latinica  ћирилица
29/06/2016 |  13:58 | Autor: sputniknews.com

Bregzit bi mogao da izazove politički cunami u Evropi

Nakon referenduma u Britaniji cijela Evropa je vidjela šta nije mogla da postigne Partija za nezavisnost Ujedinjenog Kraljevstva. Sada se centrifugalne političke sile u drugim zemljama takođe aktiviraju i pokušavaju da privuku pažnju biračkog tijela, navodi se u izvještaju Evropskog saveta za međunarodne odnose.
Bregzit - skidanje zastave  (Foto:seligreporters.com) -
Bregzit - skidanje zastave (Foto:seligreporters.com)

U izvještaju se navodi da bi protivnici prijema izbjeglica i produžavanja antiruskih sankcija mogli da naprave jedan blok u EU. I nije isključeno da će u zemljama EU narednih godina biti sprovedeno više od 30 referenduma o aktuelnim pitanjima.

Rezultati britanskog referenduma o izlasku iz EU mogli bi da izazovu “politički cunami“ koji bi “paralisao“ cijelu Evropsku uniju, piše “Independent“ pozivajući se na izvještaj Evropskog saveta za međunarodne odnose.

Kako se navodi, nekoliko “buntovnih“ partija u različitim zemljama Evrope već su pozvale na održavanje sličnih referenduma u svojim zemljama, a ukupan broj takvih referenduma mogao bi da bude veći od 30.

“Јasno se vidi da su neka osjećanja, koja su pokrenuta tokom pripreme referenduma u Velikoj Britaniji, široko rasprostranjena širom EU“, citira list riječi autorke izvještaja Suzi Denison.

“Uprkos činjenici da su mnoge partije na koje smo obratili pažnju formirane oko unutrašnjih problema, uticaj migracione krize, ekonomska pitanja i drugo, guraju te partije na razvijanje snažne spoljne politike koja izaziva neke od osnovnih odredbi evropskog posljeratnog konsenzusa“, dodala je ona.

Denisonova navodi da bi referendumi mogli da dotaknu najširi spektar pitanja, od članstva zemalja u EU do kvota za preseljenje migranata.

Autorka izvještaja istakla je da su se političke snage u tim zemljama nadahnule uspjehom Partije za nezavisnost Velike Britanije nakon rezultata glasanja: “Oni su vidjeli šta je dobila Partija za nezavisnost u preuzimanja programa Velike Britanije i vrlo su zainteresovani da to isto urade u sopstvenim zemljama“.

U izvještaju stoji da “buntovne“ partije imaju direktan uticaj na nacionalne vlade EU, jer imaju više od 1,3 hiljade mjesta u vladama 25 zemalja. U izvještaju se, takođe, navodi da ove političke snage imaju zajedničke pozicije u vezi sa budućnošću EU, nepovjerenjem prema SAD i u principu su proruske.

“Ove partije mogle bi da nastupe kao jedinstveni blok u Savjetu Evrope po pitanju migranata. Osim toga, mnoge od njih su protiv produženja antiruskih sankcija“, izjavila je Denisonova.