latinica  ћирилица
23/04/2015 |  14:36 | Autor: TANЈUG

Brisel i Moskva osudili napad na karaulu u Gošincu

Napad na karaulu Gošince, na sjeveru Makedonije, koji se dogodio u noći između ponedjeljka i utorka, osudili su Brisel i Moskva, a prištinski dnevnik Bota Sot piše da nije prvi put da vlada Nikole Gruevskog pokušava da se približi Ruskoj Federaciji više nego što je to potrebno.
Napad na makedonsku karaulu Gošince - Foto: TANЈUG
Napad na makedonsku karaulu GošinceFoto: TANЈUG

Brisel je od svih političkih subjekata u Makedoniji zatražio da se ponašaju odgovorno i da rade na smirivanju stanja.

Kako su prenijeli makedonski mediji, iz Brisela je poručeno da, zbog ozbiljnosti stanja, vlasti Makedonije i Kosova treba da održe sastanak na najvišem nivou i da dogovore tijesnu saradnju u borbi protiv ilegalnih prelazaka granice.

"Zabrinuti smo zbog nasilnog incidenta na policijsku stanicu u selu Gošince Opština Lipkovo. Od suštinskog je značaja da se to rješava na odgovoran način. Očekujemo da vlasti i političke partije ulože maksimalne napore kako bi se izbjeglo povećanje političkih ili međuetničkih tenzija", rekla je Anka Paduraari iz pres službe komesara za dobrosusjedske odnose i pregovore Јohanesa Hana.

Četrdeset naoružanih maskiranih osoba duže od deset sati držalo je pod opsadom karaulu u selu Gošinci, gdje su bila četiri policajca koje su tukli i maltretirali.

MUP je saopštio da su oni bili obučeni u uniforme tzv. OVK, da su govorili lošim makedonskim jezikom, te da su poručili da žele svoju državu.

Pretpostavlja se da je riječ o Albancima koji su tu došli s Kosova, ali zvanične potvrde o tome nema ni tri dana poslije napada.

Napad na karaulu u selu Gošince osudilo je i rusko Ministarstvo spoljnih poslova istakavši da to govori o kontinuiranim etničkim napetostima u regionu.

Kako je prenijela agencija RIA Novosti u saopštenju tog resora je rečeno da na situaciju prije svega utiče "ozbiljan neostatak vladavine prava i bezbjednosti na Kosovu, što predstavlja očiglednu posljedicu nerješavanja kosovskog problema u cjelini". "Ne mogu se ignorisati sve češće velikoalbanske parole u regionu", ukazuju iz tog ministarstva.

"Smatramo da će napori vlasti u Makedoniji za uspostavljanje reda dobiti neophodnu međunarodnu podršku", stoji u saopštenju i dodaje da Moskva vijest o napadu na makedonsku karaulu Gošince od grupe naoružanih osoba primila sa dubokom zabrinutošću.

Priština je, međuitm, negirala bilo kakvu vezu sa pomenutim napadom, a današnji prištinski dnevnik Bota Sot piše da nije ni prvi ni posljednji put da makedonska politika, posebno ona premijera Nikole Gruevskog, posljednjih godina pokušava da se približi Ruskoj Federaciji daleko više nego što je potrebno.

Ukoliko se samo analizira reagovanje Ministarstva za spoljne poslove na političku situaciju u Makedoniji, može se uočiti da je glavna zabrinutost Rusa vezana za teritorijalna pitanja.

"Oni se trude da okrive Kosovo i da ga okarakterišu kao izvor svih sukoba i kao zemlju u kojoj nema vladavine zakona i da sve opasnosti navodno odatle dolaze", navodi ovaj prištinski dnevnik i dodaje, iako nije poznato ko se krije za napada na Gošince - Makedonija, Srbija i Rusija smatraju da je krivac Kosovo.