latinica  ћирилица
26/06/2015 |  08:34 | Autor: TANЈUG

SAD objavile izvještaj o stanju ljudskih prava u 2014. godini

Američki Stejt department objavio je izvještaj o stanju ljudskih prava u svijetu prema kome je 2014. godina bila obilježena patnjama i zlostavljanjem suviše velikog broja ljudi.
Američki državni sekretar DŽon Keri - Foto: AP
Američki državni sekretar DŽon KeriFoto: AP

U izvještaju se posebno osuđuje nasilni ekstremizam i potpuno nepoštovanje ljudskih prava i života od strane grupa, poput Islamske države, pakistanskih Talibana i Boko Harama. Takođe se ističe da vlade Kine, Egipta, Eritreje, Etiopije, Irana, Rusije i Sudijske Arabije, pored ostalih, nastoje da ograniče slobodu i otvorenost medija i razvoj građanskog društva.

Predstavljajući izvještaj u četvrtak, državni sekretar DŽon Keri je rekao da su za patnje i zlostavljanje odgovorne terorističke grupe koje koriste vjerske podele da bi promovisale svoju ideologiju, kao i vlade poput sirijske, koje djeluju u ime borbe protiv terorizma.

Za Srbiju se u izvještaju konstatuje da se najozbiljnija kršenja ljudskih prava odnose na diskriminaciju i socijalno nasilje protiv pripadnika manjinskih grupa, posebno Rome, dok su primjetni i maltretiranje novinara i pritisak u pravcu auto-cenzure, korupcija u zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju i nekim granama vlasti, a ukazuje se i na nenefikasan pravni sistem, dugi periodi pritvora prije suđenja, loš tretman zatvorenika.

Govoreći o slobodi okupljanja u Srbiji u izvještaju se navodi da vlast generalno poštuje to ustavno pravo, kao i slobodu političkog, sindikalnog i drugog udruživanja, a poštuje se i sloboda kretanja. Takođe se navodi, da vlada sarađuje sa UNHCR-om u obezbjeđenju zaštite i pomoći interno raseljenim licima, izbjeglicama, tražiocima azila, apatridima i drugim osobama.

Vašington, takođe, ukazuje da se dijalog Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa uz posredovanje EU nastavlja u Briselu, dodajući da su "administrativne strukture sjevera Kosova djelimično integrisane u nacionalnu administraciju", a da su neriješeni sporazumi o Zajednici srpskih opština, o telekomunikacijama i integraciji pravosudnog sektora.

Kada je u pitanju Kosovo kao najvažniji problem navode se "akcije na blokiranju normalizacije, uključujući uspostavljanje blokada puteva u Mitrovici/Sjevernoj Mitrovici od strane zvaničnika lokalnih Srba na Kosovu, i ograničavanja prava kao što su sloboda kretanja i sloboda bogosluženja hodočasnicima Srpske pravoslavne crkve".

Kao druga zabrinjavajuća oblast na Kosovu konstatuje se diskriminacija i nasilje protiv pripadnika etničkih manjina, osoba sa invaliditetom i pripadnika LGBT zajednice. Slijedi nasilje nad ženama, a probleme predstavljaju i izvještaji o lošem policijskom tretmanu zatvorenika, lošem stanju, korupciji i protekciji u zatvorima, dug istražni pritvor i neefikasnost sudstva, zastrašivanje medija od strane javnih službenika i kriminalnih elemenata, ograničenje vjerskih sloboda i vandalizam nad vjerskom imovinom, ograničeni napredak u povratku raseljenih osoba njihovim kućama, korucpija u vladi, trgovina ljudima, loši uslovi u duševnim bolnicama, sporadične etničke tenzije i angažovanje djece za rad u neformalnom sektoru.

Kosovska vlada je, kako se navodi, preduzela korake da procesuira i kazni zvaničnike koji su počinili zloupotrebe u javnim službama ili drugim vladinim delovima, ali mnogi vjeruju da su viši funkcioneri umiješani u korupciju nekažnjeni.

Frans pres navodi da se u godišnjem izveštaju Stejt departmenta ocjenjuje poštovanje ljudskih prava u zemljama širom svijeta, izuzev u SAD, ali da je Keri rekao da u izvještaju nema ničeg "licimjernog" i "arogantnog".

"Ne možemo, a da se ne osjetimo ponizno pošto smo vidjeli ono što smo vidjeli prošle godine, u smislu rasnog nesklada i nemira", rekao je on.

"Svaka zemlja, uključujući i SAD, ima prostora za poboljšanje, a put ka globalnom poštovanju uvijek počinje kod sopstvene kuće", kazao je Keri, a prenio je AFP.