latinica  ћирилица
04/03/2015 |  17:14 | Autor: B92

Srpska košarka između ULEB-a i FIBA

Sukob FIBA i ULEB koji bi trebalo da dobije svoj epilog na Bordu FIBA, narednog vikenda u Ženevi, trenutno najjačim intenzitetom bukti na Balkanu.
ABA Liga: Crvena Zvezda - Cibona - Foto: B92
ABA Liga: Crvena Zvezda - CibonaFoto: B92

Želja FIBA da preuzme pod svoju ingerenciju klupsko takmičenja u Evropi, pa i da "otvori" termine za igranje kvalifikacionih utakmica nacionalnih timova tokom sezone, datira još od jeseni 2014. svoju novu epizodu dobija ovih dana na prostorima centralne Evrope i bivše SFRЈ, piše B92.

Pojedini mediji su prenijeli da je poslije sastanka čelnika nekoliko nacionalnih Saveza i FIBA u Beogradu, budućnost ABA lige dovedena u pitanje. Navodno se traže veće ingerencije za nacionalne lige i prohodnost ili formiranje novog evropskog takmičenja, u koje bu ulazili klubovi sa ovih prostora bez obaveze da učestvuju u regionalnoj ABA ligi. Ta liga u ovom trenutku donosi dva mjesta u Evroligi i još tri u Evropkupu.

Kako ekskluzivno saznaje B92, čelnici ABA prošlog mjeseca su uputili dopis najvećim klubovima u Srbiji, u kojima su željeli da čuju njihov stav o regionalnom takmičenju, sugestije, ali i primedbe. Odgovori koji su stigli od Partizana i Crvene zvezde nedvosmisleno pokazuju da čelnici najvećih srpskih klubova i dalje sebe vide u regionalnom takmičenju, uz određene primjedbe i sugestije koje su posebno isticali iz redova "crveno-bijelih".

Nije tajna da najveći evropski klubovi žele da nastave takmičenje u Evroligi sa sjedištem u Barseloni. Čak se u budućnosti predviđa i određeno "zatvaranje" ove lige, kroz određene uslove, koji obuhvataju budžet. transparentno poslovanje, počev od prodaje karata, opreme, do zarada od televizijskih prava.

Јasno je da srpsku košarku očekuje izuzetno važan period, jer, kao što je i gostujući na televiziji B92 rekao predsjednik KSS Dragan Đilas "srpska košarka mora da odabere pravu stranu" i to bez zamjeranja najvećima. Međutim, čini se da svoj sukob sa Evroligom, čelnici FIBA upravo žele da intenziviraju na ovim prostorima.

Posljedice u slučaju pogrešne procjene čelnika KSS i klubova, mogle bi da budu ogromne. U slučaju otvaranja sukoba sa ABA ligom, postoji i realna mogućnost da srpski klubovi ostanu bez izlaska u Evropu, a da iz svega profitiraju hrvatski ili crnogorski klubovi, koji bi kroz dobijanje licence, u slučaju da to ne urade kroz ovogodišnji plej-of, izašli u Evroligu.

Partizan - Union Olimpija (FOTO: "www.abaliga.com")

Situacija u kojoj je trenutno evropska košarka, neodoljivo podsjeća na period sa početka 21.vijeka. Tada je takođe veliki sukob FIBA koji je vodio Grk Vasilakopulos i novog takmičenja koje je napravljeno u Barseloni u organizaciji Žordija Bartomeua "prepolovio" takmičenja, pa su paralelno igrana Evroliga i FIBA Suproliga. U prvoj sezoni, u Suproligi su učestvovali i grčki velikani i Makabi, ali su već naredne svojom veličinom i uticajima, mogli tiho da priznaju grešku i pređu u Evroligu.

Današnja situacija je sa te strane, potpuno drugačija. Veliki klubovi su bezuslovno stali uz Evroligu (Real, Barselona, Kuča, Unikaha, Valensija, Panatinaikos, Olimpijakos, Makabi...). Uz to, Bartomeu je lutanje čelnika FIBA u prethodnih sedam-osam godina maksimalno iskoristio i za stvaranje jakog sponzorskog pula u kome su glavni sponzori velike turske i španske kompanije.

Ostaje pitanje, šta bi srpska košarka dobila stajući uz FIBA? Odnosi KSS sa tom organizacijom su odlični, u Švajcarskoj kao važni operativci već godinama rade Zoran Radović i Predrag Bogosavljev, svojevremeno je važnu ulogu imao Predrag Danilović, sada je tu Dejan Bodiroga. Međutim, iako se prema nezvaničnim saznanjima čelnici FIBA spremaju i da oduzimaju licence pojedinim takmičenjima, šta od atraktivnih klubova koji bi mogli da formiraju iole atraktivno takmičenje ostaje?

Zbog svega navedenog, predstojeći dani, mjeseci (Skupština FIBA nakojoj će biti verifikovane sve odluke je u maju) i odluke vodećih ljudi srpske košarke u svim segmentima (savezi, klubovi) odrediće put i budućnost srpske košarke u narednih najmanje pet godina.