latinica  ћирилица
19/11/2015 |  16:47 ⇒ 18:03 | Autor: RTS

Hronologija napada radikalnih islamista u BiH

Bosnu i Hercegovinu, od kraja rata 1995. godine potreslo je desetak napada koji se mogu povezati sa radikalnim islamistima. Najozbiljniji napad te vrste dogodio se 1997. godine u Mostaru, kada je Ali Hamad iz Bahreina aktivirao automobil-bombu u zapadnom dijelu Mostara. Tom prilikom ranjeno je tridesetak ljudi. Poslednji napad dogodio se u aprilu, kada je Nerdin Ibrić ubio jednog a ranio dvojicu policajaca u Zvorniku.
Napad na policijsku stanicu u Zvorniku - Foto: TANЈUG
Napad na policijsku stanicu u ZvornikuFoto: TANЈUG

Najteži napad u Bosni i Hercegovini dogodio se sredinom septembra 1997. godine u Mostaru, kada je u eksploziji automobila bombe lakše i teže povređeno 28 osoba. Na mjestu eksplozije ostao je krater dubok gotovo metar i širok dva i po metra. Uništeno je oko 120 stanova i gotovo isto toliko automobila. Napad su izveli Ali Hamad, Ahmed Zuhair, Saleh Nedal i Vlado Popovski, od kojih su najmanje dvojica imali direktne veze sa Al Kaidom. Zuhair je uhapšen u Јemenu, odakle je prebačen u američku bazu Gvantanamo na Kubi.

Obavještajci koji su pratili ovu grupu nisu do kraja uspjeli da potpuno razluče da li je bombaški napad u Mostaru vjerski motivisan teroristički čin, ili predstavlja osvetu jednog od članova te grupe za zlostavljanja koja je, navodno, pretrpio u logoru Hrvatskog veća odbrane.

Prvi posljeratni napad koji se povezuje sa radikalnim islamistima dogodio se u Banovićima krajem 1995. godine, kada je nestao službenik UNPROFOR-a Vilijem DŽeferson. Njegovo tijelo otkriveno je poslije serije razgovora službenika Federalnog istražnog biroa sa Ali Hamadom u zeničkom zatvoru.

Veliki pažnju i lavinu spekulacija pokrenulo je i ubistvo zamjenika ministra unutrašnjih poslova BiH Јoze Leutara 1999. godine. Leutar je poginuo pošto je njegov službeni automobil odletio u vazduh, a nikada nije dokazano ko je to djelo počinio. Sve oči bile su, međutim, uprte u radikalne islamiste i uticajne političare koji su sa njima održavali veze.

Atentatu na Leutara prethodili su napadi na hrvatske policajce u Travniku u kojima su ubijene dve osobe. Međutim, istraga, kao i u slučaju Leutar, nije uspjela da dođe do zaključka ko je krivac za ta ubistva - lokalni hrvatski kriminalci ili radikalni islamisti, koji su se kasnije hvalili da su počinili napade.

Najveću medijsku pažnju izazvao je neuspješni pokušaj Mirsada Bektaševića Maksimusa da se digne u vazduh u jednoj od zapadnih ambasada u Sarajevu. Tokom istrage je zaplijenjeno oružje, 20 kilograma eksploziva, samoubilački pojasevi, ali i snimak Bektaševićevog testamenta. Slučaj je izazvao ogromnu pažnju jer je napad, koji je spriječen "u posljednji čas", bio organizovan u cjelosti putem interneta, a u istragu su bili uključeni policajci iz desetak država, uključujući i SAD.

Bektašević je, kako se pokazalo, bio u direktnoj vezi sa Abu Musafom el Zarkavijem, tadašnjim liderom Al Kaide u Iraku, ali i mnoštvom osoba koje su, putem interneta, regrutovale radikalne islamiste širom zapadne Evrope i sjeverne Amerike.

U selu Kostajnici kod Konjica, 2002. godine, Muamer Topalović je ubio tri člana porodice Anđelić, a sina teško ranio. Tragedija je mogla biti i veća jer je u tom trenutku u kući bilo sedam članova te porodice. Topalović je osuđen na 35 godina zatvora pošto je priznao da je porodicu Anđelić napao iz "ideološko-vjerskih pobuda".

Krajem 2008. godine, u eksploziji u tržnom centru u Vitezu poginula je jedna, a ranjene su tri osobe. Eksploziv je postavio Amir Ibrahimi.

U jednom od najužasnijih terorističkih napada u BiH, u Bugojnu je u junu 2010. godine poginula jedna, dok je šest osoba ranjeno. Trojica radikalnih islamista, koji su kasnije osuđeni na ozbiljne zatvorske kazne, postavili su eksploziv na zid policijske stanice i aktivirali ga kada su policajci napuštali te prostorije.

Mevlid Јašarević je, u oktobru 2011. godine, napravio pravi haos u Sarajevu pošto je pucao na američku ambasadu i ranio jednog policajca. Centar grada bio je paralisan oko pola sata, a Јašarević je savladan kada su ga specijalci ranili u nogu.

 Mevlid Јašarević

Tokom godina, obavještajci iz BiH i FBI-ja tvrdili su da su spriječili čitav niz terorističkih napada u BiH, poput planiranog terorističkog napada na bazu Orao kod Tuzle, planiranje napada na bazu Konor kod Srebrenika, navodni plan napada na tadašnjeg predsjednika SAD Bila Klintona.

U posljednjoj fazi planiranja, kako su tvrdili zapadni obavještajci, spriječen je atentat na papu Јovana Pavla Drugog tokom posjete Sarajevu. Radikalni islamisti su tada planirali da ispod podvožnjaka postave tridesetak protivtenkovskih mina.

U terorističkom napadu u Zvorniku 27. aprila, kada je naoružani vehabija upao u policijsku stanicu, ubijen je pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Đurić i ranjene su njegove kolege Željko Gajić i Stevo Milovanović.


Napadač je bio dvadesetčetvorogodišnji Nerdin Ibrić iz sela Kučić Kula kod Zvornika, koji je ubijen u razmjeni vatre.