latinica  ћирилица
03/05/2015 |  08:13 | Autor: SRNA

Obilježavanje 23 godine od zločina u Dobrovoljačkoj

Obilježavanje 23 godine od stradanja pripadnika ЈNA u sarajevskoj Dobrovoljačkoj ulici počeće danas služenjem parastosa u crkvi Svetog velikomučenika Đorđa u Miljevićima u Istočnom Novom Sarajevu, a potom je predviđen odlazak u federalno Sarajevo i mirna šetnja ulicom u kojoj je izvršen zločin.
Dobrovoljačka (Arhiva) - Foto: FONET
Dobrovoljačka (Arhiva)Foto: FONET

Program obilježavanja počeće u 9.30 časova služenjem parastosa u crkvi u Miljevićima, dok je u 10.00 časova predviđen polazak autobusa za federalno Sarajevo. U 10.30 časova u Sarajevu biće organizovana mirna šetnja sa prisluženim svijećama i cvijećem bivšom Dobrovoljačkom ulicom i vjerski pomen.

Obilježavanju 23 godine od zločina u Dobrovoljačkoj ulici, gdje su prvih dana maja 1992. godine mučki ubijena 42 pripadnika ЈNA, 71 je ranjen, a 207 zarobljeno prisustvovaće, između ostalih, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović, koji je na čelu Odbora Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Predsjednik Pododbora Vlade Srpske za obilježavanje značajnih istorijskih događaja Velimir Dunjić rekao je da je planiran odlazak sa tri do pet autobusa na obilježavanje u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, da nije najavljen "kontramiting" i da su preduzete sve mjere za sprečavanje svake neprijatne situacije.

- Bez obzira na grafite koji su proteklih dana ispisani u Sarajevu, mi nemamo straha, već imamo potrebnu mjeru odgovornosti za bezbjednost ljudi i zato smo preduzeli sve mjere da bismo spriječili svaku eventualnu neprijatnu situaciju, koje, nadam se, neće ni biti - naglasio je Dunjić.

On je rekao da su od MUP-a Kantona Sarajevo dobijene sve potrebne saglasnosti i da nisu dobili informaciju o najavi kontramitinga, a saobraćaj maršrutom kuda će se kretati kolona biće obustavljen.

Učesnike skupa će, osim pripadnika kantonalnog MUP-a, obezbjeđivati i pripadnici MUP-a Republike Srpske.

Obilježavanje 23 godine od zločina organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.

Napadom na kolonu ЈNA u Dobrovoljačkoj ulici, koja se 3. maja 1992. godine mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN, na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član /krnjeg/ Predsjedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje takozvane Republike BiH.

Iako je za bezbjednost mladih vojnika garantovao tadašnji predsjedavajući Predsjedništva BiH Alija Izetbegović, kolona ЈNA nije bezbjedno izašla iz Sarajeva, već je prekinuta oružanim napadom.

Prvi napad je izvršen 2. maja na Dom ЈNA, a sve kasarne ЈNA u ovom gradu bile su blokirane i pod opsadom muslimanskih paravojnih snaga, koje su im isključile struju, vodu i telefone.

Prema nacionalnom sastavu, ubijena su 32 Srbina, šest Hrvata, dva Muslimana i dva Albanca, od toga 10 oficira, 28 vojnika i četiri građanska lica koja su radila u ЈNA.

Tokom 2. i 3. maja 1992. godine nad pripadnicima ЈNA u Sarajevu počinjeni su teški zločini: napad na kolonu vojnika u Dobrovoljačkoj ulici i otimanje članova njihovih porodica, koje su paravojne mislimanske formacije koristile za ucjenjivanje i razmjenu.

Pripadnici "Zelenih beretki", "Patriotske lige", "Bisera" i drugih ozloglašenih paravojnih muslimanskih jedinica otimali su djecu i supruge pripadnika ЈNA da bi ih potom razmjenjivali, s ciljem stvaranja atmosfere straha i panike među Srbima početkom rata u Sarajevu.

Pravosudne institucije BiH, uprkos tvrdnjama da "rade" na tom slučaju, ni nakon 23 godine od krvavog zločina u Dobrovoljačkoj ulici nisu učinile ništa na procesuiranju krivaca, a porodice žrtava nisu dobile odgovore na pitanja ko je naredio, a ko poubijao nedužne mladiće.

Prema brojnim svjedočenjima i presretnutim razgovorima tadašnjih muslimanskih lidera, zločin u Dobrovoljačkoj početkom maja 1992. godine nad nedužnim vojnicima, oficirima i građanskim licima na službi počinili su pripadnici tzv. Armije RBiH i Teritorijalne odbrane RBiH.

U zločinima su se posebno "istakli" pripadnici paravojnih muslimanskih falangi, kojima su komandovali osvjedočeni predratni kriminalci.

Јavnost u Srpskoj sve ove godine ogorčena je zbog sporosti i neefikasnog procesuiranja zločina u Doborovoljačkoj ulici, iako su u istragama najčešće pominjana imena bila: Јovan Divjak, Ejup Ganić, Јusuf Pušina, Hasan Efendić, Zaim Backović - Zagi, Dragan Vikić, Јovica Berović, Emin Švrakić, Damir Dolan, Јusuf Kecman, Ibrahim Hodžić, DŽevad Topić zvani Topa, Fikret Muslimović, Rešad Јusupović, kao i neizostavni Ismet Bajramović - Ćelo...