latinica  ћирилица
28/05/2015 |  12:53 | Autor: SRNA

Mektić: Utvrditi da li ima finasijera i podstrekača terorizma

Bezbjednosne agencije i Tužilaštvo BiH daće odgovor na pitanje da li u BiH postoji organizacija koja finansira i podstrekava terorizam, rekao je ministar bezbjednosti BiH Dragan Mektić.
Predstavnički dom Parlamenta BiH (foto: S. Saletović) -
Predstavnički dom Parlamenta BiH (foto: S. Saletović)

Predstavljajući poslanicima Predstavničkog doma PS BiH izvještaj Savjeta ministara o terorističkom napadu u Zvorniku i akciji "Ruben" koju je nakon toga proveo MUP Republike Srpske, Mektić je rekao da je Tužilaštvo BiH ovaj napad okarakterisalo kao teroristički.

Mektić se založio za potpuno rasvjetljavanje ovog krivičnog djela, odnosno da se otkrije kako je pripremano, dogovarano, da li postoje organizatori, podstrekači, lica koja su vrbovala, te da li postoji neko ko je to finansirao.

"Potrebno je doći do toga da li postoji organizacija koja finansira i podstrekava terorizam. Mi ćemo sa Tužilaštvom BiH dati odgovor na to pitanje", istakao je Mektić.

Ministar je hronološki je opisao napad u Zvorniku 27. aprila kada je Nerdin Ibrić naoružan upao u Policijsku stanicu i ubio policajca Dragana Đurića, a dvojicu ranio, nakon čega je poginuo u razmjeni vatre.

"O napadu su obaviješteni Tužilaštvo BiH i SIPA, koji su odmah otišli u Zvornik na uviđaj", rekao je Mektić, navodeći da je tu noć bio u Zvorniku i prisustvovao velikom dijelu uviđaja.

Prema njegovim riječima, nakon napada, po naredbi Suda BiH, izvršeni su pretresi, prvo kod izvršioca terorističkog djela, a potom i kod još dvije osobe koje se mogu dovesti u vezu sa njim.

"Pronađen je i izuzet niz dokumenata, tehničke i vojničke opreme, a ova dva lica su, uz izvještaj o krivičnom djelu, predati Tužilaštvu, nakon čega im je Sud BiH odredio mjeru pritvora", naveo je Mektić.

On je dodao da je nakon terorističkog napada u Zvorniku, MUP Republike Srpske 6. maja proveo akciju "Ruben" zbog osnovane sumnje da na području Srpske postoji određen broj osoba koje se mogu dovesti u vezu sa terorizmom, vrbovanjem i podstrekavanjem ili za koje se može osnovano pretpostaviti da su nasilni radikalisti.

"Po naredbi Specijalnog tužilaštva Republike Srpske, MUP Srpske izvršio je pretres na 32 lokacije i tom prilikom lišena su slobode 32 osumnjičena lica", naveo je Mektić.

On je istakao da je Obavještajno-bezbjednosna agencija BiH saopštila da se određeni broj lica koja su tretirana ovom akcijom nalazi pod nadzorom i da su evidentirani kao lica koja nastupaju sa pozicija nasilnog radikalizma ili da se radi o osobama naklonjenim selefizmu.

Precizirajući da je MUP Srpske u akciji "Ruben" postupao po naredbama tužilaštva i suda, Metić je iznio prijedlog da se o ovom slučaju izjasni Visoki sudski i tužilački savjet da bi se otklonile sve dileme u zakonitost akcije i da se ovaj slučaj više ne bi politizovao.

Mektić je predložio da Ministarstvo bezbjednosti BiH sačini informaciju o svim terorističkim aktima koji su do sada tako okarakterisani u BiH i da se u parlamentu BiH o tome najozbiljnije provede rasprava.

"Da kažemo i priznamo sebi da imamo problem terorizma u BiH, jer ćemo se tada definitivno opredijeliti i dati snažnu političku podršku agencijama i pravosuđu za borbu protiv njega", poručio je Mektić.

On je ukazao na ulogu medija u deradikalizaciji situacije u BiH.

O akciji "Ruben" sa aspekta zaštite ljudskih prava poslanicima je govorila ministar za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovac.

Ona je navela da su Ministarstvu iz medžlisa Islamske zajednice iz više mjesta u Republici Srpskoj stigli dopisi u kojima je izražena zabrinutost povratnika zbog hapšenja i pretresa koje je proveo MUP Srpske, a posebno zbog činjenice da porodice privedenih nisu imale informaciju gdje su oni odvedeni.

"Od MUP-a Republike Srpske dobili smo informaciju da cjelokupnu akciju vodi Specijalno tužilaštvo i da osumnjičeni koji su privedeni nisu imali primjedbe na postupanje službenika MUP-a, ni drugih ovlaštenih lica, te da je akcija provedena u skladu sa zakonom", navela je Borovčeva.

Prema njenim riječima, ocjena Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice je da od nadležnih institucija Republike Srpske nisu dobijene detaljne inforamacije o uticaju hapšenja na povratničku populaciju.

"Na osnovu obilaska na terenu i dobijenih informacija od povratnika potvrđeno je da je došlo do njihovog uznemiravanja i da je narušena njihova bezbjednost", istakla je Borovčeva i dodala da Ministarstvo poziva na uključivanje institucije ombudsmana BiH u ovaj slučaj.

Ona je pozvala sve nadležne institucije i građane na područjima gdje je provedena akcija "Ruben" da svojim aktivnostima doprinesu jačanju međusobnog povjerenja da bi se obezbijedili mir i suživot, te poštovanje ljudskih prava.

Članovi Kluba poslanika SNSD-a i danas su napustili sjednicu Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, nakon što nije podržan njihov zahtjev da u dnevni red bude uvršten prijedlog za razrješenje dužnosti predsjedavajućeg ovog doma, Šefika DŽaferovića.

Predstavnički dom BiH nije podržao ni zahtjev poslanika SNSD-a Nikole Špirića, da se na dnevnom redu nađe i izvještaj Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o njegovom zahtjevu, koji je iznio na prošloj sjednici o obavljanju rasprave o terorističkom napadu u Zvorniku -i to prije izvještaja Savjeta ministara o ovom događaju i aktivnostima koje su potom uslijedile.

On je okvalifikovao kao "bespotrebnu gimnastiku" današnji izvještaj Savjeta ministara o terorističkom napadu na Policijsku stanicu u Zvorniku i akciji "Ruben" koja je potom uslijedila.