latinica  ћирилица
29/11/2015 |  19:46 | Autor: TANЈUG

Lideri EU: Ne treba previše obećavati Turskoj

Lideri EU, koji su se danas sastali sa turskim premijerom Ahmetom Davutogluom na samitu u Briselu kako bi razgovarali o rješavanju izbjegličke krize, žele pomoć Turske, ali istovremeno upozoravaju da ne treba previše obećavati Ankari.
Funkcioneri Evropske unije u Briselu - Foto: AP
Funkcioneri Evropske unije u BriseluFoto: AP

Lideri EU i Turske, uključujući i Davutoglua, razgovaraju u Briselu u nastojanju da dovrše i konkretizuju dogovor čiji je cilj zaustavljanje migrantskog talasa u Evropi, dok je za Tursku ovo prilika da prevaziđe zastoj u evropskim integracijama.
Davutoglu, istovremeno najavljuje novu eru u odnosima sa EU.

Na vanrednom samitu razmatran je plan da se Turskoj ponude tri milijare evra, ublažavanje viznih restrikcija i brži proces pristupanja EU u zamjenu za strožu kontrolu Ankare na granicama i preuzimanje nekih od migranata koji ne ispunjavaju uslove za azil u Evropi.

Davutoglu je na otvaranju samita rekao da je "zahvalan evropskim liderima na ovom novom početku, koji je, ne samo početak sastanka, već i novog procesa od velikog značaja za budućnost naše zajedničke veze u Evropi."

Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk jasno je rekao Davutogluu da u zamjenu za pomoć EU očekuje "brzo i znatno smanjenje broja neregularnih migranta koji stižu u Evropu." Uz to, dodao je, EU želi da Turska "ostvari zajednički cilj približavanja kroz sprovođenje reformi, poštovanje najviših standarda ljudskih prava i medijskih sloboda, i primjenu dogovorene mape puta i standarda", koji su deo pristupnih pregovora, prenio je AP. Tusk smatra i da je dužnost EU da štiti spoljne granice i da to ne može da prepusti nekoj trećoj zemlji.

Francuski predsjednik Fransoa Oland izjavio je da želi "sporazum sa Turskom po kome bi Turska preuzela obaveze, Evropa pružila podršku, a izbjeglice bile primljene".

Mnoge evropske zemlje su u posljednje vrijeme revidirale svoju inače mlaku podršku bliskim odnosima sa Turskom zbog izbjegličke krize.

"Turska ima prava da očekuje pomoć EU", rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel.

Belgijski premijer Šarl Mišel rekao je, međutim, da Turska "ne može da dobije blanko ček" za evropsku pomoć kako bi se izborila za oko dva miliona izbjeglica, kao i da je Turska "još daleko od članstva."

Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku Federika Mogerini rekla je da ima dovoljno stvari koje vezuju dvije strane.

Prema Međunarodnoj organizaciji za migracije, u Evropu je ove godine ušlo oko 900.000 ljudi koji bježe od sukoba i siromašva na Bliskom istoku, u Africi i Aziji, tražeći utočište ili posao. Više od 600.000 je došlo preko Grčke, a mnogi su prešli more iz Turske. Više od dva miliona izbjeglica iz Sirije živi u Turskoj, ali prema organizaciji Amnesti internešenel, samo 10 odsto dobija pomoć od vlade.