latinica  ћирилица
26/07/2015 |  20:29 | Autor: SRNA

Dodik: Srbi uvijek prekomjerno stradali za slobodu (VIDEO)

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je u Milića gaju kod Kozarske Dubice da je sloboda najvažnija riječ u istoriji srpskog naroda, koji je zbog nje uvijek stradao prekomjerno.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik - Foto: Screenshot
Predsjednik Republike Srpske Milorad DodikFoto: Screenshot

Obraćajući se okupljenima, Dodik je naglasio da se zbog borbe i žrtava srpskog naroda u Drugom svjetskom ratu, a zatim i u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu mora čuvati Republika Srpska i za nju se boriti jer se danas borba za slobodu brani na drugi način demokratijom, procedurama i refrendumom.

"Јa sam spreman da budem žrtvovan da bi ostvarili svoje pravo na referendum u Republici Srpskoj jer je Srpska smisao istorijske borbe ovog naroda. Mi smo danas u Srpskoj slobodni. Nikad ne smijemo da prestanemo da se borimo za nezavisnost", rekao je Dodik.

Dodik je pred brojnim poštovaocima tradicije Narodnooslobodilačke borbe /NOB/ u Milića gaju, mjestu gdje je 27. jula 1941. godine započeo ustanak protiv fašizma u Krajini izjavio da je važno obilježavanje tog događaja jer brojni narodi danas žele da pripišu sebi zasluge u borbi protiv fašizma.

On je naveo da je struktura antifašističkih jedinica skoro do samog kraja rata bila dominantno srpska, a da su ustanci u BiH dizani, uglavnom, tamo gdje su živjeli Srbi.

"Zato je važno danas doći ovdje u Milića gaj, mjesto gdje su patriote 1941. godine digle ustanak za slobodu, protiv fašizma, jer su znali da će, ako se ne bore, ovaj narod biti istrijebljen i satjeran u logore bez ikakve šanse da se brani", rekao je Dodik.

Dodik je ponovio da su Srbi u BiH zaslužili više od bivše Јugoslavije koja je bila najveća zabluda srpskog naroda.

Predsjednik SUBNOR-a Republike Srpske Blagoja Gajić pozdravio je u Milića gaju hrabri narod Kozare i Potkozarja, drugove i borce NOB-a i njihove potomke.

Gajić je posebnu zahvalnost u obilježavanju Dana ustanka protiv fašizma u BiH izrazio predsjedniku Republike Srpske Dodiku, koga je nazvao ličnošću koja ulaže sve svoje umijeće u prosperitet Srpske.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Milenko Savanović izjavio je da je u Milića gaju dignut ustanak 1941. godine protiv najvećeg zla čovječanstva - fašizma, koji je posebno bio izražen na prostoru BiH, koji je pripojen Nezavisnoj državi Hrvatskoj /NDH/.

On je posebnu zahvalnost izrazio narodnom heroju dr Mladenu Stojanoviću i drugim ustanicima i istaknutim borcima antifašističke borbe.

"Na ovim prostorima su se 45 godina nakon rata pojavili duhovi fašizma koji su razorili tadašnju državu. Sloboda na ovim prostorima uvijek je bila nesigurna i varijabila i za nju se moralo boriti, a tako je i sada", poručio je Savanović.

Okupljenima se obratio i načelnik opštine Kozarska Dubica Mile Zlojutro, koji je naglasio da se ovih dana proslavlja Dan ustanka naroda ovih krajeva protiv najvećeg zla 20. vijeka i zločina NDH.

"Najbitnije je da smo tada na ovim prostorima pokazali jedinstvo vojske i naroda, a i sada nam je to jedinstvo potrebno kao i tada da bi sačuvali Republiku Srpsku", rekao je Zlojutro.

Ovom tradicionalnom zboru u Milića gaju je prisustvovao i ministar unutrašnjih poslova Srpske Dragan Lukač.

Održan je i prigodan umjetnički progam, koji je najvećim dijelom bio posvećen životu dr Mladena Stojanovića.

Položeni vijenci na partizansko groblje u Knežici

Polaganjem vijenaca na partizansko groblje u naselju Knežica kod Kozarske Dubice, počelo je obilježavanje 74 godine od podizanja ustanka protiv fašizma u BiH.

Vijence su položili izaslanik predsjednika Republike Srpske Aleksandar Vranješ, delegacije Narodne skupštine i Vlade Srpske, konzul Srbije u Republici Srpskoj Vladimir Nikolić, kao i delegacije opštine Kozarska Dubica, republičkog i opštinskog SUBNOR-a.

U znak sjećanja na datum kada je narod Potkozarja digao ustanak protiv fašizma i okupacije, vijence na partizansko spomen-obilježje u Knežici položili su i pripadnici Trećeg pješadijskog Republika Srpska puka, delegacije Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila i Saveza organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida Republike Srpske.