latinica  ћирилица
03/01/2016 |  19:49 ⇒ 20:43 | Autor: RTRS

U prošloj godini šteta na usjevima u Srpskoj 200 miliona maraka (VIDEO)

Protekla 2015. godina bila je još jedna u nizu nepovoljnih godina za poljoprivredu proizvodnju. Suša, grad i tropske temperature pričinile su 200 miliona maraka štete na usjevima u Srpskoj.

Najviše je stradao kukuruz, soja i povrće na otvorenom polju. Ipak, i u ovako ekstremnim klimatskim uslovima, bilo je dobrih rezultata, čak rekordnih prinosa. Kada se sve sabere, kažu poljoprivrednici, godina i nije bila tako loša. Za predstojeću sezonu planiraju širenje proizvodnje.

Semberski povrtari nisu imali problema sa sušom jer imaju sisteme za navodnjavanje, ali probleme su im stvarale visoke temperature koje su prepolovile rod, naročito crvene paprike i kupusa. Poljoprivrednici koji su na jednoj parceli imali dvije do tri sjetve zadovoljni su rezultatima i planiraju povećanje proizvodnje.

- Planiramo za iduću godinu mnogo više, pokušavam da oborim svoj rekord od 750 tona iz 2005. godine. Ići ću sa mrkvom, cveklom, kupusom - kaže poljoprivrednik Rade Јovičević.

Iako je rod povrća umanjen za 30 do 50 odsto, povoljnom cijenom ublažili su gubitke. A otkupljivači su uspjeli da izmire ugovorene obaveze prema izvoznicima i domaćim prerađivačima.

- Kao zadruga ove smo godine otkupili najviše robe od kada radimo. Ukupno smo otkupili 1.600 tona robe i sve što smo imali isporučili smo. To je za nas uspjeh - kaže Mićo Živić iz Poljoprivredne zadruge "Povrtlar" iz Crnjelova. 

Proizvodnja u plastenicima se još jednom potvrdila kao najbolji izbor. Rod bogat i kvalitetan. Međutim, loš kukuruz stvario je probleme stočarima – trebalo je obezbijediti dovoljno stočne hrane, a cijena mlijeka je snižena pred kraj godine .

- Bilo je 58, sad je 57 feninga, ali sad nije ni bitna cijena , bitno je da se vozi, jer ako se ne vozi čovjek pomuze 200 litara i prospe, nema ga nigdje - kaže Milisav Dubajić, stočar iz Amajlija.

Ono što i dalje nedostaje domaćoj poljoprivrednoj proizvodnji je bolja povezanost proizvođača i prerađivača, ugovaranje proizvodnje koja garantuje siguran otkup.

- Ne treba bježati od planske proizvodnje jer čitava EU se zasniva na planskoj proizvodnji i na taj način se obezbjeđuje sigurnost proizvođača i prerađivača u dijelu ugovorene proizvodnje za potrebe prerađivačkih kapaciteta - kaže Mihajlo Vidović, potpredsjednik Privredne komore Republike Srpske.

Da bi se uredilo stanje na tržištu, nadležno ministarstvo stimulisalo je otkup domaće sirovine. I dalje će se raditi na širenju plasteničke proizvodnje, obezbjeđivanju sistema za navodnjavanje, podizanju protivgradnih mreža u voćarstvu, uvođenju novih tehnologija koje obezbjeđuju sigurnu i kvalitetnu proizvodnju.