latinica  ћирилица
23/06/2016 |  12:00 | Autor: TANЈUG

Putin uoči posjete Kini: Moguća i zona slobodne trgovine

Evroazijska ekonomska unija i Kina bi mogle da uspostave zonu slobodne trgovine koja nikako ne predstavlja pokušaj formiranja ekskluzivnog trgovinskog i ekonomskog bloka, izjavio je predsjednik Rusije Vladimir Putin u intervjuu za kinesku novinsku agenciju Sinhua, uoči posjete Kini 24-25. juna.
Predsjednik Rusije Vladimir Putin (© Sputnik/ Alekseй Nikolьskiй) -
Predsjednik Rusije Vladimir Putin (© Sputnik/ Alekseй Nikolьskiй)

"Opšti razvojni put globalne ekonomije, kao i naše saradnje sa Kinom, mora da uključi postepeno uklanjanje svih barijera radi otvaranja saradnje. U početnim fazama, to bi moglo da implicira uspostavljanje zone slobodne trgovine", rekao je Putin, prenosi ruska agencija Tas s.

Dodao je, takođe, da sve veći broj država u regionu pokazuje interes za saradnju sa EEU.

"Istovremeno, nastojaćemo da izbjegnemo formiranje ekskluzivnih trgovinskih i ekonomskih blokova", naveo je Putin.

Ideja kineskog predsjednika Sji Đinpinga o revitalizaciji velikog Puta svile je, smatrta ruski predsjednik, pravovremena, interesantna i obećavajuća inicijativa, koja je u funkciji povećanja saradnje sa svim zemljama svijeta, ali prije svega sa susjedima, jer, bez obzira na to kuda će put prolaziti, on najpre prolazi kroz susjedne teritorije.

"Rusija i Kina preduzimaju mjere za unapređenje strukture bilateralne trgovine", rekao je Putin, podsjećajući da su prije 25 godina dvije zemlje najavile pokretanje novih odnosa i da su prije 15 godina potpisale ugovor o prijateljstvu i saradnji.

"Od tada, težak posao koji je urađen, donio je nezapamćen nivo uzajamnog povjerenja na kojoj je naša saradnja izgrađena", istakao je Putin.

On je, pak, priznao da su nedavni problemi u svjetskoj ekonomiji uticali na rusko-kinesku saradnju, što je, kako je dodao, dovelo do izvjesnog pada u ukupnoj trgovinskoj razmeni.

"Mi smo, međutim, uvjereni da je ovo privremeni fenomen koji je rezultat aktuelne situacije sa određenim proizvodima i kursom. Ipak, uspijevamo da riješimo ključna pitanja i uspijevamo da preduzimamo korake za unapređenje naše trgovinske strukture".

Prema riječima ruskog predsjednika, Rusija i Kina sarađuju u oblasti kosmo-programa u sferi avijacije, ali i na izgradnji širokotrupnog aviona i teškog helikoptera.

"Sarađujemo na ekološkim pitanjima, i nastavljamo sa velikim energetskim projektima i u oblasti nuklearne energije", izjavio je on.

Kako je dodao, rusko-kineska saradnja u oblasti nuklearne energije ne bi trebalo da bude ograničena samo na izgradnju novih nuklearnih centrala u Kini, već i na bližu naučnu i tehničku saradnju.

Putin je istakao i da državna nuklearna korporacija Rosatom ima veliki portfolio porudžbina na kineskom tržištu.