premijerka Cvijanović je govorila o ekonomskim aspektima posjete Rusiji, naglasivši da je jedna od tema bila opredjeljenost da se izgradnja Јužnog toka realizuje, bez obzira na okolnosti.

"Mi ne možemo da utičemo na međunarodne okolnosti, ali je potvrđeno da Republika Srpska od Јužnog toka ne odustaje.
Drugi projekat je gasifikacija prije Јužnog toka. Tamo gdje postoji direktan priključak kao u Zvorniku imaćemo veliku korist, jer ovaj grad kao i fabrika glinice direktno zavise od gasa", rekla je Cvijanovićeva.

Premijerka je rekla da je potpisala Sporazum sa Gaspromom koji Republici Srpskoj omogućava nabavku gasa bez posrednika, što će isključiti bilo kakvu zavisnost Republike Srpske u nabavci ovog energenta.

"Četvrti projekat su dva kredita koji smo dogovorili. To je dobar posao", rekla je Cvijanovićeva.