latinica  ћирилица
16/12/2014 |  19:37 | Autor: SRNA

Li Kećijang: Napraviti kopneno-pomorsku ekspresnu liniju Kina - Evropa

Kineski premijer Li Kećijang rekao je da zemlje centralne i istočne Evrope imaju dobre luke i autoputeve i da bi se njihovim povezivanjem mogla dobiti kopneno-pomorska ekspresna linija između Kine i Evrope, čime bi se osigurali niži troškovi.

Li Kećijang je na otvaranju Trećeg samita Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u Palati Srbija u Beogradu rekao da je Kina spremna da svojom tehnologijom i znanjem pomogne razvoj u zemljama centralne i istočne Evrope, u prvom redu doprinoseći otvaranju novih radnih mjesta i unapređenju infrastrukture.

"Kina se zalaže za strategiju otvorenosti prema stabilnosti svih regiona, kako bismo odgovorili na zajedničke težnje ljudi u tim regionima. Veliki izazovi za sve zemlje danas su otvaranje novih radnih mjesta, ekonomsko restrukturisanje, bezbjednost i stabilnost. Mir je pravac kojim treba da idemo i dalje", rekao je Li.

Kineski premijer je istakao da je jedan od ciljeva saradnje izgradnja novih koridora, razvoj infrastrukture, te dodao da će modernizacija željezničke pruge od Beograda do Budimpešte biti završena za dvije godine.

On je naveo da su prioritet unapređenje infrastrukture, carinske olakšice, razvijanje novih oblasti saradnje i da je Kina spremna da pomogne otvaranje novih radnih mjesta, jer ima opremu i proizvode koji će to omogućiti.

"Ove godine više od 100 miliona Kineza otputovalo je u inostranstvo. Moramo da napravimo dobar plan kako tu da napravimo saradnju. Kina će podstaći svoje turističke organizacije da ostvare saradnju sa kolegama iz centralne i istočne Evrope da se naprave atraktivne turističke ponude kako bi što više Kineza posjetilo te države", rekao je Li.

On je napomenuo da je Kina spremna za saradnju u oblasti obrazovanja i da će nastojati da olakša vizne postupke kako bi omogućila lakšu saradnju i viši stepen razmjene stručnjaka.

Navodeći da su Kina i Evropa prirodni partneri i da je Evropa region sa najviše zemalja u razvoju, Li je rekao da se raduje sastanku koji će sljedeće godine imati sa liderima zemalja EU i kojima će obrazložiti saradnju Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.

Na samitu, osim Kine i Srbije, učestvuje zvaničnici još 14 zemalja.

Za učešće na Samitu i pratećem Ekonomsko-trgovinskom forumu prijavljeno je više od 6.600 učesnika i oko 550 kompanija, od toga veliki broj iz Kine.

Potpisan Memorandum o razumijevanju između Kine i CEE

 U okviru Ekonomskog samita danas je potpisan Memorandum o razumijevanju o zajedničkoj promociji osnovanog poslovnog savjeta Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.

Memorandum su potpisali potpredsjednik Kineskog savjeta za promociju i međunarodnu trgovinu DŽang Vej i predsjednica Poljske agencije za razvoj preduzetništva Božena Lublinska Kasprzak.

Domaćin ceremonije u velikoj sali Centra Sava bio je ministar privrede Srbije Željko Sertić koji je ocijenio da je saradnja između Kine i zemalja CEE uspješna i da postoje primjeri dobre prakse u svim zemljama.

Potpisan Memorandum o razumijevanju između Kine i CEE

Predsjednik Biroa za trgovinski razvoj MOFCOM Sun Čenhaj je naveo da je povećan izvoz robe iz zemalja Centralne i Istočne Evrope u Kinu i da su preduzete brojne aktivnosti u cilju unapređenja saradnje.

Prema njegovim riječima, organizovani su sajmovi na kojima je predstavljen veći broj proizvoda ovih evropskih zemalja.

Gong Јong, predstavnik vlade grada Ningbo je istakao da je sajam proizvoda zemalja CEE koji je održan u ovom gradu okupio 182 kompanije i 3.500 kupaca među kojima značajne kineske kompanije.

Ningbo je druga po veličini luka u Kini i peta na svijetu po obimu prometa robe, a poznat je i po proizvodnji bijele tehnike i tekstilne robe.

On je naveo da je ovaj grad ostvario prošle godine trgovinsku razmjenu sa zemljama CEE u vrijednosti od 2,3 milijarde dolara i pozvao kompanije iz ovog dela Evrope da na sajmu predstave proizvode kineskim kupcima.