latinica  ћирилица
23/11/2014 |  08:45 | Autor: vecernjenovosti

Zagreb sprema rampe Beogradu u Strazburu

Zahtjev Hrvatske da Evropski parlament usvoji deklaraciju o Šešelju samo je najava daljih uslovljavanja. Narednu rezoluciju EP o napretku Srbije pratiće niz zamki.


Rezolucija Evropskog parlamenta o Vojislavu Šešelju, čije su usvajanje po hitnom postupku tražili hrvatski poslanici, nije uperena protiv Srbije niti će uticati na  integracije Srbije, ali Beograd treba da se pripremi za nove klipove u točkovima na svom putu ka EU koji se uveliko najavljuju iz Zagreba.

Prema informacijama, nije isključeno da će hrvatski članovi EP dostaviti niz aneksa na rezoluciju o napretku Srbije koju je počeo da priprema izvjestilac za Srbiju Dejvid Mekalister, a koja bi trebalo da bude usvojena prvih mjeseci naredne godine.

Dokument o Šešelju nije prva strijela koju su komšije “odapele“ iz Strazbura - njihovi poslanici u septembru su već istakli zahtjev zaštite prava Hrvata u Srbiji. Pa, iako EP nema težinu kakvu i zakonodavna tijela EU, ocjene tamo donijete nisu obavezujuće, ali nisu bez političkog uticaja.

Vicepremijer i šef diplomatije Ivica Dačić poručio je juče da bi, umjesto protiv Srbije, oni koji predlažu deklaraciju EP zbog puštanja na slobodu lidera radikala, to trebalo da učine protiv Tribunala u Hagu:

- Ovde Srbija nema nijedan milimetar odgovornosti. Hag nije znao šta više da radi sa Šešeljem, pa su ga zbog bolesti pustili na slobodu, bez bilo kakvih uslova. Uostalom, Šešelj napada rukovodstvo Srbije - kaže ministar Dačić.

Isto smatra i šefica srpske parlamentarne delegacije u Savjetu Evrope Aleksandra Đurović, koja naglašava da je u “slučaju Šešelj“ najmanja krivica Srbije:

- Odluka za puštanje Šešelja bez ikakvih uslova, pa samim tim i za izjave koje daje, je na Tribunalu. Rezolucija ni na koji način neće i ne može biti uperena protiv Srbije.

Potpredsjednik parlamentarnog Odbora za evropske integracije Laslo Varga kaže  da u fokusu ne treba da bude ovaj dokument već rezolucija o napretku koju priprema EP:

- Ni ta rezolucija nema obavezujući karakter, ali će sigurno biti uzeta u obzir od strane EK i drugih tijela EU koje trasiraju  Srbiji evropski put.

-Bivša hrvatska premijerka Јadranka Kosor (HDZ) smatra da zvanični Zagreb treba oštrije da reaguje na ćutanje srpskog državnog vrha zbog Šešeljevih istupa, dok Vesna Škare Ožbolt iz Demokratskog centra poručuje da “strelice ljutnje treba da budu uperene prema Haškom tribunalu koji je kapitulirao pred Šešeljem“. Poslanici u Saboru juče su zatražili i da se pred Srbiju stavi niz neriješenih pitanja, poput granica, kao preduslov za ulazak u EU.