latinica  ћирилица
20/05/2015 |  08:55 | Autor: SRNA

Promovisan zbornik radova "Ukrajinsko pitanje danas"

U Centru za kulturu Derventa promovisan je zbornik radova "Ukrajinsko pitanje danas", priređivača Zorana Miloševića, u kojem je objavljeno 13 tekstova od 12 autora iz Rusije, Bjelorusije, Srbije i Republike Srpske.
Derventa: Promocija zbornika radova "Ukrajinsko pitanje danas" - Foto: SRNA
Derventa: Promocija zbornika radova "Ukrajinsko pitanje danas"Foto: SRNA

Milošević je na promociji rekao da je ideja da se priredi zbornik radova nastala u Bjelorusiji kada je u oktobru 2014. godine vodio razgovore o problemima u Ukrajini sa profesorima Kirilom Ševčenkom i Aleksandrom Gronskim.

- Ocijenili smo da je potrebno dodatno osvjetljenje "ukrajinskog pitanja", jer na Balkanu nema dovoljno znanja o ovom problemu. Smatramo da postoje paralele u dezintegraciji srpskog i ruskog etničkog prostora, pri čemu su dezintegratori imali više uspjeha među Srbima - dodao je Milošević.

Prema njegovim riječima, veliku podršku realizaciji ovog zbornika dao je i srpski akademik Ivan Čarota iz Minska, te prevodioci koji su radove sa drugih jezika preveli na srpski.

Srđan Perišić, jedan od zastupljenih autora tekstova, rekao da je na promociji da je objavljeni zbornik jedinstven u BiH i okruženju koji pokušava dati odgovore na mnoga pitanja, a ponajviše na dešavanja u Ukrajini, te "povući" paralelu sa dešavanjima koja su bila ili su zahvatila cijeli Balkan.

Perišić je govorio i o jačanju Rusije u posljednje vrijeme, te nastojanju zapadnih sila na čelu sa SAD da oslabi danje jačanje i prodor Rusije.

O zborniku je govorio i profesor Slobodan Nagradić, koji je istakao da je ova knjiga značajna jer govori ozbiljnije o zbivanjima u Ukrajini, koja su rezultat istorijskog i društvenog kretanja, kao i odnosa u nekadašnjoj Rusiji i njenom "cijepanju".

On je dodao da objavljena knjiga daje genezu nastanka ukrajinskog problema, koji je viševjekovni i ima sličnosti sa zbivanjima u bivšoj Јugoslaviji.

Izdavač knjige je "Centar akademske reči" iz Šabca, a recenzenti su Lazo Ristić i Momčilo Subotić.