latinica  ћирилица
22/05/2016 |  09:34 ⇒ 19:36 | Autor: SRNA

Njujork tajms: Kosovo postalo meka za "Islamsku državu"

Saudijska Arabija i druge zemlje Arapskog zaliva više od jedne decenije šire vehabizam na Kosovu i Metohiji kroz dobrotvorne organizacije, gradnjom novih džamija, utjerivanjem straha i nasilja, kao i regrutovanjem mladih za borbu u Siriji na strani džihadista, piše "Njujork tajms".
Kosovo meka za ID - Foto: New York Times
Kosovo meka za IDFoto: New York Times

U tekstu uglednog njujorškog dnevnika, ističe se da se u džamijama, koje su na Kosovu sagrađene od novca koji je donirala Saudijska Arabija, okupljaju ljude koji šire vehabizam.

"Od kada je 1999. godine Beograd poslije intervencije NATO izgubio kontrolu na Kosovu, pod prismotrom američkih zvaničnika, novac i uticaj Saudijske Arabije je umnogome promijenio ovu, nekad, tolerantnu muslimansku zajednicu", piše "Njujork tajms".

Dnevnik podsjeća da je kosovska policija u protekle dvije godine identifikovala 314 građana Kosova, uključujući dva bombaša samoubice, 44 žene i 28 djece koja su nestala, a za koje su sumnja da su ih džihadisti oteli i priključili njihovim grupama.

"Djecu su regrutovali, kako navode kosovski istražitelji, ekstremisti sveštenici i tajanstvena udruženja koja je finansirala Saudijska Arabija i ostale konzervativne zemlje Arapskog zaliva, koristeći skrivene mreže donacija iz dobrotvornih organizacija", navodi "Njujork tajms".

Poslije dvije godine istraživanja, policija je optužila 67 ljudi, uhapsila 14 imama i ugasila 19 organizacija koje rade protiv Ustava, podstičući mržnju i promovišući terorizam.

"Njujork tajms" ocjenjuje da je to veliki preokret za zemlju od 1,8 miliona ljudi, koja se ne tako davno smatrala za proameričko muslimansko društvo u svijetu i kome su su Amerikanci dočekani kao oslobodioci nakon NATO agresije 1999. godine koja je, kako se navodi, izrodila Kosovo.

"Predstavnici UN su nakon rata pomogli da se održi mir, a Saudijci su došli i donijeli milione evra da bi pomogli siromašnom i ratom pogođenom zemljom. Međutim, Saudijci su vidjeli priliku da šire vehabizam", piše njujorški dnevnik.

List napominje da Kosovo danas ima više od 800 džamija, od kojih je 240 sagrađeno nakon rata i snose odgovornost za pomaganje širenja vehabizma.

"Širenje vehabizma na Kosovu ostavilo je velike posljedice. Djevojke odbijaju da se rukuju sa ljudima, čak i ne pričaju sa muškim rođacima, a dosta mladića se priključilo islamističkim grupama", navodi "Njujork tajms".

Njujorški dnevnik piše da je 200 građana Kosova iskoristilo stipendiju da proučava islam u Saudijskoj Arabiji, te da su se mnogi od njih vratili kući sa "misionarskim žarom".

"Radiklani imami propovijedaju u novim džamijama, izgrađnim saudijskim novcem, a čak su zabilježeni slučajevi rušenja džamija starijih od 400 godina, istorijske biblioteke u Đakovici, derviških manastira, grobalja, odnosno svega što vehabije smatraju idolopoklonstvom", navodi "Njujork tajms".

Početkom sukoba u Siriji, piše njujorški dnevnik, porastao je uticaj radikalnih imama, koji su putem radio i televizijskih emisija propovijedali vrline džihada, apelujući na mlade da odu tamo da se bore.

"Među regrutima je bilo i troje bivših civilnih službenika američke baze Bondstil. Јedan od njih je Lavdrim Mudžaheri, jedan od vođa `Islamske države` koji je akter snimka pogubljenja ručnim raketnim bacačem", piše "Njujork tajms".

Od ljeta 2012. godine, kosovska policija je zatvorila 12 vehabijskih dobrotvornih organizacija i uhapsila 40 osoba.

"Zašto lokalne vlasti zajedno sa KFOR-om i Euleksom nisu ranije zaustavile širenje ekstremizma pitanje je o kome se široko debatuje", navodi njujorški dnevnik.

Protok novca kojim se finasiraju vehabije na Kosovu često dolazi zaobilazno, preko trećih zemalja kako bi se prikirila njegova namjena i destinacija. Pre dvije godine vlasti su presrele transfer i zamrzle 500.000 dolara iz Saudijske Arabije namijenjen jednom tinejdžeru na Kosovu.