latinica  ћирилица
25/06/2016 |  08:42 ⇒ 16:29 | Autor: Agencije

Peticija za novi referendum u V.Britaniji pred poslanicima 28. juna

Donji dom britanskog parlamenta raspravljaće naredne sedmice o peticiji za održavanje drugog referenduma o članstvu Britanije u EU, javljaju lokalni mediji.

List "Metro" objavio je da će donji Dom raspravljati o peticiji na zasjedanju 28. juna.

Peticija, koja je pokrenuta odmah nakon objavljivanja rezultata referenduma o članstvu Britanije u EU, prikupila je do sada skoro 1,5 miliona potpisa.

​U peticiji se poziva britanska Vlada da održi još jedan referendum o članstvu u bloku koristeći propis prema kojem je moguće ponovo postaviti pitanje pred javnost ako nijedna od strana nije osvojila više od 60 odsto glasova i ako je odziv bio manji od 75 odsto.

Na referendumu po pitanju izlaska Velike Britanije iz EU pobijedile su pristalice “bregzita“. Otkaz od članstva u redovima EU podržalo je 51,9 odsto glasova.

ŠTAЈNMAЈER: NIЈE VRIЈEME ZA DEPRESIЈU ILI PARALIZU

Diplomate šest zemalja osnivača EU sastaju se danas u Berlinu nakon što su Britanci odlučili na referendumu da napuste evropski blok.

Njemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer rekao je pred početak sastanka da EU ne smije da padne u depresiju ili da se paralizuje nakon što su Britanci odlučili da napuste blok.

On je rekao da je od suštinske važnosti da se glasanje vidi kao "poziv na buđenje".

"Šok glasanja još je prisutan, ali potrebni u razgovori", rekao je on, prenio je AP.

Štajnmajer se sastaje sa kolegama iz Francuske, Holandije, Italije, Belgije i Luksemburga u vili Borsig u predgrađu Berlina.

On je rekao da je vrijeme da se članice međusobno saslušaju i da se utvrdi strategija za budućnost EU.

Prema njegovim riječima, političari EU treba da čuju šta su očekivanja naroda.

Kao neke od problema sa kojima zemlje EU suočavaju on je naveo visoku stopu nezaposlenosti na jugu Evrope, kao i bezbjednosne zabrinutosti nakon terorističkih napada u Francuskoj i Belgiji.

Štajnmajer je dodao da, uprkos situaciji, nije trenutak da se donose ishitrene odluke, te da je današnji sastanak samo jedan u nizu razgovora nakon referenduma u Britaniji i ne treba ga posmatrati kao "ekskluzivni format".