Ivo Karlović važi za jednog od najboljih servera u istoriji, a novu potvrdu te konstatacije dobili smo prethodne noći kada je srušio rekord star 17 godina.
Ivo Karlović (Foto: epa/Zach Gibson) -
Ivo Karlović (Foto: epa/Zach Gibson)

Dvjestajedanaest centimetara visoki Hrvat savladao je Јen-hsun Lua sa Tajvana u pet setova, i plasirao se u drugo kolo "US Opena", pri tom odserviravši čak 61 as.

Ivo je tako srušio rekord Ričarda Krajčeka iz Holandije, kada je "US Opena" u pitanju, koji je u porazu od Rusa Јevgenija Kafeljnikova u četvrtini finala 1999. godine imao 12 as udaraca manje.

Karlović je osvojio 105 od 116 poena prvi servis i na kraju upisao pobjedu rezultatom 4:6, 7:6(4), 6:7(4), 7:6(5), 7:5.

"Znao sam da ih ima mnogo, pogotovo jer je bio period u drugom setu kada je gotovo svaki servis bio as. Ipak, nisam znao da sam ih odservirao baš toliko", rekao je Karlović.

Ivo je do sada u karijeri tri puta završavao susrete sa više od 50 aseva, ne računajući susrete u Dejvis Kupu. Najviše ih je imao protiv Australijanca Lejtona Hjuita 2009. na Rolan Garosu – 55, dva manje upisao je prošle godine na Vimbldonu protiv Aleksandra Dolgopolova, a 51 2005.

Karlović, inače, drži rekord i sa najviše asova u istoriji – 11,227, dok je drugi njegov zemljak Goran Ivanišević sa 10,131.

Apsolutni rekord po najvećem broju as udaraca drži Amerikanac DŽon Izner – koji je 113 puta odservirao savšreno u trijumfu protiv Francuza Nikole Maua, u antologijskom meču 2010. godine u prvom kolu Vimbldona, kada je peti set završen rezultatom 70:68 poslije tri dana igre.