latinica  ћирилица
31/10/2014 |  16:59 | Autor: RTRS

Srbija neće izručiti BiH generala Đukića

Interpol je na zahtjev Suda BiH raspisao međunarodnu tzv. crvenu potjernicu za penzionisanom generalom Vojske RS Novakom Đukićem, koji se nalazi na liječenju na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu, ali on neće biti izručen BiH, saznaje Glas Srpske.

U Ministarstvu pravde Srbije kažu da od BiH još nisu dobili zvanično obavještenje o raspisivanju međunarodne potjernice, ali da vlasti Srbije za Đukićem neće raspisivati potjernicu.

- S obzirom na to, da je Đukić državljanin Srbije, on neće biti isporučen BiH. Situacija u vezi sa ratnim zločinima je specifična. Šta će dalje biti preduzeto, trebalo bi videti u Tužilaštvu za ratne zločine Srbije - kažu u Ministarstvu pravde.

Iz Interpola BiH je rečeno da su u srijedu kasno poslijepodne, isti dan kad je i stigla naredba Suda BiH, raspisali međunarodnu potjernicu za Đukićem.

Šef Đukićevog tima odbrane Milorad Ivošević kaže da je riječ o neprimjerenom potezu Suda BiH i o pravnoj agresiji. Naglasio je da se Đukić liječi i da ne bježi od pravosuđa, te da želi da sve bude u regularnom postupku.

- Sud BiH, prije svega, treba da dozvoli obnovu postupka u predmetu protiv Đukića, jer svi dokazi govore da on nije počinio ratni zločin - kaže Ivošević.

Dodao je i da će ovih dana rezultat rekonstrukcije događaja na Tuzlanskoj kapiji, kao novi dokaz u postupku, biti upućen pravosuđu BiH, uz novi zahtjev za obnovu postupka.

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić smatra da raspisivanje međunarodne potjernice za generalom Novakom Đukićem predstavlja dodatan pritisak Suda BiH na Đukićevu odbranu da ne dođe do ponavljanja postupka u predmetu "Tuzlanska kapija". Đukićeva odbrana proteklih mjeseci radila je rekonstrukciju dešavanja na Tuzlanskoj kapiji i to je ono što je "trn u oku" Suda BiH. Kojić je naglasio da general Đukić nije nikakav bjegunac, jer je potpuno legalno i legitimno otišao u Srbiju na liječenje zbog zdravstvenih problema, navodeći da mu u suprotnom, ne bi bio omogućen prelazak granice. 

Đukić je na liječenje u Beograd otišao nakon što je pušten na slobodu u periodu između poništenja prvostepene presude za zločin počinjen na Tuzlanskoj kapiji  i donošenja nove presude. Đukić je 2010. godine osuđen na 25 godina zatvora zbog zločina na Tuzlanskoj kapiji 1995. godine, ali je Ustavni sud BiH poništio tu presudu nakon što je Evropski sud za ljudska prava u Strazburu prošle godine utvrdio da je Sud BiH u procesima za ratne zločine primjenjivao pogrešan zakon.

Apelaciono vijeće Suda BiH u junu je Đukiću smanjilo kaznu na 20 godina zatvora, ali nije dozvolilo obnovu postupka.