latinica  ћирилица
05/03/2015 |  10:15 | Autor: Vijesti

CG- NATO: Olandov stav i mogući veto Pariza

Đukanović u decembru prećutao da je Oland tražio borbu protiv kriminala. NATO ostaje dosljedan politici otvorenih vrata potencijalnim članicama, ali Francuska može staviti veto na poziv Crnoj Gori u alijansu iz centrale NATO-a.

Zvaničnik NATO-a rekao jeza podgoričke medije da Crna Gora treba da nastavi sa ispunjavanjem obaveza za pozivnicu u NATO.

“Podsjetiću da su se na samitu u Velsu prošle godine lideri država članica NATO složili oko politike otvorenih vrata. Taj stav i dalje važi“, kazao je sagovornik “Vijesti“, podsjećajući da alijansa sve odluke donosi konsenzusom.

“To znači da oko pitanja kao što je proširenje moraju da se slože svih 28 članica“ kazao je izvor.

Predsjednik Francuske Fransoa Oland nakon sastanka sa generalnim sekretarom NATO-a Јensom Stoltenbergom izjavio je da Francuska smatra da alijansa ne treba da se dalje širi u ovom trenutku, što Stoltenberg nije komentarisao.

Јens Stoltenberg

“Potvrđujemo našu posvećenost evroatlantskim integracijama partnerima koji žele da se pridruže NATO, naravno na osnovu zasluga. Odluke o proširenju su na alijansi iz centrale NATO-a.

Oland je počekom decembra primio premijera Mila Đukanovića koji je u izjavi medijima prećutao jednu od ključnih poruka svog domaćina - da je, kako je tada saopšteno iz Јelisejske palate, potrebno da se nastavi sa reformama u oblasti vladavine prava, posebno kada je riječ o borbi protiv organizovanog kriminala.

Đukanović je tada kazao i da Oland podržava Crnu Goru kao pozitivan primjer na polju EU i NATO integracija.

Većina predstavnika opozicionih partija je ocijenila da je Olandova izjava poražavajuća za Vladu, jer ukazuje da nije uspunila zadatke na kojima je insistirala alijansa. Potpredsjednik Pozitivne Srđan Perić smatra da je, zbog odsustva reformi u bezbjednosnom sektoru, Crna Gora došla u poziciju da više zavisi od globalnih prilika, nego od sopstvenih postignuća. Funkcioner Građanske pokreta Dritan Abazović pojasnio je da, i pored mogućnosti da je Olandova izjava posljedica trendova na geopolitičkoj sceni, zabrinjavajuća je neučinkovitost i nesposobnost Crne Gore da pozivnicu zasluži.

Poslanik DNP-a Vladislav Bojović kazao je da stav francuskog predsjednika nije iznenađenje, jer je samit u Velsu potvdio da NATO-u širenje nije prioritet.

Šta je to Oland tražio od Đukanovića?

Izvršna direktorka CGO Daliborka Uljarević ocijenila je da su Đukanovićevi spoljnopolitički dometi upitni nakon Olandove izjave o NATO-u. Podsjećajući da se premijer sastao sa Olandom početkom decembra, ona je pozvala Đukanovića da odgovori da li je prikrio neke negativne poruke koje je tada dobio neposredno od Olanda, kako bi stekao poene na unutrašnjoj političkoj sceni.

Milo Đukanović

“Da li je on sam uticao na činjenicu da ovaj sastanak umjesto doprinosa podršci daljeg puta u NATO bude kontraproduktivan? Ukoliko je bilo koji od odgovora pozitivan to ozbiljno dovodi u pitanje Đukanovićevu sposobnost da obavlja svoj posao, jer postaje opterećenje najvažnijim spoljnopolitičkim ciljevima Crne Gore“, kazala je Uljarevićeva.

Ona je podsjetila da je u zvaničnom saopštenju Olandovog kabineta tada naglašena potreba za reformama u oblasti vladavine prava kao uslov za dalju integraciju u NATO.