latinica  ћирилица
29/06/2015 |  09:35 | Autor: SRNA

Nazemroaja: Napadi u Makedoniji i BiH - akti američkih "agenata haosa"

Napadi u Makedoniji i BiH su akti "agenata haosa" koje podržavaju SAD i čiji je prvenstveni cilj sprečavanje evroazijskih integracija, ocijenio je sociolog i naučni istraživač pri kanadskom Centru za istraživanje globalizacija Mahdi Darijus Nazemroaja.

"Ti napadi su akti grupa koje SAD podržavaju u širem regionu Evroazije. To su 'agenti haosa', čiji je prvenstveni cilj sprečavanje evroazijskih integracija, a na Balkanu sada vidimo efekat njihovog prelivanja. Te snage su opasna kombinacija ultranacionalizma, militantizma, rasizma, terorizma, ksenofobije, ekstremizma i sektaštva i sve te osobine se prepliću. Takve grupe bile su upotrijebljene i za razbijanje Јugoslavije", istakao je Nazemroaja, rodom iz Irana, koji se specijalizovao za geopolitička i strateška istraživanja Bliskog istoka i centralne Azije.

On je istakao da se SAD protive evroazijskim integracijama jer se plaše da bi tako bio umanjen njihov globalni uticaj. "Vašington ne želi da dopusti međusobnu integraciju evropskih i azijskih država. Naprotiv, želi da kontroliše Evroaziju tako što će evropske i azijske države integrisati sa SAD u političkom, ekonomskom i vojnom smislu. Zato, recimo, SAD agresivno guraju EU da potpiše Sporazum o transatlantskom trgovinskom i investicionom partnerstvu /TTIP/, a istovremeno rade na tome da obezbijede Transpacifičko partnerstvo /TPP/ u Aziji", rekao je Nazemroaja.

On je naglasio da su strateški ciljevi oba ta trgovinska sporazuma da integrišu Evropu i Aziju sa SAD, da Vašington učine centrom političkog odlučivanja, a Volstrit nespornim centrom globalne ekonomije.

"Strategija SAD je da ekonomski iscrpe svoje rivale, ali i sopstvene saveznike, time što će ih dovesti do stadijuma u kome će oni urušavati međusobne bilateralne odnose. Kriza u Ukrajini služi interesima Vašingtona da oslabi EU i Rusiju. SAD ne teže samo ka tome da prošire NATO i da okruže Rusiju, nego i da nanesu štetu vezama između EU i Rusije. U Latinskoj Americi i na Karibima rade potpuno istu stvar", kaže Nazemroaja.

On je za "Sputnjik" rekao da je Rusija riješena da ne dozvoli gubitak uticaja na Balkanu niti prekid partnerstva sa Srbijom. "NATO i EU žele da stave preostale države, poput Srbije i Moldavije recimo, pod svoje okrilje, dok Rusi ne žele da budu izbačeni iz Evrope i teže da ponude alternativu kroz evroazijski put. Srbija i Zapadni Balkan bi na kraju mogli da postanu mjesto sukoba, posebno sa promjenom geopolitičke mape svijeta i kako zemlje BRIKS-a budu postajale jače", istakao je Nazemroaja.

Komentarišući tvrdnju da se spoljna politika SAD zasniva na globalnoj prijetnji od terorizma, on je rekao da je američka definicija terorizma nejasna i selektivno se primjenjuje kako bi se opravdala spoljna politika SAD.

"To je taktika demonizacije koja se koristi da bi se u negativnom kontekstu prikazali Arapi i muslimani. Ali, ako pogledamo empirijske statističke podatke o terorizmu, slika je umnogome drugačija. Prema podacima iznesenim u Globalnom indeksu terorizma za 2014. koji je objavio Institut za ekonomiju i mir, skoro sve države koje su pogođene terorizmom imaju jednu zajedničku karakteristiku - vojno i političko miješanje SAD u njihove unutrašnje poslove", istakao je Nazemroaja.

On je naglasio da ne smije da se zaboravi da su najveći državni sponzor terorizma zapravo same SAD.

"Vašington je organizovao ekstremne grupe tokom hladnog rata da bi se borile protiv Sovjetskog Saveza. Te grupe nisu stvorene same od sebe, postoji cijeli istorijski kontekst. CIA je trenirala i podržavala Osamu bin Ladena u borbi protiv Sovjetskog Saveza i Al Kaida je kreatura Amerike. Čak i grupe poput DŽabhat al Nusre i Islamske države u Iraku i Siriji stvorene su kao rezultat spoljne politike SAD i podrške za promjenu režima u zemljama Bliskog istoka", naveo je Nazemroaja.

Govoreći o tome da predsjednik SAD Barak Obama promoviše "američku izuzetnost" i kakve bi lekcije iz istorije mogle da se nauče kada se govori o tom fenomenu, on je rekao da je "izuzetnost povezana sa etnocentrizmom i rasističkim pogledima".

"Povezana je i sa novom fazom hladnog rata, kojom se demonizuju drugi na osnovu njihove kulture i navodnih civilizacijskih razlika, bilo da je reč o islamskoj ili hrišćanskoj pravoslavnoj civilizaciji. Izuzetnost dijeli svijet na 'nas' i 'njih', ili na 'druge'. Aparthejd je zasnovan na izuzetnosti. Nacizam je zasnovan na izuzetnosti. A te ideologije su dovele do ugnjetavanja, do legitimisanja okrutnosti i do svjetskog rata", ocijenio je Nazemroaja.