latinica  ћирилица
01/09/2015 |  08:57 | Autor: Blic

Toni Bler pokušao da "spasi" Gadafija prije bombardovanja Libije

Nekadašnji premijer Velike Britanije i lider laburista Toni Bler bio je veoma blizak sa ubijenim liderom Libije Muamerom el Gadafijem, sa kojim je imao unosnu saradnju. Sada se Bler nalazi pred istragom vlade svoje zemlje usljed indicija da je pokušao da upozori i spase Gadafija prije nego što je NATO bombardovao Libiju i praktično potpisao smrtnu presudu pukovniku.
Toni Bler i Muamer el Gadafi (arhiv) - Foto: AFP/Getty images
Toni Bler i Muamer el Gadafi (arhiv)Foto: AFP/Getty images

U biografiji Dejvida Kamerona, čiji je autor ser Entoni Seldon, navodi se da je Toni Bler 2011. godine kontaktirao "ključnog Gadafijevog saradnika" i upozorio ga da je u toku vojna kampanja da se dotadašnji lider Libije svrgne s vlasti, uz podršku SAD i njenih saveznika.

U knjizi se navodi da je Toni Bler čak nazvao sjedište britanske vlade u Dauning stritu 10 i rekao kako "Gadafi želi dogovor sa Britancima". Premijer Dejvid Kameron, ipak, nije prihvatio tu ponudu.


U Velikoj Britaniji je trenutno u toku istraga o učešću vojske te zemlje u akcijama u Libiji.

Nadhim Zahavi, poslanik konzervativaca u parlamentu Velike Britanije izjavio je da bi "u jeku ovih otkrića, Bler morao da istupi i otkrije javnosti veze koje je Britanija imala sa Libijom".

Iako je u pitanju biografija Dejvida Kamerona, Toni Bler je dobio veliki prostor u njoj, u kojem je uglavnom spominjan u negativnom kontekstu.

Seldon navodi da "Bler nije imao petlje da interveniše u Siriji, jer da jeste, ISIS ne bi bio ovako moćan". Ova teorija je, pak, krajnje diskutabilna, naročito imajući u vidu da je sve glavne lidere Islamske države tokom 2000-ih finansirala SAD, koja svoje akcije reijtko kada sprovodi bez pomoći Britanaca. Cilj je bio rušenje sirijskog režima, koji nikako ne odgovara njihovim spoljnopolitičkim aspiracijama.

Godine 2003. Toni Bler je u UN predložio rezoluciju za ukidanje američkih sankcija Libiji. Britanski mediji pisali su da je nekadašnji premijer radio kao savjetnik Libijske investicione uprave, fonda koji su osnovali Gadafijevi 2006. godine i čija se vrijednost procjenjuje na 70 milijardi dolara. Baš u to vrijeme, pukovnikov najkontroverzniji sin Seif je izjavio da je Bler postao dobar prijatelj porodice Gadafi.

Ljudi bliski Gadafiju, kao i njegov sin Saif el-Islam Gadafi, pominjali su da im najmanje dvije države, odnosno kompanije iz tih država - Francuske i Italije, duguju 200 milijardi američkih dolara.

Ljuti zbog neplaćanja dugova, Libijci su planirali da ne obnove ugovore s kompanijama koji ističu 2012. godine. Prema nekim glasinama, ubijeni libijski vođa tajno je iznio iz Libije i u inostranstvu investirao više od 200 milijardi dolara.

Danas, četiri godine nakon brutalnog ubistva pukovnika Gadafija na ulicama, Libija je u potpunom haosu.

U zemlji čije je klanove, ilegalne milicije i plemena Gadafi kontrolisao više od četiri decenije, poslije "uvođenja demokratije" baš ništa ne funkcioniše, a svi su na (nečijoj) meti: na kratko i sa jasnom porukom otet je pa ubrzo oslobođen premijer Ali Zejdan, američki komandosi su "opušteno" upali u zemlju i oteli islamistu Abua Anasa el Libija, a američki ambasador je ubijen.

Od "početka revolucije" samo u Bengaziju izvršeno je više od 70 političkih ubistava... nestašice vode i struje sve su češće, proizvodnja nafte višestruko je umanjena...U prevodu, Libija je ogrezla u neimaštini, krvavim sukobima i anarhiji, dok je sa Gadafijem situacija bila znatno drugačija.