latinica  ћирилица
04/07/2015 |  09:54 | Autor: BETA

Završena referendumska kampanja u Grčkoj, dva tabora izjednačena (VIDEO)

Predreferendumske kampanje u Grčkoj su okončane u ponoć, i prije sutrašnjeg narodnog izjašnjavanja u vezi sa uslovima međunarodne finansijske pomoći ovoj prezaduženoj zemlji, zabranjeni su politički skupovi i ispitivanja javnog mnjenja.
Kriza u Grčkoj - Foto: AP
Kriza u GrčkojFoto: AP

Glasači su potpuno podijeljeni podjednako je onih koji smatraju da sadašnje uslove kreditora na referendumu treba odbiti i tražiti povoljnije uslove, i onih koji, u suštini, smatraju da je bolje promijeniti vladu da bi se došlo do kompromisa sa kreditorima.

Referendum je sazvao ljevičarski premijer Aleksis Cipras, koji je obećao građanima da će olakšati mjere štednje nakon šest godina teške recesije u Grčkoj.

U petak uveče su u Atini istovremeno održani skupovi zastupnika referendumskog "da" i referedumskog "ne", a razmak između njih nije bio veći od pola kilometra.

Cipras, koji je građane pozvao da glasaju protiv kreditorskih uslova, izjavio je na završnom predreferendumskom skupu: "Ovo nije protest. Ovo je proslava sa ciljem da se prevaziđu strah i ucjena".

Oko 30.000 ljudi mu je klicalo, uzvikujući "ne, ne".

Cipras (40) se na referendumu kocka sa budućnošću svoje ljevičarske vlade, tvrdeći da će mu referendumsko "ne" ojačati položaj u pregovorima sa kreditorima. Ako, pak, pobijede zastupnici prihvatanja kreditorskih uslova, Cipras je najavio mogućnost da se povuče sa funkcije. Sličnu naznaku dao je i njegov ministar finansija Јanis Varufakis.

Na paralelnom skupu zastupnika referendumskog "da" okupilo se oko 22.000 ljudi, procjenjuje policija. Tamo se mahalo zastavama Grčke i Evropske unije i vikalo: "Grčka, Evropa, demokratija".

U međuvremenu, oglasilo se 16 bivših čelnika oružanih snaga Grčke sa pozivom građanima da "ostanu smireni i iskažu nacionalno jedinstvo".

Posljednja istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je razlika u broju onih koji bi glasali za i onih koji bi glasali protiv kreditorskih uslova na nivou statističke greške.

Ona pokazuju i da 75 odsto ispitanika želi da Grčka ostane u evrozoni.