latinica  ћирилица
04/09/2015 |  15:37 | Autor: Agencije

Pobuna izbjeglica: Pohvatani migranti koji su provalili iz prihvatnog centra

U Mađarskoj je došlo do svojevrsne pobune izbjelica. Јedni su probili ogradu prihvatnog centra kod Reske, dugi su iz Budimpešte pješke krenuli u Austriju.
Pješke iz Budimpešte za Beč - Foto: Beta/AP
Pješke iz Budimpešte za BečFoto: Beta/AP

Mađarska policija vratila je oko 300 migranata koji su ranije danas pobjegli iz prihvatnog centra blizu grada Reske.

Oni su provalili ogradu i pobjegli jer smatraju da je razmatranje njihovih prijava za azil suviše sporo.

Јedan od oko 300 migranata, koji su pobjegli iz centra je izjavio za kanal M1 novosti da vlastima daju rok od dva časa za razmatranje njihovih aplikacija. Ukoliko se taj proces ne ubrza, podstaćiće i ostale iz prihvatnog centra da pobjegnu, rekao je pomenuti migrant, a prenosi MTI.

Policija sada čuva ogradu oko prihvatnog centra u Reskeu i povremeno iz mase izvlači ponekog - pretežno stare ljude, žene i djecu, koje ukrcavaju na autobus za neki drugi registracioni centar.

Prema informaciji lokalnog dopisnika MTI, na obližnjem autoputu M5 saobraćaj je ponovo uspostavljen, nakon što je zaustavljen zbog bjekstva migranata.

Policija je zatražila od novinara da napuste područje oko prihvatnog centra, pod obrazloženjem kako su migranti u posljednje vrijeme "koristili prisustvo novinara da skrenu pažnju na svoju situaciju".

Incident sa migrantima se dogodio danas nešto prije podneva. Izbjeglice su u dva navrata probile ogradu i uputile se ka auto-putu, koji vodi od granice sa Srbijom prema Budimpešti.

................

Oko 300 izbjeglica probilo je ogradu prihvatnog centra kod Reske i zaputilo se ka auto-putu M5, saopštila je mađarska policija.

Stotine izbjeglica koji se danima nalaze na željezničkoj stanici Keleti u Budimpešta krenulo je danas pješice ka Beču.

U kampu kod Reske u blizini granice sa Srbijom i dalje se nalazi oko 2.300 izbjeglica

Oni su zaprijetili da će probiti zaštitnu ogradu, ako njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni u roku od dva sata, saopštila je policija.

Za sada nije jasno šta tačno izbjeglice traže, dok policija saopštava da će pokušati da pronađe mirno rješenje situacije.

Policija ne navodi više detalja o tom incidentu, osim da je deo auto-puta koji vodi od granice sa Srbijom ka Budimpešti privremeno zatvoren, a saobraćaj se preusmjerava na lokalni stari put.

Više od 1.000 izbjeglica krenulo je pješke sa željezničke stanice Keleti u Budimpešti prema austrijskoj granici, javio je izvještač agencije AFP sa lica mjesta.

Velika grupa izbjeglica, među kojima ima ljudi u invalidskim kolicima i sa štakama, kao i roditelja koji nose djecu na ramenima, spremna je da prepješači 175 kilometara do granice sa Austrijom, prenio je AFP.

Neki od njih nose slike njemačke kancelarke Angele Merkel, koja je nedavno najavila da će zvanični Berlin ublažiti ograničenja Sirijcima za dobijanje azila.

"Veoma smo srećni što se nešto konačno dešava. Sljedeća stanica je Austrija. Djeca su veoma umorna, Mađarska je prema nama bila veoma loša i mi moramo negde da idemo", rekao je 23-godišnji Osama iz Sirije.

Izbjeglice koje su krenule pješke ka Austriji su dio grupe od 2.000 ljudi, koliko se procjenjuje da se danima nalazilo oko stanice Keleti, nakon što su ih mađarske vlasti spriječile da se ukrcaju na vozove za Austriju i Njemačku zbog toga što nisu imali vize za Evropsku uniju.

Policija je posmatrala izbjeglice kako se kreću kroz Budimpeštu, ali nije intervenisala. Kolona je uzrokovala saobraćajne gužve u centru mađarske prestonice, javlja izvještač AFP.

Mađarsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da je do sada ove godine 150.611 izbeglica podnijelo zahtjev za azil, među kojima 50.413 sirijskih državljana.

Izbjeglice su jutros, poslije mirne noći, održali protest na željezničkoj stanici u mjestu Bičke, u kome je juče zaustavljen voz u koji su se ukrcali u Budimpešti.

Oni su poručili da žele da idu u Njemačku, a ne u izbjeglički kamp.

Istovremeno, izbjeglice na željezničkoj stanici u mjestu Bičke, zapadno od Budimpešte, pružaju "pasivan otpor" i odbijaju da budu transportovane u prihvatni centar, rekao je danas policijski zvaničnik Laslo Balaž.

Poslanici mađarskog parlamenta usvojili su velikom većinom glasova paket amandmana kojima se pooštravaju zakoni o zaštiti granice i migraciji.

Ubuduće će u Mađarskoj tako prelazak i oštećenje pogranične ograde biti krivično djelo, a ilegalan prelazak granice će nositi maksimalnu kaznu od tri godine zatvora, navodi Rojters.