Dodik- Hofer: Podrška Srpskoj u austrijskom parlamentu(VIDEO/FOTO)
Predsjednik Srpske je izrazio zahvalnost na prilici da se susretne i razgovara sa Norbertom Hoferom o aktuelnim političkim temama. Istakao je da je postignut visok stepen razumijevanja i da je Hofera upoznao sa stanjem u BiH i Republici Srpskoj, pitanjem referenduma o Sudu i Tužilaštvu Bih, ali i o kontinutetu kršenja međunarodnog prava od strane visokih predstavnika.
"Zahvalan sam predsjedniku koji je prihvatio da ta pitanja stavi na parlamentarnu rasparavu i da pronađemo neke druge mogućnosti koje su vezane za to da se pravno procesuiraju određene radnje koje nisu bile u skladu sa propisima" - rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je istakao dobru privrednu saradnju Republike Srpske i Austrije.
"Austrija je naš veliki partner u trgovini, za naše okvire peti po obimu trgovinske ramjene. Mi želimo da zadržimo dobre odnose i da pozovemo sve austrijske investitore da ulažu u Srpsku" - rekao je Dodik.
Hofer: Podržavamo Srpsku u svim aktivnostima
Norbert Hofer je istakao značaj današnjeg susreta na kojem je razgovarano o problemu migranata u Evropi, razvijanju prijateljskih odnosa Austrije i Srpske i najavljenom referendumu u Srpskoj. Hofer je izrazio podršku pravu naroda na samoopredjeljenje.
"Ono što ne pripada zajedno treba da bude samostalno jer na taj način jedinice koje su samostalne opet mogu u prijateljskim odnosima da žive jedne pored drugih" - rekao je Hofer.
Istakao je podršku Austrije referendumu u Srpskoj.
"Mi 100 odsto podržavamo Republiku Srpsku u svim aktivnostima i danas smo čak ustanovili da je došlo do kršenja normi međunarodnog prava. Saglasili smo se da ćemo postaviti to pitanje u Parlamentu Austrije" - rekao je Hofer.
Štrahe-Dodik: Smanjiti međunarodni intervencionizam u BiH
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik i lider Slobodarske partije Austrije Hajnc-Kristijan Štrahe saglasili su se u Beču da sudbina BiH treba da pripadne njenim narodima i zajednicama, a da se bitno smanji međunarodni intervencionizam.
Štrahe je rekao da je tužna činjenica da se predstavnici međunarodne zajednice u BiH i dalje bave "disciplinovanjem Srba", time što im osporavaju demokratsko pravo na referendum, odnosno želju za autonomijom, što su uglavnom odluke visokog predstavnika.
On je istakao da treba prekinuti taj krajnje nepravedan tretman i da se ne može Srpskoj zabraniti pravo na referendum, kao što je i u drugim krajevima Evrope traženo, navodeći između ostalog primjer Katalonije u Španiji.
"To je pravo naroda Evrope i zbog toga podržavam činjenicu održavanja referenduma", rekao je Štrahe.
On je ocijenio da treba smanjiti miješanje međunarodne zajednice u unutrašnja pitanja BiH da bi se stvorilo demokratsko društvo sa efikasnim i odgovornim institucijama.
"To su trebali pomagati, a ne umjesto toga da eksperimentišu sa rješenjima. Zbog toga je krajnje vrijeme da se narodima prepusti odluka kako će oni svoju budućnost kreirati", naglasio je Štrahe na konferenciji za novinare nakon sastanka sa Dodikom, koji je i lider Saveza nezavisnih socijaldemokrata.
Štrahe je rekao da je na sastanku dogovoreno i da se intenzivira saradnja Slobodarske partije Austrije i SNSD-a, napomenuvši da je Slobodarska partija dugi niz godina pouzdan partner Austrijanaca sa srpskim korijenima, kojih ima više od 300.000 i koji su se savršeno integrisali u austrijsko društvo.
Dodik je na konferenciji za novinare nakon sastanka podsjetio da sa Štraheom u kontinuitetu razmjenjuje mišljenja o svim važnim pitanjima i zahvalio za nivo razumijevanja koje Slobodarska partija Austrije nalazi za situaciju u BiH.
"Ne tražimo nikog ko je navijački nastrojen prema nama, nego one koji su privrženi istini i pravu ljudi da odlučuju o svojoj sudbini i zato podržavamo napore Štrahea i u ovoj zemlji", istakao je Dodik.
