latinica  ћирилица
03/07/2015 |  22:21 | Autor: Večernje novosti

Njemačka upozorava: I Srbija na meti džihadista!

Nijemci su obavijestili svoje zaposlene u Srbiji da izbjegavaju sve velike javne skupove u zemlji. Za Islamsku državu ratuje 300 žitelja Kosova i 70 iz Raške.

Njemačka ambasada poslala je cirkularno elektronsko pismo firmama iz ove zemlje koje posluju u Srbiji sa jasnom porukom zaposlenima: izbjegavajte javne skupove, odlazak u tržne centre i na koncerte, saznaju Novosti. Savetuje im se da izbjegavaju mjesta na kojima je velika koncentracija ljudi.

Prema operativnim podacima domaćih i stranih službi, lokacije sa mnogo ljudi mogle bi da budu mete terorističkog napada sve dok traje Ramazan. Operativne službe rade sve da spriječe terorističke napade, ali se oni ne mogu isključiti.

Ovo upozorenje se poklopilo sa sličnom porukom italijanskih vlasti da njihovi državljani izbjegavaju Balkan, kao zonu u kojoj se očekuju napadi.

Kako Novosti saznaju, osim "dugih cijevi" koje čuvaju važne državne institucije, željezničke i autobuske stanice, policijske uprave, elektroenergetske i vodovodne objekte, povišen stepen bezbjednosti podrazumijeva i upozorenje vlasnicima lokala u centru Beograda. Kako je potvrđeno iz više izvora, policajci su zamolili vlasnike i zaposlene u buticima i kafićima u "krugu dvojke" da prijave bilo šta sumnjivo. I u pojedinim predškolskim ustanovama roditelji su obaviješteni da njihovi mališani neko vrijeme neće ići napolje da se igraju iz preventivno-bezbjednosnih razloga.

Direktor Policije Srbije Milorad Veljović juče je izjavio da je Srbija, uprkos povećanom broju migranata, bezbjedna i da građani nemaju razloga za brigu, jer policija garantuje bezbjednost. Naveo je d će srpska policija sa kolegama iz Austrije, Njemačke i Mađarske formirati bazu podataka svih migranata, kako bi imala informacije o njima.

Sa Kosova je potvrđen odlazak 232 borca na strana ratišta, što KiM svrstava u vrh regrutnih centara stranih boraca.  Operativni podaci nadležnih službi, međutim, kažu da je sa Kosova u Siriju i Irak otišlo 300 ljudi. Tome treba dodati i 70 boraca iz Raško-polimske oblasti, od kojih su sedmorica poginuli u Siriji. Svi oni održavaju veze sa svojim matičnim sredinama i oglašavaju se preko društvenih mreža. Oni koji su se vratili, ostali su u kontaktu s radikalnim islamistima, pa time predstavljaju potencijalnu opasnost.

- Neki odlaze na strana ratišta iz vjerskog fanatizma, a drugi iz materijalnih razloga - kaže general Momir Stojanović, predsjednik Skupštinskog odobora za kontrolu službi bezbjednosti.

- Arapsko proljeće se pretvorilo u najgoru noćnu moru zbog brutalnosti koju sprovodi Islamska država. Njene aktivnosti su globalna bezbjednosna prijetnja, a Srbija je na raskrsnici puteva - Navodi general.

U ovom trenutku, prema Stojanovićevim riječima, u Srbiji je između 6.000 i 7.000 migranata i većina ih bježi od ratova i bijede. S obzirom na to da je granica između Sirije i Turske potpuno otvorena, nije isključeno da se među migrante nisu infiltrirali i potencijalni teroristi. Zbog toga mješoviti bezbjednosno-ljekarski timovi na terenu provode intezivnu bezbjednosnu i zdravstvenu procjenu svih pridošlica.

- ID će pokušati da iskoristi pogodno tlo Zapadnog Balkana koji je i dalje nestabilan, u kojem su još snažni separatistički pokreti, gdje se još sanja o tzv. Velikoj Albaniji, gdje jačaju separatističke težnje u Makedoniji i sve su veći problemi u funkcionisanju BiH. Pitanje je samo kada će se i kako separatistički pokreti povezati sa idejama i borcima ID - kaže Stojanović. Srbija, prema njegovim rečima, hitno mora da riješi četiri urgentna problema:

- Moramo da formiramo jedinstvenu bazu podataka o potencijalnim teroristima, koju sada nemamo. Svaka služba, MUP, BIA, VOA i VBA, imaju svoju internu bazu. Trebalo bi da donesemo što prije i Strategiju borbe protiv terorizma, koja će odrediti šta su čiji zadaci. Čeka nas i formiranje savremeno opremljenog jedinstvenog protivterorističkog centra. Ako se desi napad, za formiranje tog centra biće kasno - kaže general.

Stojanović tvrdi da je neophodno i zakonom ozvaničiti obavezu građana da ostavljaju lične podatke kada kupuju SIM kartice. Ovako, potencijalni teroristi mogu da kupuju na stotine kartica, koje će bacati poslije svakog poziva, pa će biti nemoguće ući im u trag.