latinica  ћирилица
27/04/2016 |  10:53 | Autor: sputniknews.com

SAD zatvaraju "otvoreno nebo"?

Američki parlamentarci predlažu da se ne izdvaja novac za posmatračke letove ruskih vojnih aviona iznad SAD u okviru Sporazuma o otvorenom nebu dok Obamina administracija ne uvjeri Kongres da Rusija ne krši ovaj sporazum.

Osim toga, parlamentarci traže dokaze da Moskva dozvoljava posmatračke letove iznad ruske teritorije, uključujući i Kalinjingrad. Političari takođe insistiraju da druge zemlje-potpisnice sporazuma budu informisane da su američki obavještajci zabrinuti zbog toga što Rusi navodno koriste novu opremu koja im daje "značajnu prednost" kada je riječ o sakupljanju podataka o američkoj infrastrukturi.

Mada Rusija koristi sistem nadgledanja ASN-ON (“Otvoreno nebo“) koji je potpuno u skladu sa gorepomenutim sporazumom, u kojem su jasno definisane sve tehničke karakteristike opreme.


Prema Sporazumu o otvorenom nebu, "zemlja-domaćin" snosi operativne troškove koji se tiču održavanja aviona, ali kasnije se ovi troškovi nadoknađuju.

Pretpostavlja se da će amandmani na nacrt odbrambenog budžeta biti razmotreni krajem aprila, kada će ovo pitanje razmotriti senat, tako da bi cijeli proces mogao da traje mjesecima.

Ruski analitičari smatraju da nije u pitanju novac nego "besmislena opstrukcija svega što se tiče Rusije".

Bivši visoki funkcioner ruskog Ministarstva odbrane Evgenij Bužinski kaže za internet izdanje “Vzgljad“ da ukoliko SAD prestanu da finansiraju posmatračke letove, postavlja se pitanje da li bi uopšte Vašington trebalo da bude dio tog sporazuma.

“Neka napuste sporazum o otvorenom nebu - na taj način bi Amerika prekršila još jedan ugovor. Јer taj sporazum je jedini dokument u okviru sistema "mjera poverenja" u Evropi koji se još uvek poštuje i funkcioniše. Na taj način bi SAD uništile taj sistem“, kategoričan je Bužinski.

S druge strane, analitičar smatra da “u američkoj administraciji rade pametni ljudi i oni neće pristati na poništavanje sporazuma“.

Glavni urednik časopisa “Izvoz naoružanja“ Andrej Frolov smatra da je prijedlog američkih parlamentaraca “neprijateljski korak“, i da bi Rusija mogla i sama da plaća sve troškove. Ali istovremeno dodaje da SAD i Rusija imaju razvijene satelitske grupe i zato za njih napuštanje ugovora o otvorenom nebu ne bi imalo kritične posljedice.

“Međutim, taj sporazum potpisalo je više od 30 zemalja, a nema svaka od njih sopstvene satelit, i zato su ovi posmatrački letovi veoma korisni za njih. Sporazum o otvorenom nebu nije toliko važan za vojne obavještajne službe, kako se to čini na prvi pogled, on samo daje mogućnost da se preciziraju podaci koje se dobijaju sa satelita. Ali taj sporazum ima simbolički i psihološki značaj za izgradnju međusobnog razumjevanja“, ističe Frolov.

I vojni analitičar Viktor Litovkin u izjavi za Sputnjik kaže da je taj sporazum, kao i ugovor o konvencionalnim snagama u Evropi, važan prije svega sa tačke gledišta međusobnog povjerenja.

Sabotiranje sporazuma o otvorenom nebu stručnjak tumači kao pokušaj određenih krugova da dobiju što više novca za vojni budžet, između ostalog i za modernizaciju američkih aviona, koji vrše posmatračke letove u okviru ovog sporazuma.

"Osim toga, to je obična težnja američkih vlasti da budu iznad svih međunarodnih sporazuma", zaključuje Litovkin.