Dodik je pozvao ljude srpskog porijekla koji su u Austriji našli novi život i integrisali se u austrijsko društvo da podrže politiku Štrahea i njegove partije i kandidate na njegovim listama jer, kako je rekao, upravo ta politika omogućava realan odnos prema onome što su vrijednosti.
On je rekao da je situacija danas takva da BiH ima svoj pisani Ustav i praksu koja je potpuno drugačija od tog Ustava jer je visoki predstavnik kršio ovlaštenja koja je imao, pribavljao sebi prava da nameće zakone, a nije imao pravo da to čini i time promijeni politički sistem.
Predsjednik Srpske je podsjetio da su, nažalost, dvojica državljana Austrije bili visoki predstavnici u BiH, od kojih je jedan je još tamo, a koji su masovno kršili međunarodno pravo i ljudska prava donoseći odluke mimo tog prava i Dejtonskog sporazuma, a shodno nekoj političkoj volji koja se konstituisala u tom trenutku, te promijenili politički sistem.
"Naš glas protiv takve prakse dugo nije mogao da prodre u Evropu, da dođe do visokodemokratizovanih zemalja kakva je Austrija i upravo moj susret ranijih godina sa Štraheom i članovima njegove partije doprinio je razumijevanju takve situacije, na čemu sam veoma zahvalan", rekao je Dodik.
Prema njegovim riječima, 20 godina nakon mira u BiH visoki predstavnik u BiH prima platu od 24.000 evra plus dodatna sredstva, što je ukupno oko 40.000 evra mjesečno.
"Naravno, to plaća međunarodna zajednica, ali ono što mi ne pristajemo je da se to knjiži kao pomoć nama jer to nije nikakva pomoć nego dalje zadržavanje nestabilnosti u BiH", rekao je Dodik.
Dodik je rekao da je sa Štraheom razgovarao i o procesu migracija, što nije samo dnevno i humanitarno pitanje, već i pitanje koje će uticati na tendencije u budućnosti u zemljama EU.
On je ocijenio da se Evropa ne snalazi po tom pitanju, nema zajedničkog stava i ne može da to riješi efikasno. "Mislimo da migracije nisu samo traženje sigurnog mjesta od nasilja, to su mogli da imaju i u Turskoj, nego su pokrenute prema Evorpi i Balkanu s namjerom da se u budućnosti promijeni politika i struktura na tim prostorima", ocijenio je Dodik.
On je zahvalio Štraheu koji je prije nekoliko mjeseci doveo u Banjaluku veliku poslovnu delegaciju kada su počeli razgovori o privrednoj saradnji, te napomenuo da Austrija mnogo ulaže u Srpskoj, navodeći primjer velikog broja banaka i preduzeća iz realnog sektora - tri minihidroelektrane.
"Nova poslovan kultura i tehnologija znače Srpskoj i to pokazuje pravi put privredne saradnje", rekao je Dodik.
Dodik je na konferenciji naveo da SNSD ne dijeli zajedničke vrijednosti sa Socijaldemokratama Austrije, koji su, kako je rekao, nažalost, dugo godina bili u funkciji širenja iluzija o BiH i poslali dva visoka predstavnika koja su kršila međunarodna i ljudska prava.
"/Volfgang/ Petrič bio je direktan izdanak te partije, i naravno da u tom pogledu nismo mogli da sarađujemo, nismo mogli da prihvatimo da Socijaldemokrati prihvataju kršenje tih prava, a bilo je i nekih drugih kršenja, pa čak i kriminala tih ljudi. To nas je razišlo, mi nismo htjeli da budemo poslušnici", pojasnio je Dodik.
Dodik je istakao da je politika koju vodi lider Slobodarske partije u Austriji Štrahe racionalna i realna.
"Ako sa idealizmom idete u budućnost, budite sigurni da ćete se jednog dana sresti sa problemima koje vidi Evropa, sa evrom, Grčkom, dužničkom, migrantskom krizom. U tom pogledu idealizam ne pomaže, potrebna su racionalna i realna rješenja, kakva je politika Štrahea", rekao je Dodik.
U čast predsjednika Republike Srpske, Norbert Hofer organizovao je u Beču prijem u Palati "Epštajn". Prijemu su prisustvovali brojne diplomate, političari, privrednici i brojne javne ličnosti.
Izvor: RTRS, Srna